تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۴

گزارش تاره انتشار آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر نبود انحراف نظامی در برنامه های هسته ای ایران و تایید این موضوع توسط آمریکا، در رسانه های روسیه به عنوان «پیام روشن صلح آمیز بودن برنامه های اتمی ایران» مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش “گذارخبر”  شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه در نخستین واکنش به گزارش «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس نوشت: دیدبان فعالیت های هسته ای در جهان تایید کرد که هیچ شواهدی دال بر تلاش ایران برای اجرای برنامه هسته ای اتمی ثبت نشده است.
این شبکه افزود: اکنون آژانس با گزارش خود که شامگاه چهارشنبه منتشر کرد، بر ماهیت صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران و شرایط مساعد اجرای برجام مورد توافق بین ایران و ۱+۵ تاکید کرده است.
خبرگزاری «روسیا سگودنیا» نیز به عنوان خبر اول خود نوشت: آژانس هیچ شواهدی دال بر اثبات استفاده ایران از مواد هسته ای برای اهداف نظامی نیافته و صلح آمیز این برنامه را تایید کرده است.
روسیا سگودنیا با اشاره به پیشینه برنامه صلح آمیز هسته ای تهران و مذاکرات فشرده ایران و گروه ۱+۵ منجر به توافق وین، افزوده است: ایران و طرف های مذاکره کننده بین المللی در مذاکراتی طولانی و فشرده توانستند به توافق تاریخی برجام دست یابند و براساس آن موضوع هسته ای ایران که به امری پیچیده تبدیل شده بود، پایان یافت و تحریم های اقتصادی و مالی ضد ایرانی نیز بر داشته خواهد شد.
شبکه انگلیسی زبان «راشا تودی» نیز در این باره گزارش داد: اژانس به گونه ای رسمی اعلام کرد که هیچ نشانه و آثاری از چرخه های اعلام نشده برای تولید سوخت هسته ای با گرایش نظامی در ایران را نیافته است.
این شبکه خبری روسی افزوده است: در گزارش تازه انتشار آژانس بر این نکته تاکید شده است که برنامه هسته ای ایران ماهیت صلح آمیز دارد و تهران در حال حرکت در مسیر دستیابی به سلاح اتمی نیست.
شبکه تلویزیونی «میر۲۴» روسیه که در این کشور و ۱۱ جمهوری شوروی سابق عضو جامعه همسود پخش می شود، نیز گزارش داد: براساس تایید و تاکید آمانو، ایران از مدت ها پیش پژوهشی با گرایش نظامی در برنامه هسته ای خود نداشته و تمامی ادعا در این زمینه بی اعتبار اعلام شده است.
این شبکه ادامه داد: آژانس در گزارش خود ادعاهای نظامی علیه برنامه هسته ای ایران را که توسط اروپا و آمریکا به عنوان بهانه تحریم های ضد ایرانی استفاده می شد، رد کرده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس