تاریخ انتشار: ۱۲ آبا ۱۳۹۴

قوای سه‌گانه برای مدیران صدا و سیما لیست «احضار» تشکیل داده‌اند. دولتی‌ها شکایت کرده‌اند، مجلسی‌ها تهدید به تحقیق و تفحص را پیش کشیده‌اند و قوه قضیه هم هنوز گلایه دارد.

به گزارش “گذارخبر”  حالا در فاصله کمتر از یک هفته بعد از حضور سرافراز در جلسه فراکسیون اکثریت مجلس، معاون او به جلسه شورای نظارت می‌رود.

همان معاونی که برخی نمایندگان گفته‌اند باید تغییر کند؛ پیمان جبلی، معاون خبر سازمان صدا و سیما. برجام بهانه شروع دور جدید انتقادها به رسانه ملی بود. انتقادها اما خیلی بیش از اینهاست. شورای نظارت از آنچه که «توهین» به قوای سه‌گانه خوانده شده، گزارش تهیه کرده است. گزارشی که رمضان شجاعی کیاسری، نایب‌رییس این شورا به «اعتماد» می‌گوید «آقای جبلی قرار است در جلسه بعدی پاسخگوی موارد مطرح شده در آن باشد. »

در میان تمام شبکه‌ها البته تمرکز ویژه اعضای این شورا بر شبکه خبر است. شبکه‌ای که شجاعی کیاسری معتقد است «بیشتر از دیگر شبکه‌ها و بخش‌های صدا و سیما در عملکردش نقاط ضعف و توهین دیده می‌شود.» یک سال اخیر برای صدا و سیما سالی کم نظیر بوده است؛ سالی که رسانه ملی توانست صدای اعتراض هر سه قوه را در بیاورد، هم مجلس، هم دولت و هم دستگاه قضایی. برای دولتی‌ها البته گویا کار از انتقاد گذشته است. شجاعی کیاسری خبر می‌دهد که در همین یک ماه اخیر، دولت دو شکایت از صدا و سیما به شورای نظارت ارجاع داده؛ یکی شکایت سازمان محیط زیست و دیگری شکایت نهاد ریاست‌جمهوری. دلیل شکایت اول گزارش‌های مربوط به تحصن کارکنان سازمان بوده و علت شکایت دوم اخبار «جهت‌دار» سفر رییس‌جمهوری به مازندران. شجاعی کیاسری می‌گوید که «نمایندگان هر سه قوه انتقاداتی جدی به صدا و سیما دارند که به صورت مکرر هم مطرح می‌شوند.

ولی متاسفانه تاکنون با وجود اینکه این مسائل را به رییس و مدیران ارشد سازمان منتقل کرده‌ایم، اتفاق خاصی رخ نداده و رسانه ملی کم‌و‌‌بیش بر همان مسیر قبلی می‌رود.» مسیری که حالا در بهارستان هم عده‌ای می‌خواهند بر آن نقطه پایانی بگذارند. طرح تحقیق و تفحص از صدا و سیما هر‌چند در حد یک تهدید مطرح شده است اما گارد روزهای اخیر نمایندگان و تاکیدشان بر روشن شدن برخی موارد در صدا و سیما می‌تواند زنگ خطری برای سرافراز و همکارانش باشد. همان‌طور که احتمال تعیین هیات بازرسی از سوی شورای نظارت هم‌چنین است. شورایی با شش عضو به نمایندگی از سه قوه. شش عضوی که تا اینجا فقط یک نفرشان در قامت مدافع مدیریت سرافراز ظاهر شده است، مفید کیایی‌نژاد، نماینده ساوجبلاغ در مجلس. او هرچند به «اعتماد» می‌گوید انتقادی به عملکرد «رسانه ملی» ندارد اما تایید می‌کند که بقیه اعضا و «خصوصا دولتی‌ها» در بسیاری از موارد منتقد و حتی معترض عملکرد این سازمان هستند. جلسه هفته آینده شورای نظارت به گفته نایب‌رییس این شورا موضوعاتی بیشتر از دو شکایت دولت از صدا و سیما را در دستور کار خود دارد؛ موضوعاتی کلان‌تر چون «سیاستگذاری رسانه ملی» و «موارد اقتصادی و دخل و خرج سازمان». جز این اما نگرانی‌های دیگری هم هست. نگرانی‌هایی برای انتخابات مجلس دهم. آیا صدا و سیما همان‌گونه که در برجام عمل کرد، برای این انتخابات هم به صورت «یک سویه» عمل می‌کند؟ این سوالی است که شجاعی کیاسری به عنوان یکی از ابهامات مطرح در بین اعضای شورای نظارت از آن یاد می‌کند. حالا دیگر حتی اصولگرایانی چون او هم انتظار «بی‌طرفی» از صدا و سیما را دارند و می‌گویند باید «همه جریان‌ها و دیدگاه‌ها» در چشم این مجموعه جایگاه یکسانی داشته باشند. با این وجود اما یک مانع بزرگ سر راه منتقدان صدا و سیماست؛ مدیران ارشدی با وابستگی نزدیک به جریان‌های سیاسی. شجاعی کیاسری هم این موضوع را قبول دارد و به «اعتماد» می‌گوید: «متاسفانه آقای سرافراز با یک عینک سیاسی اکثر مدیران خود را منسوب کرده و خروجی چنین مدیریتی هم قطعا برنامه‌هایی یک سویه خواهد بود. » او البته مورد دیگری را هم به عنوان یک مشکل در راه اصلاح این موارد مطرح می‌کند؛ «صدا و سیما هیچ الزامی برای پذیرش این انتقادات از سوی مجلس و شورای نظارت ندارد و قانون نیز پیش‌بینی خاصی در این خصوص نداشته است.»

با این وضعیت نایب‌رییس شورای نظارت هم چندان امیدی برای به سرانجام رسیدن انتقادات قوای سه‌گانه از رسانه ملی ندارد. از همین روست که می‌گوید «شاید آخرین راه همان تحقیق و تفحص از صدا و سیما باشد که در این مقطع نمایندگان برای آن تمایل زیادی دارند. » تمایلی که البته باز‌هم معلوم نیست در آستانه انتخابات مجلس دهم بر دغدغه‌های انتخاباتی نمایندگان فایق بیاید و آنها را درگیر یک ماجرای سیاسی پرتنش کند.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس