تاریخ انتشار: ۲۸ مرد ۱۳۹۴
مهمترین دلایل سقوط قیمت نفت اعلام شد؛

کارشناس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با تشریح دلایل سقوط قیمت نفت از افزایش فروش نفت توسط واسطه‌ها، افزایش ذخایر نفت آمریکا و پیشی گرفتن عرضه از تقاضا به عنوان مهمترین دلایل کاهش قیمت‌ها یاد کرد.

به گزارش  گذارنیوز ، مهدی یوسفی در تشریح مهمترین دلایل نوسان قیمت نفت خام در بازار جهانی، گفت: مازاد عرضه نفت در بازار رشد بی سابقه ای یافته است و براساس ارزیابی نهادهای بین‌المللی همچون اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی و همچنین آژانس انرژی آمریکا، این مازاد عرضه به ۳ تا ۳.۵ میلیون بشکه نفت در روز افزایش یافته است.

کارشناس ارشد موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با اعلام اینکه مازاد عرضه از دو طریق موجب کاهش قیمت نفت می‌شود؛ از یک طرف نگرانی حاصل از قطع احتمالی عرضه را از بین می‌برد و از طرف دیگر، سفته بازی را در بورس‌های جهان کاهش می دهد، تصریح کرد: سفته بازی از عوامل مهم بالا رفتن قیمت نفت در گذشته در بورس های جهانی است.

وی افزود: هم اکنون مازاد عرضه موجب شده بورس بازان اکثرا به سمت فروش بروند و درحالی که در سالهای قبل در این مقطع بیش از ۲۵۰ هزار قرارداد در بازار آتی وجود داشت امروز این قراردادها به کمتر از ۱۰۰ هزار قرارداد رسیده است.

کارشناس ارشد بازار انرژی با یادآوری اینکه افزایش عرضه و کاهش قیمت از سوی دیگر موجب افزایش سطح ذخیره سازی نفت خام می شود، بیان کرد: بر این اساس با توجه به وجود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه ذخایر نفت استراتژیک کشورها و ۹۰۰ میلیون بشکه نفت روی آب (فاصله بین عرضه و تقاضا) حجم انبوهی از نفت مازاد در جهان بوجود می آید.

یوسفی همچنین با اشاره به میزان ذخایر استراتژیک نفت آمریکا، ادامه داد: این کشور ذخایر راهبردی خود را به ۴۵۰ میلیون بشکه نفت افزایش داده که بالاترین میزان در پنج سال اخیر است و از طرفی کاهش اندک این ذخایر در روزهای اخیر، نمی تواند تاثیری روی تحریک تقاضای آمریکا داشته باشد.

کارشناس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی، بحران اقتصادی یونان در ماه های قبل و نگرانی از آسیب دیدن اقتصاد در ناحیه یورو را از دیگر عوامل موثر بر کاهش قیمت نفت دانست و یادآور شد: چین هم به خاطر مشکلات اقتصادی خود تا حد زیادی روی کاهش تقاضا و در نتیجه کاهش قیمت نفت موثر بوده است.

وی افزود: در سال‌های اخیر اقتصاد بزرگ چین با رشد بالای خود تقاضای نفت زیادی داشت اما به دنبال کاهش نرخ رشد اقتصاد چین، تقاضای این کشور به حدود نصف میزان سالهای قبل رسیده است.

یوسفی با اشاره به اینکه پیش بینی‌ها نشان می داد با کاهش ۵۰ درصدی قیمت نفت تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی رشد مطلوبی داشته باشد، تاکید کرد: اما با وجود گذشت هشت ماه از سال میلادی جاری نشانه چندانی از رشد اقتصادی جهان به واسطه کاهش قیمت نفت به چشم نمی خورد.

وی در خصوص تاثیر نفت شیل بر کاهش قیمت جهانی نفت تصریح کرد: با توجه به کاهش قیمت‌ها به نظر می‌رسید نفت شیل از بازار خارج شود درحالی که با وجود کاهش دکل‌های حفاری آمریکا از ۱۶۰۰ به ۷۰۰ دکل، تولید نفت این کشور چندان کاهش نیافته است.

یوسفی با بیان اینکه بر اساس برآوردهای بین‌المللی دو ماه قبل آمریکا چهار میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت شیل استحصال می کرد که این میزان در روزهای اخیر به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است، بیان کرد: این کاهش ۱۰۰ هزار بشکه ای در حدی نیست که بتواند موجب افزایش قیمت شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس