تاریخ انتشار: ۲۶ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی اعلام کرد: کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی کودکان از جمله اعتیاد کودکان، کودک آزاری، غربالگری اضطراب و سلامت روان کودکان مواردی بسیار جدی است که دنبال می‌شود. به گزارش ایسنا، علی ربیعی امروز در نشست طرح تقسیم کار ملی برای کنترل کاهش آسیب‌های اجتماعی با موضوع آسیبهای اجتماعی کودکان که توسط […]

[ad_1]

وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی اعلام کرد: کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی کودکان از جمله اعتیاد کودکان، کودک آزاری، غربالگری اضطراب و سلامت روان کودکان مواردی بسیار جدی است که دنبال می‌شود.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی امروز در نشست طرح تقسیم کار ملی برای کنترل کاهش آسیب‌های اجتماعی با موضوع آسیبهای اجتماعی کودکان که توسط دبیرخانه شورای عالی رفاه اجتماعی و اداره کل امور آسیبهای اجتماعی وزارت رفاه درمحل مجموعه فرهنگی تلاش و با مشارکت دستگاه‌های مرتبط برگزارشد افزود: در مشاوره‌های موجود در مدارس پودمانهای مددکاری تعریف شده است و آموزش‌های مددکاری نیز وجود دارد و بچه‌های در معرض اختلال‌های سلامت روان و اضطراب شناسایی می شوند.

وی گفت: براساس مطالعات ما و جامعه آماری در نظر گرفته شده درتحقیقات ما در خانواده‌های دارای درگیری و تنش، بچه‌ها به سمت خودکشی و اعتیاد رفته‌اند. این کودکان ساعات کمی با پدر و مادر خود گفت‌وگو می‌کرده‌اند و گفت‌وگوهای درون خانه‌ها ضعیف شده بوده است، بنابراین فقدان گفت و گو در خانه یکی از عوامل اضطراب در کودکان و کشیده شدن آن به آسیبهای بعدی است.

وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی تصریح کرد: مصرف آشکار مشروب جلوی فرزندان نقش موثری در اعتیاد فرزندان داشته است یعنی فرزندان یک گام از والدین این چنینی بالاتر رفته و به اعتیاد دچار شده‌اند.

ربیعی خانواده‌ها را مهم ترین نهاد برای کنترل آسیب های اجتماعی دانست و به پدران و مادران توصیه کرد تا گفت وگو را به کودکان خود آموزش بدهند.

وی تاکید کرد: اگر نتوانیم در خانواده‌ها رفتار بهتری داشته باشیم شاهد نابسامانی هستیم و زمینه آسیب اجتماعی درکودکان افزایش می‌یابد.

وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی اشاره کرد: غربالگریهای نوع اول درخصوص ژنتیک شده و پروتکل غربالگریهای اضطراب در شهرهای بزرگتر و مدارسی که آمادگی داشتند به عنوان مددکار حضور پیدا کنند انجام و هماهنگیهای بین بخشی زیادی دراین زمینه تعریف شده است و این امر را به مصوبه شورای عالی رفاه خواهیم رساند و در شورای اجتماعی و در هر نقطه‌ای که نظر رئیس جمهور باشد، انجام می شود.

ربیعی ادامه داد: اگر بخواهیم ترسیمی از آینده یک کشور داشته باشیم باید وضعیت کودکان را رصد کنیم تاببینیم آن جامعه در آینده از لحاظ سلامت فردی و جسمی و آمادگی برای ایفای مسئولیتهای اجتماعی چه شرایطی خواهد داشت بنابراین شورای حمایت از کودکان اجتماعی در وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی تشکیل شد و اخیرا هم در شورای اجتماعی کارگروهی تشکیل دادیم.

وی یاد آورشد : اولویت اول ما کودکان در معرض آسیب و اولویت دوم کودکان در برابر فرصت های نابرابر اجتماعی هستند .

وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: تمرکز بر موضوع کودک آزاری در دستور کار ما قراردارد و برای حل این موضوع چند مدل برنامه ریزی و تقسیم کارملی انجام داده‌ایم.

وی تقسیم کارملی در برابر کاهش آسیبهای کودکان را به طورمفصل تشریح کرد و گفت: وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی کشور مسئولیت جلوگیری از فقر و ناتوانی کودکان را برعهده دارند، رسیدگی به کودکان دارای سوء تغذیه از مراکز بهداشت آغاز می شود، امور مربوط به کودکان با آزمایش‌های ژنتیک و غربالگری در سازمان بهزیستی کشور دنبال می شود.

ربیعی خاطرنشان کرد: شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل و برگرداندن آن ها به مدرسه را وزارت آموزش و پرورش و وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی پیگیری می کند. مطالعات نشان می‌دهد که بخشی از این امر مسائل فرهنگی است و امیدواریم با کار فرهنگی و مذاکره خانه به خانه این موضوع انجام شود . وزارت دادگستری و دستگاه های مرتبط دیگر رسیدگی به این امر را در دستورکار خود دارد . وزارت مسکن و شهرسازی ، تربیت بدنی و …. حمایت از کودکان را در ابعاد مختلف پیگیری می‌کند.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ائتلاف نماد (نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان) که در شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی نیز تصویب و ابلاغ شده است باید به طور جدی دنبال شود و موانع پیشرفت شناسایی و برطرف شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ربیعی با اشاره به اطلس اجتماعی تهیه شده از وضعیت آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد: با توجه به اینکه هم اکنون شناخت دقیقی از وضعیت استان ها و مناطق بحران خیز کشور وجود دارد باید مداخلات هدفمند و موثر صورت گیرد.

گفتنی است؛ در ابتدای این نشست روزبه کردونی، مدیر کل آسیبهای اجتماعی وزارت رفاه گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی کودکان توسط دستگاه‌های مختلف ارائه و سپس دکتر بندپی، رئیس سازمان بهزیستی کشور به تشریح اقدامات سازمان متبوع خود پرداخت.

گفتنی است ،در این نشست نمایندگان وزارت مسکن، هلال احمر ، وزارت بهداشت، معاونت زنان ریاست جمهوری، کمیته امداد، وزارت دادگستری، ستاد مبارزه با مواد مخدر ، پزشکی قانونی، آموزش و پرورش، سازمان مدیریت ، معاونت پیشگیری قوه قضائیه و صداوسیما شرکت داشتند.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس