تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۴

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر لزوم اتخاذ سیاست‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای ایجاد اشتغال گفت که دولت در حال ایجاد زمینه سرمایه گذاری جدید است.

به گزارش “گذارخبر”  علی ربیعی که برای پاسخگویی به سوال موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد در جلسه امروز (یکشنبه) مجلس حاضر شده بود گفت:‌ ما با شرایطی مواجه هستیم که به رغم سیاست گذاری‌های دولت یازدهم منابع از قبل مصرف و پیش خور شده است و لازم است در این شرایط با کمک نمایندگان در برنامه ششم تدابیر لازم را بیندیشیم.

وی افزود:‌ با لغو تحریم‌ها و افزایش اعتماد به سرمایه‌گذاران دولت در حال ایجاد زمینه سرمایه گذاری جدید است و باید سیاست‌هایی اتخاذ کنیم که در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت معضل بیکاری را حل کند.

ربیعی همچنین گفت که دو ابزار مهم ایجاد اشتغال که بودجه عمرانی و تسهیلات بانکی هستند تضعیف شده‌اند.

وزیر کار در ادامه با اشاره به سوال مطروحه از سوی نماینده بجنورد گفت:‌در این سوال سه مساله اصلی وجود دارد و هر سه جزء مهمترین مسائل هستند و باید پیرامون آن به وحدت نظری و عملی برسیم، از جمله این موارد بیکاری، فقر ، رفاه اجتماعی و سرمایه‌گذاری صندوق‌هاست.

وی ادامه داد: من در وزارت‌خانه‌ای قرار گرفتم که اگر چه پاسخگویی هم افزایش یافته اما با زندگی مردم ارتباط فراوان دارم و مسائل وزارت‌خانه‌ای به گونه‌ای است که اگر پاره‌ای از آنها را حل کنم به اسلام خدمت کرده‌ام که البته این امر بدون همکاری مجلس امکان‌پذیر و قابل انجام نیست.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با تبریک هفته وحدت و میلاد پیامبر (ص) گفت: امروز بزرگترین رسمی که از پیامبر (ص) می توان آموخت وحدت است.مهمترین مساله ما امروز شکل تازه ای از اسلام آمریکایی در قالب داعش است و در مسائل داخلی هم بدون همدلی و هم زبانی و وحدت نمی‌توان مشکلات را حل کرد.

وزیر کار اضافه کرد:‌ دولت در شرایط خودساخته‌ای قرار ندارد و این شرایط برای دولت به ارث رسیده و لازم است که اصلاحات اساسی در آن انجام دهد و تصمیمات اساسی بگیرد که این هم نیاز به وحدت دارد.

وزیر کار؛ تعاون و رفاه اجتماعی در ادامه و بعد از استماع اظهارات ثروتی نماینده سوال کننده گفت: دولت در شرایطی اقتصاد را در دست گرفت که وضعیت بانکها و یارانه‌ها و اقتصاد مطلوب نبود و اعتماد در این عرصه از دست رفته بود. در این شرایط ما از کنترل تورم دفاع می‌کنیم چون اگر این کار انجام نمی‌شد و سراغ رشد تولید می‌رفتیم تورم رشد تولید را می‌خورد. الان تورم کنترل شده به طوری که از صف‌های طولانی ارز و طلا خبری نیست و البته برای خروج از رکود تورمی انباشته شده با کسری ۵۶ درصد نیازمند ائتلاف ملی و کار همه جانبه هستیم.

ربیعی با تاکید بر لزوم ایجاد استراتژی اشتغال گفت:استراتژی دولت بخصوص شخص آقای رئیس جمهور این است که فارغ‌التحصیلان در هر مقطع مهارت داشته باشند که ما این موضوع را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به بخشی از صحبت‌های ثروتی در مورد هدفمندی گفت: تمامی درآمدهای هدفمندی به یارانه‌ها داده شده است و چیزی به فنی و حرفه‌ای و اشتغال نتوانستیم بدهیم.

ربیعی افزود:‌بحث دیگر در خصوص موضوع غذا و حمایت‌های غذایی است که ما برای اولین بار در دهه گذشته اقداماتی در مورد حمایت غذایی و مبارزه با فقر غذایی و درمانی انجام دادیم، اقداماتی که در شورای عالی رفاه صورت گرفت، شورایی که ۸ سال تعطیل شده بود و ما آن را احیاء کردیم.

وزیر کار همچنین گفت: ۵ درصد از جمعیت کشور حتی اگر کل درآمدنشان را صرف تامین غذا کنند باز هم ناتوان خواهند بود برای حل مشکلات این دسته نیاز به ائتلاف و همبستگی وجود دارد.

وزیر کار تعیین و افزایش مزد بخصوص در بخش کارگری را یکی از اقدامات این وزارت‌خانه برشمرد و گفت: در طول دو سال گذشته در بخش تامین اجتماعی ۲۵ درصد و در سال سوم ۱۵ درصد به مزد این قشر افزوده شد، حال این که پیش از آن فاصله تورم و مزد ۷۵ درصد شده بود.

ربیعی با بیان اینکه در وزارت کار بیش از ۱۰ میلیون نفر بیمه شده‌اند گفت: بیش از ۸۰ درصد از منابع مالی طرح تحول سلامت بدوش سازمانهای بیمه گر است . ما این سازمان‌ها را پویا تر کرده ‌ایم تا این منابع تامین شود، با این رویکرد بیش از ۱۰ میلیون دفترچه دادیم که ۸۰ درصد از این افراد کسانی هستند که زیر یک میلیون تومان حقوق می‌گیرند و جزء حاشیه نشین‌های شهر هستند؛ ما برنامه مدونی برای مبارزه با فقر داریم.

وی با تاکید براین که وزارت کار تلاش‌هایی را برای حمایت اجتماعی از کودکان و سالمندان انجام داده‌اند گفت: اگر مجلس کمیته‌ای برای مبارزه با فقر و افزایش رفاه تعیین کند وزارت کار آمادگی همکاری با این کمیته دارد.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس