تاریخ انتشار: ۱۲ خرد ۱۳۹۴

رییس جمهور ایالات متحده آمریکا گفته است که توافق بر پایه مذاکره، راه حل برنامه اتمی جنجالی جمهوری اسلامی است و نه حمله نظامی به ایران. به گزارش گذارنیوز  باراک اوباما در مصاحبه با تلویزیون ۲ اسرائیل، گفته است: «من فکر می‌کنم که می‌توانم نشان دهم – نه بر پایه امید بلکه بر مبنای واقعیات، […]

رییس جمهور ایالات متحده آمریکا گفته است که توافق بر پایه مذاکره، راه حل برنامه اتمی جنجالی جمهوری اسلامی است و نه حمله نظامی به ایران.

اوباما

به گزارش گذارنیوز  باراک اوباما در مصاحبه با تلویزیون ۲ اسرائیل، گفته است: «من فکر می‌کنم که می‌توانم نشان دهم – نه بر پایه امید بلکه بر مبنای واقعیات، شواهد و تحلیل‌ها – که بهترین راه برای ممانعت از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای، یک توافق کاملا قابل راستی‌آزمایی است». رییس جمهور آمریکا گفته که «عملیات نظامی حتی با مشارکت ایالات متحده مشکل را حل نمی‌کند» و افزوده است: «حمله نظامی از سرعت برنامه اتمی ایران به طور موقت می‌کاهد اما آن را نابود نمی‌کند».

دولت بنیامین نتانیاهو در اسرائیل، پیش از این بارها هشدار داده بود که با هدف جلوگیری از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای، امکان دارد به تاسیسات اتمی آن حمله کند. اسرائیل طی سه دهه گذشته، دستکم دو بار با حمله هوایی غافلگیرانه به تاسیسات اتمی عراق و سوریه، برنامه‌های هسته‌ای این کشورها را تعطیل کرده بود اما دولت اوباما در واشینگتن اگرچه تاکید دارد که گزینه نظامی آخرین ابزار برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران است اما همواره گفته که اولویت‌اش دیپلماسی است.

این در حالی است که در دولت آمریکا نیز اختلاف نظرهایی درباره توان این کشور برای نابودی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی توسط قدرت نظامی وجود دارد. رییس جمهور ایالات متحده پیش از این گفته که اگر می‌توانست ایران را مجبور می‌کرد که پیچ و مهره‌های تاسیسات اتمی‌اش را نیز نابود کند اما اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا گفته که واشینگتن توان از کار انداختن، تضعیف و نابود کردن برنامه هسته‌ای ایران را دارد.

کارتر با اشاره به بمب‌های قدرتمند سنگر‌کوب آمریکا که قادر به نابودی تاسیسات ساخته شده در اعماق زمین هستند، گفته که به باور او مقام‌های ایرانی به این توانایی نظامی آمریکا آگاه هستند.
رییس جمهور آمریکا همچنین در پاسخ به این پرسش تلویزیون ۲ اسرائیل که آیا او فکر می‌کند ممکن است اسرائیل بدون مشورت با ایالات متحده به ایران حمله کند؟، گفته است که از حدس و گمان خودداری می‌کند. باراک اوباما تاکید کرده است: «آنچه می‌توانم به مردم اسرائیل بگویم این است که من نگرانی و هراس‌های شما را درک می‌کنم».

ایران، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان، پایان ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ یعنی ۱۰ تیرماه سال ۱۳۹۴ را به عنوان ضرب‌الاجل خود برای رسیدن به توافقی جامع و نهایی درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تعیین کرده‌اند. قدرت‌های جهانی و ایران در هفته‌های اخیر درگیر تلاش برای رفع اختلافات خود درباره بازرسی از تاسیسات نظامی مشکوک ایران، مصاحبه با دست‌اندرکاران برنامه اتمی جمهوری اسلامی و نحوه و زمان بندی رفع تحریم‌ها علیه ایران بوده‌اند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس