تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۴

سکوت قالیباف، علامت سوال بزرگی است که هنوز کسی نتوانسته است جوابی برای آن پیدا کند و باید تا اسنفد ۹۴ صبر کرد و دید که شهردار تهران برای آینده سیاسی خود چه تصمیمی گرفته است.

به گزارش “گذارخبر”  اصول گرایان این روزها در هر گوشه‌ای از شهر در حال رایزنی سیاسی برای کسب کرسی‌های مجلس دهم هستند. تقوی و برخی اعضای جامعه روحانیت در حال رایزنی با مصباح یزدی هستند، ناطق نوری، لاریجانی، ولایتی و مقتدایی دور یک میز می‌نشینند، موتلفه‌ای با پایداری‌ها زیر یک چتر قرار گرفتند اما در این میان سکوت محمد باقر قالیباف در این فضای انتخاباتی کمی عجیب به نظر می‌رسد.

شهردار تهران پیش از این نقش موثری در جریان اصول گرایی به ویژه در زمان انتخابات‌ها داشته است. همیشه او یک ضلع وحدت اصول گرایی بود و جریان‌های اصول گرا به سراغ فرمانده سابق نیروی انتظامی می‌رفتند تا نظر وی را در مورد لیست‌های انتخاباتی بپرسند. نیروهای نزدیک به شهردار تهران نیز نقش فعالی در بازی‌های سیاسی داشتند. قالیباف اما گویی روزه سکوت گرفته است و تصمیم ندارد به این زودی‌ها وارد فاز انتخابات مجلس شود.

برخی از چهره‌های نزدیک به او از حضور قالیباف سخن می‌گویند اما خود او هنوز واکنشی به این شایعه‌ها نشان نداده است. لاهوتی از نمایندگان حامی قالیباف بر این باور است که او در مجلس از برخی گروه‌های اصول گرا حمایت می‌کند اما رقابت اصلی را برای ریاست جمهوری گذاشته است. این نماینده مجلس اعتقاد دارد قالیباف خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ آماده می‌کند.

استعفای برخی از مدیران شهرداری تهران نیز شایعه حضور قالیباف را تقویت کرد. علیرضا نادری از سمت معاون شهرسازی و معماری شهرداری، شهاب مرادی، روحانی جنجالی و خاص نزدیک به قالیباف از سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، دادوش‌ هاشمی از سمت معاون مالی شهرداری و علیرضا جاوید از شهرداری منطقه ۴ کنار رفته و در کنار این افراد شهرداران بوشهر و نیشابور و معاون برنامه ریزی شهردار مشهد نیز از سمت خود استعفا داده‌اند تا شاید به این ترتیب امکان تشکیل یک فراکسیون مستقل برای دفاع از منافع مدیریت شهری در بهارستان ایجاد شود.

در میان تمام شایعه‌های مطرح شده حتی گفته می‌شود که همسر شهردار تهران نیز در میان نامزدهای انتخابات اسفند ۹۴ حضور خواهد داشت. کاندیداتوری زهراسادات مشیر استخاره که مشاور قالیباف در امور بانوان نیز هست می تواند نگاه ها را بیش از پیش به سمت شهردار تهران بچرخاند.

در میان تمام این شایعه‌ها و گمانه زنی‌ها می‌توان رفتار رمز آلود شهردار تهران را بر اساس دو فرضیه تحلیل کرد. در فرضیه اول می‌شود گفت که قالیباف دیگر تحمل شکست را ندارد. تجربیات تلخ او از دو انتخابات سال ۸۴ و۹۲ باعث شده است تا او تبدیل به سیاستمداری محافظه کار شود. حضور شخص قالیباف یا جریان‌های نزدیک به او در انتخابات مجلس و شکست احتمالی آنها در اسفند ۹۴ می‌تواند پایانی باشد بر تمام آرزوهای شهردار تهران و از او یک سیاستمدار شکست خورده بسازد. به نظر می‌رسد قالیباف دوست دارد کارت بازی خود را زمانی خرج کند که مطمئن به فتح کارزار باشد. پیروزی بر محسن هاشمی در انتخابات شهردار تهران کمی وجه او را ترمیم کرد حالا «سردار، دکتر محمدباقر قالیباف» دوست ندارد، اعتبار بدست آمده بعد از شکست خرداد ۹۲ را در اسفند ۹۴ به باد بسپارد.

قالیباف هنور در سوداری رسیدن به پاستور است، به خاطر همین تلاش می‌کند اگر قرار است بار دیگر حضور در رقابت انتخابات ریاست جمهوری را تجربه کند با دست پر و به عنوان یک فاتح وارد میدان شود.

فرضیه دوم اما می‌تواند بر این اساس استوار باشد که شهردار تهران در حال رصد فضای سیاسی کشور و گرفتن تصمیم در آخرین لحظه است. با توجه به فضای پرتنش میان اصول گرایان هنوز مشخص نیست چه کسی می‌تواند زعامت اصول گرایان در انتخابات مجلس را به دست بگیرد. به خاطر همین معنا او تصمیم دارد تا آخرین لحظه صبر کند و بعد از مشخص شدن میدان بازی اصول گرایان، مهره‌های خود را وارد بازی کند. به نظر می‌رسد قالیباف حتی منتظر مشخص شدن وضعیت جناح رقیب به ویژه نامزدهای طرفدار دولت است. فرمانده سابق نیروی هوایی سپاه به خوبی نشان داده است که می‌تواند مسیر بازی سیاسی خود را تغییر دهد و روزی از نامزد مورد وثوق اصلاح طلبان به سیاستمدار مورد علاقه پایداری ها تبدل شود.

در هر صورت سکوت قالیباف، علامت سوال بزرگی است که هنوز کسی نتوانسته است جوابی برای آن پیدا کند و باید تا اسنفد ۹۴ صبر کرد و دید که شهردار تهران برای آینده سیاسی خود چه تصمیمی گرفته است. آنچه مشخص است خود او به صورت قطعی در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت نمی‌کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس