تاریخ انتشار: ۲۵ ارد ۱۳۹۴

روزنامه نیویورک تایمز نوشت اوباما در دیدار با سران و نمایندگان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تلاش کرد نگرانی های آنها را در مورد توافق هسته ای با ایران کاهش دهد. به گزارش گذارنیوز این روزنامه آمریکایی امروز در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم جولی هرشفلد و دیوید سانجر نوشت باراک […]

روزنامه نیویورک تایمز نوشت اوباما در دیدار با سران و نمایندگان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تلاش کرد نگرانی های آنها را در مورد توافق هسته ای با ایران کاهش دهد.

اوباما

به گزارش گذارنیوز این روزنامه آمریکایی امروز در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم جولی هرشفلد و دیوید سانجر نوشت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در تلاش برای کاهش نگرانی های کشورهای حوزه خلیج فارس از توافق هسته ای با تهران که رقیب اصلی آنها در منطقه است، به عربستان و کشورهای کوچکتر عربی حمایت جدیدی را برای دفاع از آنها در مقابل حملات موشکی، تهدیدات دریایی و حملات سایبری احتمالی از سوی ایران پیشنهاد داد.
اما در جلسه ای که میان آنها برگزار شد اوباما یک پیمان دفاعی رسمی که آمریکا را به کمک به این کشورها در صورت حمله به آنها متعهد کند، پیشنهاد نداد. در عوض، تلاش کرد به آنها اطمینان دهد که برای تقویت امنیت آنها جدی است و مایل به کمک به آنها در مقابل ایران است.
وی همچنین سعی کرد نگرانی های عربستان و دیگر کشورهای عربی در این گروه را که می گویند لغو تحریم های نفتی و مالی ایران موجب گسترش نفوذ آن از عراق تا سوریه و یمن می شود کاهش دهد. وی این خطرات را کم اهمیت جلوه داد و گفت تا زمانی که ایران به تعهدات خود در توافقنامه عمل نکند، تحریم ها لغو نخواهند شد.
اوباما و اعضای کابینه وی از جمله جان کری، وزیر امور خارجه و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا در یک سری جلسات کاری سران و نمایندگان شورای همکاری خلیج فارس را به طور مفصل در جریان وضع کنونی مذاکرات هسته ای قرار دادند.
اوباما همچنین به نقل از یکی از مقامات بلند پایه «برنامه گسترده ای» را در مورد همکاری نظامی میان آمریکا و کشورهای منطقه خلیج فارس شرح داد از جمله کمک به برنامه منطقه ای برای دفاع در مقابل موشک های ایران، افزایش همکاری های امنیت دریایی و تمرین های مشترک آموزشی بیشتر. اما در بیانیه مشترک اوباما و مقامات کشورهای حوزه خلیج فارس به خطری که با مذاکرات با ایران افزایش می یابد اشاره ای نشد و آن خطر این است که احتمال دارد توافق نهایی موجب شود عربستان یا دیگر کشورهای منطقه توانایی های هسته ای خود را تقویت کنند. عربستان اعلام کرده است قابلیت های هسته ای خود را تا اندازه قابلیت هایی که بر اساس این توافق به ایران اجازه داده شود افزایش خواهد داد. این مسئله نگرانی در مورد رقابت غنی سازی را که در نهایت منجر به رقابت تسلیحاتی در منطقه خواهد شد افزایش داده است. اما بن رودز معاون مشاور امنیت ملی آمریکا به خبرنگاران گفت با توجه به نوع توافقی که اوباما و متحدان بین المللی وی به دنبال آن هستند شاهد آن نخواهیم بود که نوعی رقابت تسلیحاتی در این منطقه ناآرام شکل بگیرد که آن را نا امن تر و بی ثبات تر کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس