تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۴

اف‌بی‌آی به فعالیت‌های این زوج در توییتر مشکوک شد و توانست آنها را قبل از سفر به سوریه بازداشت کند.

نتیجه یک تحقیق جدید نشان می‌دهد چندصد آمریکایی از توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی برای انتشار پیام‌های داعش یا حمایت از آنها استفاده می‌کنند.

به گزارش «ایندیپندنت»، دانشگاه «جورج واشنگتن»، در حال انجام تحقیقاتی درباره افراط‌گرایی است و به‌تازگی گزارشی را از این تحقیقات منتشر کرده. گزارش که عنوان «داعش در آمریکا: از توییتر تا رقه» را بر خود دارد، به بررسی حساب کاربری ٣٠٠ آمریکایی از اعضای داعش یا سمپات‌های این گروه در آمریکا در طول شش‌ماه پرداخته است.

نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که میانگین سنی آمریکایی‌هایی که به داعش پیوسته‌اند ٢۶ سال است. ١۴ درصد از آنها زنان هستند و از هر پنج‌نفر، دونفر به‌تازگی به اسلام پیوسته‌اند. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد توییتر محبوب‌ترین شبکه اجتماعی برای این افراد است.

البته باوجود درصد پایین حضور زنان در داعش، زنان بیش از مردان حساب‌های کاربری در حمایت از داعش دارند و یک‌سوم از حساب‌های کاربری آمریکایی‌های پیوسته به داعش توسط زنان مدیریت می‌شود. یکی از سختی‌های این تحقیق البته پی‌بردن به این نکته بود که کدام‌یک از حساب‌های کاربری که خود را از اعضای داعش معرفی می‌کنند متعلق به آمریکایی‌هاست.

محققان برای پی‌بردن به این نکته تلاش کردند علاوه بر حساب‌هایی که خود محلشان را یادآوری کرده بودند از ابزار مکان‌یاب توییتر و همچنین نشانه‌های فرهنگی استفاده کنند. این راه‌ها البته از سوی اف‌بی‌آی هم برای تعقیب تروریست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آخرین‌باری که اف‌بی‌آی توانست از طریق فعالیت توییتری یک حرکت تروریستی را شناسایی و از آن جلوگیری کند مربوط به زمانی است که محمد، ٢٢ساله و ژیلان ١٩ساله، زوج آمریکایی که به‌تازگی ازدواج کرده بودند، تصمیم گرفتند برای گذراندن ماه‌عسل به سوریه بروند و به داعش بپیوندند.

اف‌بی‌آی به فعالیت‌های این زوج در توییتر مشکوک شد و توانست آنها را قبل از سفر به سوریه بازداشت کند. «لورنزو ویدینو»، یکی از دست‌اندرکاران این تحقیق، درباره فعالیت اعضا و حامیان داعش در شبکه‌های اجتماعی می‌گوید: «کاربران و طرفداران داعش در شبکه‌های اجتماعی رفتار کاملا مشابهی با طرفداران چهره‌هایی چون جاستین بیبر دارند.

اگرچه بسیار هماهنگ با هم عمل می‌کنند و در این زمینه هم هرروز دارند بهتر می‌شوند». براساس این تحقیق، کاربران و حامیان داعش در توییتر به سه دسته قابل‌تقسیم هستند؛ گروه اول رهبران هستند که پیام‌ها را منتقل می‌کنند، گروه دوم پیروان هستند که وظیفه انتشار مجدد پیام‌ها یا لایک‌کردن محتواهای مربوط به داعش را دارند و گروه سوم کسانی هستند که تنها در فضای مجازی می‌چرخند و برای خود فالوئر جمع می‌کنند تا بتوانند پیام‌های داعش را به عده بیشتری برسانند.

این گروه سوم همچنین وظیفه دارد کسانی را که علاقه‌مند به پیوستن به داعش هستند پیدا و آنها را به گروه اول معرفی کند. در طول سال ٢٠١۵ در آمریکا ۵۶ نفر در ارتباط با داعش دستگیر شده‌اند که تحقیقات پلیس نشان می‌دهد عملکرد این افراد در فضای مجازی مکمل اقداماتشان در دنیای واقعی بوده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس