تاریخ انتشار: ۱۳ ارد ۱۳۹۵

تهران-ایرنا- رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی گفت: پرونده های جنایی سال های گذشته با تشکیل کارگروه جرایم خشن، کشف و بازخوانی می شوند.

به گزارش‌‌‌‌‌به گزارش “گذارنیوز” به نقل از روز دوشنبه ایرنا ، سردار محمدرضا مقیمی افزود: در زمان حاضر در راستای اقدامات انجام شده در این کارگروه موفق به کشف پرونده هایی شدیم که آنها را به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات و نداشتن سرنخ های لازم، حل نکرده بودیم.
مقیمی در ادامه اظهارکرد: به عنوان نمونه می توان به پرونده هایی اشاره کرد که طی یک تا ۲ سال گذشته کشف شده اند این در حالی است که پرونده های یاد شده به ۱۵ تا ۲۰ سال گذشته مربوط بود.
وی گفت: در آن زمان (۱۵ تا ۲۰ سال پیش ) به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات و نداشتن سرنخ های لازم، موفق به کشف این پرونده ها نشده بودیم اما هم اکنون با تشکیل کار گروه جرایم خشن در پلیس آگاهی، پرونده های مربوط به سال های گذشته توسط کارآگاهان، دوباره بازخوانی و مورد بررسی قرار گرفته اند و با توجه به تجهیزات و امکانات جدید پلیس آگاهی موفق به کشف آنها شده ایم.
وی درباره نقش کارآگاهان پلیس در کشف جرایم جنایی گفت: قطعا در کشف این نوع جرایم، کارآگاهان نقش بی بدیلی دارند؛ پس نیروهای کارآمد و با تجربه در کشف جرایم جنایی، حرف نخست را می زنند.
رئیس پلیس آگاهی با تاکید براینکه کارآگاهان باید مورد حمایت قرار بگیرند، افزود: قطعا نیروهایی که ۲۵ سال تجربه کسب کرده اند برای حل پرونده های جنایی، ذهنی پردازشگر دارند و به راحتی موارد مشاهده شده را می توانند توصیف، تحلیل و در پایان ، فرضیه ها را حل کنند؛ بنابراین باید از این نیروها و تجربه های گرانبهای آنان نهایت استفاده را ببریم و این مهم در پلیس آگاهی هم اکنون محقق شده است.
رئیس پلیس آگاهی ناجا، تصریح کرد: زمانی که قتلی رخ می دهد، قطعا در ساعت های اولیه سرنخ های مناسبی به دست کارآگاهان می افتد و دراین زمان است که آنان باید با فرضیه سازی مناسب به کشف قتل نزدیک شوند؛ بنابراین بسیاری از قتل ها طی ۲۴ تا ۷۲ ساعت کشف می شوند؛ پس لازم است که در همه استان های کشور از نیروهای باتجربه در این حوزه برخوردار باشیم.
به گزارش پایگاه خبری پلیس، مقیمی، تصریح کرد: در صورت کمبود کارآگاهان باتجربه در استان ها، مجبوریم، پس از وقوع قتل بلافاصله اقدام به اعزام نیرو از مرکز کنیم و همین امر باعث می شود تا زمان را از دست بدهیم و برخی سرنخ ها نیز از بین برود و از طرف دیگر زمان کشف پرونده ها افزایش یابد.
این مقام ارشد انتظامی در عین حال به این نکته نیز اشاره کرد که ۹۷٫۸ درصد قتل های به وقوع پیوسته در سال گذشته کشف شدند که شمار اندکی از پرونده ها یعنی حدود ۲ تا سه درصد وقوعات مربوط به سال های قبل است که در سال ۹۴ موفق به کشف آنها شدیم .
به گزارش ایرنا ، کارگروه جرایم خشن به صورت رسمی فروردین ماه امسال کار خود را آغاز کرد.
اجتمام(۱)۹۱۰۵**۱۷۷۶

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس