تاریخ انتشار: ۱۲ خرد ۱۳۹۴

کاخ سفید اعلام کرد شکستن پای جان کری بر مذاکرات تاثیر خواهد گذاشت. به گزارش گذارنیوز جاش ارنست گفت : مذاکرات هسته ای با ایران تحت تاثیر شکستن پای جان کری وزیرامور خارجه آمریکا قرار خواهد گرفت. جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید درباره شکستن پای جان کری و تاثیر آن بر مذاکرات هسته ای با ایران […]

کاخ سفید اعلام کرد شکستن پای جان کری بر مذاکرات تاثیر خواهد گذاشت.

کری

به گزارش گذارنیوز جاش ارنست گفت : مذاکرات هسته ای با ایران تحت تاثیر شکستن پای جان کری وزیرامور خارجه آمریکا قرار خواهد گرفت.
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید درباره شکستن پای جان کری و تاثیر آن بر مذاکرات هسته ای با ایران گفت:جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای درمان شکستگی پا به بوستون بازگشته است. دکتر دنیس برگ،پزشک جان کری با وی به بوستون سفر کرده است تا شرایط وی را بررسی کند.رئیس جمهور و سوزان رایس مشاور امنیت ملی وی دیروز با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفتگو کردند.
وزیر امور خارجه آمریکا روشن ساخت بدنبال برنامه معالجه سریع اما مسئولانه است.
جاش ارنست گفت :ما معتقدیم زمان و منابع لازم را برای دنبال کردن و تکمیل مذاکرات با ایران را داریم. من مطمئن هستم این مذاکرات به خاطر مصدوم شدن وزیر امور خارجه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت اما درباره این که چگونه به پیش خواهیم رفت،جزییات را بعدا اعلام می کنیم.
جاش ارنست گفت:من مطمئن هستم جان کری وزیرامور خارجه آمریکا همچنان بخش مهمی از این تلاش خواهد بود. وی قرار بود همه روز در چهار هفته آینده در اروپا به مذاکرات رودرو با همتایان خود مشغول باشد و به نظر می رسد با توجه به مصدومیتش بعید است بتواند این کار را انجام دهد اما من مطمئن هستم جان کری نقش مهمی در این تلاش خواهد داشت.
جاش ارنست گفت:جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در حال درمان است.این مسئله احتمالا بر شیوه مشارکت وی در این گفتگوها تاثیر می گذارد اما همانطور که گفتم من تصور می کنم جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به ایفای نقش رهبری و مهم خود در این مذاکرات و به نتیجه رسیدن آن تا پایان ماه ادامه خواهد داد.
وی درباره نقش احتمالی رایس با توجه به مصدومیت جان کری گفت:در حال حاضر بسیار زود است که بگوییم چه تغییری در نقش جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روی می دهد.وی قبلا نقش رهبری را در گذشته داشته است و من تصور می کنم وی همچنان به نقش رهبری خود ادامه خواهد داد. مصدومیت وی شاید مانع از سفر وی خواهد شد اما تردیدی ندارم وی همچنان نقش مهمی در این تلاش خواهد داشت.من در حال حاضر تغییری را تصور نمی کنم.
در همین حال `جن ساکی` سخنگوی کاخ سفید نیز معتقد است حادثه شکستن استخوان پای `جان کری` وزیر امور خارجه آمریکا، مانع از ادامه فعالیت های وی نخواهد شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از ژنو، ساکی که تا یک ماه قبل سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بوده و از نزدیک با کری همکاری کرده است، با انتشار خبر شکستگی پای کری در صفحه توئیتر خود نوشت: واقعا لازم است کسی مانع از کار کردن جان کری شود. او را در بیمارستان برای استراحت نگاه دارد و اجازه ندهد در زمان نقاهت مذاکره یا کار کند.
روز گذشته روزنامه وال استریت ژورنال نوشت احتمالا سانحه شکستن پای وزیر امور خارجه آمریکا، وی را از روند مذاکرات هسته ای با ایران دور خواهد کرد. 
جان کری برای مذاکرات هسته‌ای اهمیت زیادی قائل است

خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار در واشنگتن گفت جان کری اهمیت زیادی به مذاکرات هسته‌ای ایران می‌دهد.
استانیسلاس دو سنت ایپولیت درباره شکستگی استخوان ران رئیس جمهور آمریکا توضیح داد این اتفاق بر برنامه هایی که در کوتاه مدت قرار است اتفاق بیافتد، تاثیر می گذارد.
جان کری قرار بود به اسپانیا برود که این ملاقات لغو شد. همچنین قرار بود او در همایشی درباره گروه داعش در پاریس شرکت کند، که اکنون از طریق ویدئو کنفرانس در آن شرکت خواهد کرد. در کل، جان کری برنامه ماه ژوئن خود را به گونه ای سازماندهی کرده بود تا بتواند گفتگوهای مربوط به برنامه هسته ای ایران را به پیش ببرد و بتواند تا آخرین دقایق با همتای ایرانی خود گفتگو کند. اکنون این کار پیچیده تر شده است چون توان حرکتی اش محدود خواهد بود. شکستگی استخوان ران تا اندازه زیادی مانع از حرکت فرد می شود. این در حالی است که جان کری اهمیت زیادی برای گفتگوها درباره برنامه هسته ای ایران قائل است. او می خواهد در خصوص پرونده ایران در مقام وزیر امور خارجه آمریکا میراث ماندگاری از خود برجای بگذارد. اکنون توان مذاکراتی اش محدود خواهد شد.

حادثه کری او را در مذاکرات ایران به حاشیه نخواهد راند
خبرگزاری فرانسه در گزارشی به قلم جو بیدل نوشته است :مقامات امریکایی روز دوشنبه گفتند جان کری وزیر خارجه این کشور با وجود شکستن پایش در یک حادثه جدی دوچرخه سواری همچنان به حصول به یک توافق هسته ای با ایران متعهد است و در نظر دارد تا به مذاکرات نهایی در این خصوص که اواخر ژوئن برگزار می شود ملحق گردد.
در حالی که کری به همراه پزشک شخصی اش در یک هواپیمای ترابری سی -۱۷ نظامی از ژنو عازم بوستن بود ناظران گفتتند شکستن پای وزیر خارجه امریکا در زمان بدی روی داده است چون این کشور در حال حاضر با چندین چالش عمده در عرصه سیاست خارجی خود روبروست اما غیرمحتمل است که حادثه پیش آمده برای کری باعث از مسیر خارج شدن مذاکرات هسته ای ایران شود.
کری ۷۱ ساله که یک دوچرخه سوار باتجربه است روز یکشنبه در زمان دوچرخه سواری در ارتفاعات آلپ فرانسه بر اثر بروز یک حادثه دچار شکستگی پا شد.
به گفته ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه امریکا، کری روز دوشنبه روحیه خوبی داشت و با چندین نفر از همتایان اروپایی خود تلفنی صحبت کرد و از آنها باعث لغو برنامه هایش در مادرید و پاریس عذرخواهی نمود.
یک مقام وزارت خارجه امریکا که نخواست نامش فاش شود تائید کرد که پای کری باید جراحی شود.
اما پزشکان به خبرگزاری فرانسه گفتند این جراحی به گونه ای خواهد بود که مریض می تواند در عرض سه تا چهار روز راه برود و در عرض دو ماه بطور کامل بهبود یابد.
کری در نظر دارد تا از راه دور در یک کنفرانس مهم مربوط به مبارزه با شبه نظامیان داعش که او قرار بود روز سه شنبه شخصا در آن حضور یابد شرکت کند.

– تمرکز بر مسئله ایران
اما همه چشم ها اکنون به ضرب الاجل در حال نزدیک شدن ماه ژوئن برای حصول به توافقی جهت مهار برنامه هسته ای مشکوک ایران و پایان این بن بست ۱۲ ساله با جمهوری اسلامی دوخته شده است.
کری چندین بار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود ملاقات کرده و حادثه شکستن پای او درست یک روز بعد از مذاکرات شش ساعته و فشرده این دو در هتلی در ژنو روی داد.
حتی با وجودی که کشورهای این دو مرد روابط دیپلماتیک با یکدیگر ندارند اما این دو همدیگر را به خوبی می شناسند چون آنها در جریان نشست های شبانه پرتنش برای حصول به یک توافق با یکدیگر دست و پنجه نرم کرده اند.
هارف به خبرنگاران گفت :« تمرکز اصلی وزیر خارجه برای ماه ژوئن عمدتا بر مذاکرات ایران خواهد بود. مجروح شدن او تغییری در این امر نمی دهد.» هارف افزود کری بعد از حادثه ای که برایش پیش آمد با ظریف صحبت کرده است.
هارف اظهار داشت :« کری و کل اعضای تیم او کاملا به این چارچوب زمانی متعهد هستند و به سمت ۳۰ ژوئن به عنوان ضرب الاجل این مذاکرات حرکت می کنند.»
اما هارف تائید کرد که تدارکات مربوط به مذاکرات آتی آینده هنوز نهایی نشده است.
علیرضا نادر تحلیلگر سیاست بین الملل در موسسه رند می گوید:« روابط شخصی اهمیت دارد اما فکر می کنم آنچه که این مذاکرات را در تمام این مدت یکپارچه نگه داشته تشخیص این نکته بوده که به نفع هر دو کشور است که مسئله هسته ای را حل کنند.»
او می افزاید :« تیم امریکایی نسبتا بزرگ است و دولت امریکا تلاش زیادی را در این ارتباط سرمایه گذاری کرده است. فکر نمی کنم این مذاکرات لزوما وابسته به یک شخص باشد.»
کارشناسان سیاسی امریکا ،‌ایران و همچنین کارشناسانی از انگلیس ، چین ، فرانسه ، آلمان و روسیه از زمانی که در دوم آوریل در لوزان چارچوبی برای توافق مشخص شد تقریبا بطور پیوسته در حال برگزاری نشست بوده اند.
نادر با اشاره به اینکه هنوز هیچ توافقی برای برداشته شدن شبکه ای از تحریمها علیه ایران یا بازرسی از سایت های نظامی این کشور وجود ندارد می گوید :« تعدادی از مسائلی که اکنون در حال بررسی شدن هستند احتمالا بخشی از مشکل ترین آنها به شمار می آیند.»

– زمان بهبودی
دکتر سام برزیده در بیمارستان دانشگاه وینتروپ در نیویورک هشدار می دهد که چون قبلا بر روی همان پای شکسته کری یک عمل جراحی انجام شده است زمان بهبودی او می تواند حالت پیچیده ای داشته باشد.
برزیده با اشاره به این که به پرونده پزشکی کری دسترسی ندارد به خبرگزاری فرانسه گفت :« یک شکستگی باید بهبود یابد و این امر معمولا حدود دو ماه طول می کشد. در بهترین شرایط جوش خوردن استخوان دو ماه زمان لازم دارد.»
اما برزیده افزود هدف این است که بیمار در سریعترین زمان ممکن بتواند روی پای خود بایستد. هدف کلی این است که او قادر باشد در عرض یک یا دو یا سه روز راه برود.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس