تاریخ انتشار: ۳۱ ارد ۱۳۹۵

– رئیس بنیاد شاهنامه شناسی توس گفت: شاهنامه یک کتاب معمولی نیست، بلکه شاهکاری حکیم ابوالقاسم فردوسی است که به عنوان اثری هویت ساز و فرهنگ ساز از جایگاه ویژه ای در نزد اهل ادب وخرد برخوردار است.

به گزارش‌‌‌‌‌“گذارنیوز” به نقل از ایرنا، محمد جعفر یاحقی پنجشنبه شب در آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فرودسی در سالن حکیم جرجانی یاسوج افزود: نه تنها مردم ایران بلکه آریایی ها از چین، مدیترانه، قفقاز، تاجیکستان ،افغانستان ودیکر ممالک اسلامی بر دیرینگی و غنی بودن فرهنگ شاهنامه برخود می بالند.
وی با بیان اینکه شاهنانه فرهنگ فارسی را درایران زنده کرده است، گفت: تا قبل از شاهنامه زبان ایرانی ها پهلوی بود و در عین حال شاهنامه تلفیقی از دیانت و ملیت است.
یاحقی سیال بودن اررزشهای اخلاقی و فرهنگی شاهنانه را متناسب با شرایط زمانی از اعصار گذشته تاکنون یادآور شد و افزود: شاهنامه نه تنها با فرهنگ دینی ما تعارضی نداشت بلکه این کتاب سترگ غنی از آموزه های اخلاقی و دینی است.
وی گفت: پس از بسم الله الرحمن الرحین، به نام خداوند جان و خرد بزرگترین کلام سپاس آمیزی است که به برکت نام خداوند به شاهنامه در نزد اهل معرفت جلوه ی معنوی خاصی داده است .
وی به گفتارشاهنامه در مدح پیامبر (ص) و مولا علی (ع)، ترویج روح یکتاپرستی و پاکی و دیگر ارزشهای اسلامی، انسانی واخلاقی بیانگر نقش کم نظیر شاهنانه در تفویت فرهنگ ایرانی واسلامی است.
استاد دانشگاه فردوسی مشهدتصریح کرد: آئین های بزرگداشت های فردوسی فرصتی است تا ارزشهای نهفته در شاهنامه را که میراث غنی از فرهنگ ،تمدن و خصال نیکوی انسانی است،احیا و در فرهنگ غنی این مرز و بوم نهادینه کرد.
استاد دانشگاه فردوسی افزود: فردوسی تنها متعلق به خراسان نیست بلکه همه ایران خراسان است و خراسان وفردوسی به همه ایران تعلق دارد و همه ایران میراثدار فرهنگ شاهنامه است.
عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران حضور پرشور جوانان و بانوان یاسوجی در آیین بزرگداست شاهنانه را یک نقطه قوت دانست وافزود: حفظ روح آرمانی و حماسی شاهنامه درجامعه نیازمند پیوند نسل جدید با این گنجینه حکمت ها و اندرزهاست .
یک استاد دانشگاه نیز تلفیق تمدن ایرانی واسلامی را یکی از شاهکارهای شاهنامه دانست وافزود: روح حماسی و خودباوری برگرفته از شاهنامه در دل زندگی مردم زاگرس نشین بویژه کهگیلویه وبویراحمد جاری است.
بهروز یزدان پناه وجود نام های متعدد برگرفته از شاهنامه وبرجسته بودن آئین های شاهنامه خوانی در کهگیلویه وبویراحمد را برگرفته از تعلق خاطر مردم این دیار با فرهنگ غنی شاهنامه دانست.
وی کهگیلویه بویراحمد را سرزمین حماسه و مقاومت خواند وافزود: روح حماسی و نام های حماسی چون گردنه بیژن،تل خسرو، تل زالی و فراوانی نام های شاهنامه در این استان بیانگر دیرینگی پیوند فرهننگی مردم این منطقه با شاهکار فردوسی است.
وی بزرگداشت حکی فردسی را فرصتی برای پاسداشت مقام کسانی داشت به فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی خدمت کرده اند،دانست و برلزوم ایجاد بنیاد پژوهشی مفاخر ملی در کهکیلویه وبویراحمد تاکید قرارداد.
رئیس انجمن شاهنامه خوانی کهگیلویه وبویراحمد شاهنامه را شالوده فرهنگ غنی فارسی دانست و افزود: شاهنانه سرشاز از مفاهیم ارزشمند ،پرمعنا و ناشناخته است که پرداختن به آن به تقویت فرهنگ غنی ایرانی اسلامی کمک می کند.
وی احیای ارزشهای انسانی و آموزهای اخلاقی شاهنامه را گام خوبی در جهت پرروش باورهای اجتماعی و ارزشهای والای انسانی و نیز تقویت روح حماسی وجوانمردی دانست و افزود: داستان های پندآموز و عبرت انگیز شاهنامه همواره تازگی خود را در گذر تاریخ حفظ کرده و برشیرنی آن افزوده است.
وی گفت: در چهار شهر یاسوج، گچساران ، سی سخت و دهدشت برنامه شاهنامه خوانی با استقبال پرشورمردم این دیار هفتگی برگزار می شود.
محمدعلی جاوید شهردار یاسوج دراین آئین گفت: گفت:حامل پیام پدر کم سوادم خودهستم که به جوانان سفارش کرده است که غیرت و دلاوری را از بهرام قهرمان با غیرت شاهنامه که برای بازپس گیری تازیانه اش جان خود را از دست داده ؛الگوی گیری کنند.
این جشنواره با اجرای برنامه های شاهنامه خوانی، موسیقی محلی، نقالی خوانی و استقبال کم نظیر مردم فرهنگ دوست یاسوج همرا شد.
۶۱۶۲

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس