تاریخ انتشار: ۱۳ مرد ۱۳۹۴
تغییر توازن قوا در خاورمیانه;

به مدت بیش از ۳۰ سال میان طرفین، جنگ سردی در جریان بود. خصومت و قطع ارتباط در لایه لایه روابط دیپلماتیک دو کشور ایران و آمریکا دیده می‌شد. حالا پس از گذشت همه این سال‌ها که تحریم‌ها علیه ایران شدت بیشتری گرفته بود و آمریکا از تبادلات تجاری با این کشور جا مانده بود، توانستند به توافق برسند.

روزنامه فرانسوی لوموند، طی تحلیلی به بررسی اثرات این توافق در منطقه پرداخته که می‌تواند در آینده موجبات تغییرات بالانس قدرت را به وجود آورد.

به گزارش گذارنیوز، معتبرترین روزنامه فرانسوی‌زبان در جهان می‌نویسد: ۱۴ جولای واشنگتن و تهران توانستند به توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست پیدا کنند. اگرچه ما هنوز در مباحث فنی این توافق متخصص نیستیم، اما به طور قطع اهالی رسانه ظرف دو ماهی که تا اعلام نظر نهایی کنگره آمریکا زمان باقی مانده، همه تلاش خود را خواهند کرد. به نظر می‌رسد مخالفین این توافق تلاش‌های خود را خواهند کرد تا با تکیه بر جزئیات آن به آنچه می‌خواهند برسند.

لوموند با بیان اینکه سابقا روابط ایران با غرب در وضعیت بغرنجی قرار داشته، می‌نویسد: با توجه به تمامی سوابقی که در کارنامه روابط این دو کشور وجود دارد و اتفاقات تلخ و بحرانی که در آن افتاده، امروزه آنها در منطقه و خاورمیانه دو همکار غیر رسمی محسوب می‌شوند.

مسئله‌ی اصلی همان مسئله‌‌ی چند سال پیش است؛ به نظر می‌رسد که ایران به دنبال بالا بردن حوزه‌‌ی نفوذ خود در سرزمین‌‌های دریای مدیترانه باشد، اما این بار، حوزه‌‌ی نفوذ آن‌ها یمن را نیز دربر می‌گیرد.

در حال حاضر بازوهای ایران در منطقه رو به گسترش است؛ از لبنان گرفته تا یمن، عراق و سوریه شرایط به گونه‌ای است که برخی می‌گویند بیروت، دمشق، بغداد و صنعا تحت کنترل بالفعل ایران است.

اگر تحت فشار سخت تحریم‌ها و دشمنی شدید ایران با آمریکا، چنین شرایطی شکل گرفته، پس اگر توافق هسته‌ای باعث لغو تحریم‌ها شود و به دشمنی ابرقدرت پایان دهد، چه اتفاقی ممکن است رخ دهد؟

دیپلمات‌های عرب در گفت‌وگوهای خصوصی خود به این نکته اشاره می‌کنند که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا تنها نگران میراثی است که از خود به‌جای می‌گذارد. او می‌خواهد دشمنی‌ها را با ایران کنار بگذارد و مجبور نیست که پس از ترک کاخ سفید طی ماه ژانویه ۲۰۱۷ بار دیگر به ایران فکر کند. این کشورهای منطقه هستند که باید در همسایگی ایران به مسیر خود ادامه دهند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس