تاریخ انتشار: ۳۱ شهر ۱۳۹۴
آیا پوتین هدایت امور خاورمیانه را برعهده گرفته است؟

رییس پیشین موساد اشاره می کند که دیدار نتانیاهو با پوتین که بر سر موضوع سوریه و توافق هسته ای با ایران انجام می شود از سوی امریکا به دقت رصد می شود.

“افرائیم هالوی” نهمین رییس سازمان امنیت ملی اسرائیل (موساد) در مقاله تازه خود در روزنامه “یودیعوت آحارونوت” اسرائیل تحت عنوان “آیا پوتین هدایت امور خاورمیانه را برعهده گرفته است؟” به اعمال فشار “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر اسرائیل بر “ولادیمیر پوتین” رییس جمهوری روسیه درباره برنامه هسته ای ایران و تاثیر این موضوع بر چشم انداز روابط واشنگتن – مسکو اشاره کرده است.

به گزارش “گذارخبر”، رییس پیشین موساد در مقاله خود می نویسد:”فراتر از هدف آشکار پوتین برای حفظ اسد در قدرت، رییس جمهوری روسیه کارت های خود نزدیک به سینه اش نگه داشته است. دیدار او با نتانیاهو به دقت از سوی واشنگتن رصد می شود و ممکن است بر روند سفر نخست وزیر رژیم اسرائیل به واشنگتن و دیدار با “باراک اوباما” رییس جمهوری امریکا در کاخ سفید به عنوان متحد اصلی اسرائیل تاثیرگذار باشد.”
رییس پیشین موساد در ادامه اشاره می کند که سفر نتانیاهو به مسکو در حالی انجام شده که روسیه در حال گسترش حضور نظامی خود در منطقه است. او در ادامه اشاره می کند که علیرغم آن که روسیه خواستار حفظ دولت اسد در سوریه است مشخص نیست که چه برنامه ای برای دستیابی به این هدف دارد. او در این باره می افزاید:”از طریق اعزام نیروهای تازه نفس به سوریه ؟ از طریق تسلیح ارتش ایران و نیروهای حزب الله به سلاح های تازه تر ؟ واقعا پوتین در چه جایگاهی مقام هدایت مسائل خاورمیانه ایستاده است؟”

رییس پیشین موساد در ادامه اشاره می کند که بهبود همکاری میان امریکا و روسیه بر سر بحران سوریه و به نتیجه رسیدن آن این است که هیچ یک از طرفین روسی و امریکایی این احساس را نداشته باشند که اسرائیل بازیگر منفعل و خنثی در میانه مبارزه قدرت های جهانی در خاورمیانه است. این مقام ارشد پیشین امنیتی اسرائیلی در ادامه اشاره می کند که یکی از اهداف نتانیاهو در گفت و گو با پوتین اجازه ندادن برای فعالیت ایران و حزب الله در بلندی های جولان است.

هالوی در ادامه اشاره می کند که واشگتن به دقت در حال رصد نزدیکی میان اسرائیل و روسیه است. او در این باره می نویسد:”لازم است همان گونه که واشنگتن نیازهای اسرائیل برای تامین سلاح را درک کند بدون شک اسرائیل نیز باید به تعهدات خود پایبند باشد. اما در قبال سوریه مهم است که امریکایی ها به خواست اسرائیل توجه داشته باشند همان گونه که روس ها به خواست ایران توجه دارند.”

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس