تاریخ انتشار: ۰۶ تیر ۱۳۹۴

وزیران خارجه ایران و آمریکا دومین دور مذاکرات خود در هتل کوبورگ را از سر گرفتند. به گزارش گذارنیوز وزیران خارجه ایران و آمریکا در حالی دومین دور مذاکرات خود در هتل کوبورگ را از سر گرفتند که وزیر خارجه فرانسه و یوکیا آمانو نیز به جمع مذاکره کنندگان پیوسته‌اند. یوکیا آمانو برای اولین‌بار به […]

وزیران خارجه ایران و آمریکا دومین دور مذاکرات خود در هتل کوبورگ را از سر گرفتند.

مذاکرات

به گزارش گذارنیوز وزیران خارجه ایران و آمریکا در حالی دومین دور مذاکرات خود در هتل کوبورگ را از سر گرفتند که وزیر خارجه فرانسه و یوکیا آمانو نیز به جمع مذاکره کنندگان پیوسته‌اند.
یوکیا آمانو برای اولین‌بار به طور مستقیم در دو سال گذشته و نیز در تاریخ مذاکرات هسته‌ای به محل مذاکرات آمده است و قرار است با وزیران خارجه آمریکا و فرانسه دیدار کند.
آمانو دیداری با هیات ایرانی در کوبورگ ندارد.

ورود فابیوس به وین
لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه برای شرکت در مذاکرات هسته ای وارد وین شد.
احتمالا بعدازظهر امروز هم دیدار وزرای خارجه ایران و فرانسه در هتل کوبورگ وین برگزار خواهد شد.
وزرای خارجه ایران و آمریکا عصر امروز برای دومین بار دیدار خواهند داشت .
سومین دور نشست وزیران خارجه ایران و آمریکا پس از بیانیه لوزان برای نگارش متن توافقنامه هسته ای با پنج بعلاوه یک از امروز در وین اتریش آغاز شده است.

سه شرط فرانسه برای انجام توافق با ایران
وزیر خارجه فرانسه هنگام ورود به هتل کوبورگ وین در جمع خبرنگاران سه شرط را بعنوان راه رسیدن به توافق در بحث پرونده مذاکرات هسته ای با ایران مطرح کرد.
لوران فابیوس که بعنوان نخستین وزیر خارجه اروپایی عضو ۱+۵ به وین وارد شد، با بیان اینکه فرانسه عضو دائم شورای امنیت است ، تاکید کرد که  هدف سیاست خارجی فرانسه حفظ امنیت و صلح است.
وی با اشاره به اینکه این اهداف ما را از ابتدا تاکنون در مذاکرات هدایت کرده است، گفت: از ابتدا به دنبال یک توافق محکم بودیم که حق ایران را در داشتن فعالیت های صلح آمیز به رسمیت می شناسد و در عین حال ضمانت می دهد که ایران بطورکامل از دستیابی به بمب اتم منصرف می شود، این هدف ما بوده است.
شروط فرانسه: – کاهش درازمدت توانمندی های هسته ای ایران
– راستی آزمایی سایت ها از جمله سایت های نظامی
– بازگشت خودکار تحریم ها

پایان دیدار ظریف و کری پس از دوساعت     
دیدار وزیران خارجه ایران و آمریکا که در هتل کوبورگ وین آغاز شده بود ، پس از دوساعت پایان یافت.
در این دیدار علاوه بر محمدجواد ظریف و جان کری ، معاونان وزرای خارجه دو کشور ، ارنست مونیز ، وزیر انرژی آمریکا و هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حضور داشتند.
دور بعدی این دیدار احتمالا ساعت پانزده و سی بوقت محلی اتریش ( ۱۸ بوقت ایران ) از سرگرفته خواهد شد.

ظریف: باید سخت کار کنیم     
وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از آغاز گفتگو با همتای آمریکایی خود گفت: باید سخت کار کنیم تا در مذاکرات پیشرفت کنیم.
«محمد جواد ظریف» امروز در سخنانی کوتاه در محل نشست با هیات آمریکایی افزود: مصمم هستیم هرکاری انجام بدهیم تا ببینیم آیا توافق شدنی است یا نه.
وی تصریح کرد: به کار ادامه می دهیم تا ببینیم می توانیم به توافق برسیم یا خیر.
ظریف امروز به محض ورود به وین به خبرنگاران گفت : مطمئن هستیم که اگر طرف مقابل آمادگی این را داشته باشد که حقوق مردم ایران را به رسمیت بشناسد ، وظایف خودش را انجام دهد، یعنی تحریم ها را بردارد و همزمان با اقدامات ایران، اقدامات خودش را انجام دهد و زیاده خواهی نکند، حتما به یک توافقی می رسیم که به نفع همه خواهد بود.

موگرینی فردا در وین با ظریف دیدار خواهد کرد     
اتحادیه اروپا طی اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کرد مسئول سیاست خارجی این اتحادیه فردا به وین می‌رود تا با وزیران خارجه گروه پنج بعلاوه یک و نیز وزیر امور خارجه ایران درباره موضوع هسته‌ای این کشور دیدار و گفتگو کند.
در اطلاعیه اتحادیه اروپا آمده است: فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که نایب رییس کمیسیون اروپا نیز هست، روز یکشنبه ۲۸ ژوئن ۲۰۱۵ میلادی به وین، پایتخت اتریش، سفر خواهد کرد تا با وزرای خارجه گروه ای ۳+۳ (۵+۱) و معاونان‌شان و همچنین با (محمد)جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در رابطه با گفتگوهای هسته‌ای جاری ملاقات کند.

با شروع مذاکرات، ایران خطوط قرمز را مشخص می کند     
اسوشیتدپرس از وین گزارش داد، در حالی که مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای تهران آغاز شده، ایران در حال مشخص کردن خطوط قرمز خود است.
جان کری و محمد جواد ظریف وزرای امور خارجه آمریکا و ایران در هتلی در وین با یکدیگر دیدار کردند که این دیدار نخستین روز از مذاکرات چند روزه تا ضرب الاجل روز سه شنبه است.
آمریکا و دیگر قدرتهای جهانی به دنبال توافقی هستند که برنامه هسته ای ایران را برای یک دهه محدود کند و در مقابل میلیاردها دلار پول ایران که به سبب تحریم ها مسدود شده ، آزاد شود.
ظریف در این باره خاطر نشان کرد توافق دست یافتنی است مگر آنکه «خواسته های بیش از اندازه» وجود داشته باشد.
وی می گوید پس از دستیابی به توافق ، تحریم های باید فورا لغو شود و دیگر جریمه ها نیز برداشته شود.این در حالی است که آمریکا و دیگر کشورها می گویند چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد.
محمد جواد ظریف در پاسخ به پرسشی که درباره بازرسی ها مطرح شد تصریح کرد ایران «روش های خاص» را نمی پذیرد.

امیدواری وزیرخارجه اتریش به انجام توافق نهایی    
وزیر امورخارجه اتریش ابراز امیدواری کرد این دور از مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۵+۱ باموفقیت به پایان برسد.
«سباستین کورتس » گفت : تاریخ گذشته اتریش نشان می دهد که این کشور همیشه محلی برای دیالوگ و گفت وگو بوده است و امیدوارم که این آخرین دور از مذاکرات هسته ای با موفقیت به پایان برسد و یک راه حلی پیدا شود .
وزیر خارجه اتریش گفت که لوران فایبوس وزیر خارجه فرانسه بعدازظهر به وین می اید.

پوشش گسترده خبری مذاکرات هسته ای     
بیش از پانصد خبرنگار از سراسر جهان برای پوشش خبری مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۵+۱ در وین ثبت نام کرده اند.
یک مسوول بخش مطبوعاتی دفتر صدراعظمی اتریش گفت: تا صبح امروز شنبه , این تعداد خبرنگار برای پوشش این رویداد مهم سیاسی ثبت نام کرده و ما پیش بینی می کنیم که این آمار همچنان افزایش یابد.
وزارت خارجه اتریش از روز جمعه چادری را در مقابل هتل کوبورگ محل برگزاری این مذاکرات برپا کرده است و خبرنگاران از صبح امروز شنبه در این محل مستقر شده اند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس