تاریخ انتشار: ۰۷ مرد ۱۳۹۵

دکترشایگان زیر آسمان های جهان می‌توان با متفکری مخالفت نمود و براساس استدلال و استناد عقلی از آرای او انتقاد نمود اما نمی‌توان عدوی او بود و یا اینکه فجیع‌ تر از آن به انکار او برخاست! چرا که به تعبیر خیّامی: «ناکرده گنه در این جهان کیست بگو؟» در واقع کیست که در کارنامه‌ی […]

دکترشایگان زیر آسمان های جهان
می‌توان با متفکری مخالفت نمود و براساس استدلال و استناد عقلی از آرای او انتقاد نمود اما نمی‌توان عدوی او بود و یا اینکه فجیع‌ تر از آن به انکار او برخاست! چرا که به تعبیر خیّامی: «ناکرده گنه در این جهان کیست بگو؟» در واقع کیست که در کارنامه‌ی کامیاب فکری و علمی خود […]

می‌توان با متفکری مخالفت نمود و براساس استدلال و استناد عقلی از آرای او انتقاد نمود اما نمی‌توان عدوی او بود و یا اینکه فجیع‌ تر از آن به انکار او برخاست! چرا که به تعبیر خیّامی: «ناکرده گنه در این جهان کیست بگو؟» در واقع کیست که در کارنامه‌ی کامیاب فکری و علمی خود هیچ خلل و نقصانی نداشته باشد؟! یا اینکه کیست که همه‌ی اندیشه‌های او بر بالِ فرشتگان بنشیند؟ من نمی‌دانم تو می‌دانی بگو! طبعا آن که به دریای تفکّر در‌می‌افتد لاجرم در تلاطم و تموّجِ آن زیر و زبر می شود ! آنکه اهلّیت و حیاتی در جهان تفکر دارد، قهرا مبّرا از منقصت نیست این تنها مردگانند که هیچ اشتباهی نمی کنند .
هر کـه آمد بــه جهان نقـش خرابــی دارد
در خرابات بپرسید که هوشیار کجاست؟!
هیج انسان کاملی وجود ندارد همه ما کاملا انسانیم . در کتابِ «غررالحکم» از امام علی (ع) آمده است که ایشان فرموده اند: «الکمال فی الدنیا مفقود»؛ یعنی اینکه کمال در دنیا وجود ندارد!
دکتر «داریوش شایگان» را باید حقیقتا فیلسوفی ممتاز دانست که در کنار فیلسوفانِ جهانی، چون «سیدحسین نصر» و … از بزرگان و پیشگامانِ معاصرِ فرهنگِ ما محسوب می‌شوند. فیلسوفانی که ندای حُسنِ شهرتِ آنان نه در ایران بلکه تا زیر آسمان‌های جهان طنین افکن شده است و که شنیده است این چنین نغمه‌ی دراز؟
با نیم‌نگاهی به خدمات علمی و فرهنگی و آثارِ مکتوبِ دکتر شایگان، خصوصا بخشی از زندگینامه‌ی او در کتاب «زیر آسمان‌های جهان» می توان به نیکی دریافت که او در بین ما گنجی است شایگان بنشسته درگوشه‌ای. بی تردید رشد یک جامعه قبل از هر چیز در گروِ توجه به متفکّران درجه آن می باشد. در قالبِ یک گزاره می‌توان گفت که هرگونه تحقیر و تکریم نسبت به اهالی اندیشه، آثار و ضعی خود را نه در شکل مقطعی بلکه تا درازمدت در ارکان جامعه برجا خواهد گذاشت.
دکتر شایگان که هم اکنون با عزّت هر چه تمامتر دهه هشتاد عمر خود را سپری می‌کند درواقع برآمده از نسلی‌ست که در کنار فیلسوفان بزرگی چون: علامه طباطبایی، آیت الله آشتیانی ، پرفسور هانری کربن، پر فسور گوستاویونگ، پرفسور توشیهکو، ایزتسو و… بالیده و قدکشیده است . این فیلسوف جهان آشنا با بر خورداری از این میراث سترگ معنوی ، دربرایند و فرآیندِ پرثمرِ گفتگو ی فرهنگها به تنظیم و تحکیمِ حکمت ایرانی و اسلامی مدد شایان رسانیده است.
شایگان این مقام را نه به رایگان یا به خدایگان ،بلکه به قیمت گران و با تواضع مثال زدنی خود به کف آورده است . او با تجربه‌ی مستمر و زنده‌ای که از گفتمان چند صدایی و تنوّع فرهنگ‌های جهان دارد، هم‌اکنون می‌تواند با انشراحِ صدرِ خود در این شرایطِ تنگ و آشفته بسیاری از گره‌های کور تبلیغی و ترویجیِ جهانِ مهاجمِ علیه اسلامِ را بگشاید وبه جای دین خشونت و جهالت، دین رحمت و علمانیت را بنشاند . تفکّر فرافرقه‌ایِ دکتر داریوش شایگان، با اشراق و اشراف به همه‌ی ظرافت‌ها و ظرفیت‌ها و اعتلا‌های روح انسانی قادر است تا سرمشقی مناسب برای همه آواره‌گان و دل‌آزردگانِ سرخورده از ایدئولوژی‌های ناکام جهان باشد.
در این‌جا جا دارد که از اعطای اخیر نشان عالی دولت فرانسه به این فیلسوفِ عالیرتبه ایران زمین به منزله یک اتفاق بزرگ جهانی تشکّر نموده و این افتخار خجسته را به جامعه‌ی ایرانی مان تبریک گوییم.
جنگ هفتاد و دو ملّت همه را عذر بنه
چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدنــد!
دکتر سید حجت مهدوی سعیدی ( عضو هیات علمی دانشگاه)

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس