تاریخ انتشار: ۱۴ اسف ۱۳۹۳

سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا علیرغم همه مخالفت‌ها صورت گرفت تا وی تمام تلاش خود را جهت جلوگیری از حصول توافق هسته‌ای میان ایران وغرب انجام داده باشد. به گزارش گذارنیوز به نقل از آرمان سخنرانی و حضوری که به شکلی بی‌سابقه با مخالفت دولتمردان آمریکایی و نمایندگان دموکرات و حتی برخی نمایندگان جمهوریخواه کنگره […]

سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا علیرغم همه مخالفت‌ها صورت گرفت تا وی تمام تلاش خود را جهت جلوگیری از حصول توافق هسته‌ای میان ایران وغرب انجام داده باشد.

صادق زیبا کلام

به گزارش گذارنیوز به نقل از آرمان سخنرانی و حضوری که به شکلی بی‌سابقه با مخالفت دولتمردان آمریکایی و نمایندگان دموکرات و حتی برخی نمایندگان جمهوریخواه کنگره انجام گرفت. تا حدی که به شکلی بی‌سابقه بیش از ۶۰ عضو کنگره سخنرانی نتانیاهو را تحریم نمودند و در جلسه شرکت نکردند. واکنش‌ها اما به همین‌جا ختم نشده و بلافاصله پس از سخنرانی نتانیاهو، اوباما به این سخنان واکنش منفی تندی نشان داد و همچنین مسئول سیاستگذاری اتحادیه اروپا نیز به نوعی آن را محکوم کرد. در این خصوص و در مورد همه مخالفت‌های شکل گرفته با پرونده هسته‌ای کشورمان دکتر صادق زیباکلام، استاد دانشگاه با آرمان به گفت‌وگو نشسته است که در ادامه می‌خوانید:

صحبت‌های نتانیاهودر کنگره و در کل مخالفت با روند مذاکرات هسته‌ای و حصول توافق را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آنچه مسلم است انگیزه‌های بیرونی و درونی مخالفت با روند مذاکرات هسته‌ای متفاوت است ولی ببینید حاصل این مخالفت‌ها به هر صورت یکی است؛ یعنی ما شاهد بودیم که همه دلخوری، ناراحتی و عصبانیت نتانیاهو این بود که چرا توافق صورت می‌گیرد و دائم به دولتمردان آمریکایی می‌گفت دارید اشتباه می‌کنید که توافق می‌کنید یا اشتباه می‌کنید که به ایران اعتماد می‌کنید و …. یعنی مشخص است که نتانیاهو به شدت نگران این توافق است. ابراز احساسات اعضای جمهوریخواه تندروی کنگره که ماه‌هاست خواهان افزایش تحریم‌ها علیه ایران هستند نیز نشان‌دهنده عدم رضایت جمهوریخواهان از توافق است.

چرا آقای نتانیاهو و تندرو‌ها در غرب تا این حد نگران حصول توافق با ایران هستند؟

دلیلش ناراحتی‌شان از توافق موفقیت ایران در به ثمر نشاندن حرفهایش است. آنها ترجیح می‌دادند که توافق صورت نمی گرفت، همان سیاستهای گذشته ادامه پیدا می‌کرد، تحریم‌ها افزایش می‌یافت و فشار و رکود اقتصادی بیشتر می‌شد تا ایران آسیب و صدمه ببیند. اگر توافق صورت بگیرد تحریم‌ها به تدریج برداشته می‌شود، رونق اقتصادی به وجود می‌آید، وضعیت تولید و اشتغال بهبود می‌یابد و خیلی از مسائل دیگر.

این اختلاف میان دولتمردان آمریکا و جمهوریخواهان و البته نتانیاهو از چه چیزی سرچشمه می‌گیرد؟

من برعکس تندرو‌ها و برخی دوستان دلواپس که مطرح کرده‌اند این مسائل جنگ زرگری است معتقدم تمام کسانی که خواهان تضعیف ایران هستند، از عربستان گرفته تا نتانیاهو،جمهوریخواهان و معاندان از انجام توافق ناراحتند. آقای هاشمی هم درست بر همین موضوع دست گذاشته است. منظور ایشان این است که نباید این شائبه پیش بیاید که انتقادات داخلی از روند مذاکرات با روند مخالفت خارجی همسویی پیدا کرده است؛ البته واضح است که انگیزه دلواپسان با آقای نتانیاهو فرق می‌کند. یعنی ما می‌بینیم که تندرو‌های ما خواستار توافق هستند اما از این ناراحتند که چرا این موضوع به نام آنها تمام نمی‌شود یا چرا روند مذاکرات آنطور که آنها می‌خواهند جلو نمی‌رود! در حالی که کسانی که امید دارند وضع کشور بهتر شده، اقتصاد نیرومندتر شود، روابط ما با کشور‌های همسایه و غربی بهبود پیدا کند و به سمتی برویم که تضمین کننده ثبات، امنیت، پیشرفت و ترقی ایران باشدحامی روند فعلی مذاکراتند.

دولت یازدهم چقدر در شکل‌گیری این روند نقش داشته است؟

آنچه آقای احمدی‌نژاد می‌گفت و انجام می‌داد بعضا بهانه‌هایی به طرفهای مقابل می‌داد تا بر اساس آن حرف‌ها تبلیغات گسترده‌ای انجام دهند. بنابراین بخشی از دلخوری نتانیاهو به این بر می‌گردد که می‌بیند بخشی از آن جبهه متحدی که در غرب علیه ایران به وجود آمده بود ترک برداشته است. دلخوری نتانیاهو از این است که چرا مانند گذشته همه اعضای کنگره برایش کف نمی‌زنند و حدود ۶۰ نفر حتی به عنوان اعتراض به سخنرانی نتانیاهو در کنگره حضور نمی‌یابند. چرا آقای اوباما بلافاصله به شدت واکنش نشان می‌دهد و سخنان نتانیاهو را محکوم می‌کند. بخش دیگری از عصبانیت نتانیاهو از این است که می‌بیند در ایران دولتی بر سر کار آمده که توانسته در غرب شکاف ایجاد نماید. الان نتانیاهو می‌بیند که دولت یازدهم توانسته با رفتار، گفتار و هنر دیپلماسی خود، آن یکپارچگی عظیمی را که علیه ایران به وجود آمده بود را خدشه دار کند و این موضوعی نیست که بتوان به راحتی از آن گذشت.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس