تاریخ انتشار: ۱۳ ارد ۱۳۹۵

– معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: دولت در تقویت و اصلاح مدیریت شهری عزمی جدی دارد.

به گزارش‌‌‌‌‌به گزارش “گذارنیوز” به نقل از خبرنگار اجتماعی ایرنا علی نوذرپور روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری اشاره کرد و اظهارات روحانی را اینگونه تحلیل کرد که دولت در سال ۹۵ عزمی جدی دارد تا نظام مدیریت شهری را از منظر تحقق مدیریت یکپارچه و افزایش سهم درآمدهای پایدار در تامین مالی شهرداری‌ها، تقویت و اصلاح کند.
وی افزود: رئیس جمهوری در همایش روز ملی شوراها در خصوص ارائه لوایح مدیریت یکپارچه شهری و درآمد پایدار شهرداری ها به مجلس شورای اسلامی توسط دولت، استقبال کرد.
نوذرپور گفت، اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری کمک می‌کند که تعیین‌تکلیف این لوایح جدی تر از گذشته در دستور کار دولت قرار گیرد؛ در حقیقت اظهارات رئیس‌جمهوری پیام روشنی برای برخی اعضای کابینه دولت است که احتمالا نسبت به واگذاری مسئولیت‌های محلی خود به مدیریت شهری موضع دارند و با لایحه مدیریت یکپارچه شهری مخالفت می‌کنند.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهور روز در همایش روز ملی شوراها ( ۹ اردیبهشت) در جمع منتخبین شوراهای اسلامی شهر و روستا و جمعی از شهرداران و دهیاران و معاونان و مدیران استانداری ها در سالن اجلاس سران گفت:دولت لوایح مدیریت یکپارچه شهری و درآمد پایدار شهرداری ها را به منظور حل مشکل شوراهای اسلامی شهر و روستا به مجلس شورای اسلامی ارایه می کند.
نوذر پور ادامه داد: متن لایحه مدیریت یکپارچه شهری اواخر سال ۹۳ در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نهایی شد و فرآیند تدوین این لایحه یک سال در وزارت کشور به طول انجامید و پس از آن برای بررسی در هیات دولت به کمیسیون کلان‌شهر تهران و سایر کلان‌شهرها ارجاع شد.
نوذرپور اظهار کرد: این لایحه مشتمل بر ۲۹۳ ماده پس از تصویب در مجلس جایگزین قانون شهرداری‌ها مصوب سال ۱۳۳۴ می‌شود .
وی اضافه کرد: اگر قرار بود لایحه یاد شده به‌صورت عادی در کمیسیون کلان‌شهرهای دولت بررسی شود، زمان بسیار زیادی را به خود اختصاص می‌داد؛ به همین علت بررسی لایحه از اردیبهشت ۹۴ با تشکیل ۶کمیته تخصصی شامل کمیته‌های فرهنگی و اجتماعی، حمل و نقل و ترافیک شهری، شهرسازی، منابع درآمدی و بودجه‌ای شهرداری‌ها، محیط زیست و خدمات شهری و نیز ساختاری و مدیریتی بررسی در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: در این کمیته‌ها نمایندگان تمام دستگاه‌های مرتبط و نیز نمایندگانی از شهرداری و شورای شهر تهران و شورای عالی استان‌ها حضور داشتند و در فرآیند کارشناسی اظهار نظر کردند به نحوی که لایحه یاد شده پس از چکش‌کاری،‌ اکنون ۱۶۰ ماده دارد.
به گفته معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری ها، کار بررسی این لایحه در پنج کمیته به پایان رسید و کمیته ساختاری و مدیریتی نیز نتایج کارشناسی خود را تا پایان اردیبهشت ارائه خواهد کرد تا بررسی لایحه از ابتدای خرداد ماه وارد فاز بعدی یعنی بررسی در کمیته فرعی کمیسیون کلان‌شهرها شود.
نوذرپور پیش بینی کرد ؛ در صورتی که فرآیند بررسی این لایحه در هر یک از مراحل بعدی شامل کمیته فرعی،‌ کمیسیون اصلی و هیات دولت، سه ماه طول بکشد ،‌ اواخر امسال لایحه «مدیریت یکپارچه شهری» به مجلس می‌رود.

**لایحه درآمدهای پایدار، یک گام جلوتر
نوذر پور درباره سرنوشت لایحه «درآمدهای پایدار شهرداری ها» نیز گفت: اگرچه در مفاد لایحه مدیریت یکپارچه شهری به موضوع منابع درآمدی نیز پرداخته شده است؛ اما لایحه دیگری در عرض آن تدوین شد که مراحل بررسی و تصویب در کمیته‌های تخصصی و فرعی دولت را پشت سر گذاشته و به کمیسیون اصلی ارائه شده است.
وی اذعان کرد که در صورت موافقت دولت با طی ادامه فرآیند بررسی این لایحه در کمیسیون کلان‌شهرها، این لایحه حداکثر ظرف چهار تا پنج ماه آتی در دولت، تعیین تکلیف و به مجلس ارائه می‌شود.
معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور معتقد است که موضوع تمرکز زدایی و واگذاری اداره شهرها به مدیریت محلی باید تعیین‌تکلیف شود و وقت آن رسیده است که از تعارف و محاوره ‌های اداری میان دولت و مجلس درباره ضرورت تشکیل مدیریت یکپارچه شهری بگذریم.
نوذرپور بیان کرد: با اجرای مدیریت یکپارچه شهری دولت کوچک‌تر می‌شود و در جایگاه اصلی خود قرار می‌گیرد؛ دولت نباید در وظایف کوچک ورود یابد و باید در وظایف کلان داخلی و خارجی وارد شود.
وی با اشاره به اینکه اگر شوراها در جایگاه خود مستقر شوند بخش عمده‌ای از مشکلات راحت‌تر حل می‌شود گفت: تمرکز زدایی یک شعار جدی است و با توجه به اینکه ما طرح آمایش سرزمینی نداریم؛ بنابراین اگر لایحه مدیریت یکپارچه شهری اجرایی نشود دولت نمی‌تواند به برخی از وظایف خود عمل کند.
نوذرپور گفت: در زمان حاضر بعضی از شهرداری‌ها به وظایف دولت ورود پیدا کرده‌اند و دولت نیز به دلیل اینکه بودجه لازم را ندارد از اقدام شهرداری حمایت می‌کند.
معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های کشور افزود: اجرای لایحه مدیریت یکپارچه شهری یکی از آرزوهای دیرینه شوراها از بدو تاسیس است.
این مقام مسئول در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ابراز امیدواری کرد که دولت هرچه سریع تر لایحه مدیریت شهری را به مجلس بفرستد.

**شهرداران شهرهای بالای ۲۰۰ هزار تن، توسط مردم انتخاب می‌شوند
وی با تاکید بر اینکه با اجرای لایحه مدیریت یکپارچه شهری شهرداران شهرهای بالای ۲۰۰ هزار تن جمعیت توسط مردم انتخاب می‌شوند، گفت: ما یک هزار و ۲۴۰ شهر در کشور داریم که ۵۰ شهر جمعیت بالای ۲۰۰ هزار تن دارند و در این شهرها شهرداران براساس رای مردم انتخاب می‌شوند.
وی افزود: با اجرای این لایحه و این بند از آن، شهرداران دیگر در معرض برکناری و عزل نیستند و فساد کمتری نیز رخ می دهد.
نوذرپور درباره لایحه منابع درآمدی شهرداری‌ها اظهار کرد: لایحه منابع درآمدی قدمت طولانی دارد و از سال ۱۳۶۲ خودکفایی شهرداری‌ها مطرح شد و با وجود اینکه این لایحه هیچ وقت اجرایی نشد ولی از سهم دولت به شهرداری‌ها کاسته شد.
وی خاطرنشان کرد: دولت در گذشته ۵۰ درصد از منابع شهرداری را پرداخت می‌کرد ولی در حال حاضر کمتر از ۱۰ درصد از منابع شهرداری‌ها توسط دولت تامین می‌شود.
نوذرپور یادآور شد: هم اکنون درآمدهای شهرداری به سمت تراکم فروشی، قانون گریزی و قانون فروشی رفته است.
وی تاکید کرد: لایحه منابع درآمدهای شهرداری‌ها باید تعیین و تکلیف شود و به صورت قانونی درآمدهای شهرداری تامین شود.
اجتمام **۲۱۸۱**۱۷۷۶

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس