تاریخ انتشار: ۱۳ خرد ۱۳۹۴

اولین جلسه شورای مرکزی شاخه جوانان و دانشجویان حزب اراده ملت ایران در مورخه ۴/۳/۹۴ برای انتخاب دبیر شاخه و با حضور دکتر احمد حکیمی پور دبیر کل حزب و تعدادی از اعضای شورای سیاست گذاری برگزار شد.و در این جلسه آقای محسن ابراهیمی به عنوان دبیر شاخه جوانان و خانوم فاطمه قاسمی به عنوان […]

اولین جلسه شورای مرکزی شاخه جوانان و دانشجویان حزب اراده ملت ایران در مورخه ۴/۳/۹۴ برای انتخاب دبیر شاخه و با حضور دکتر احمد حکیمی پور دبیر کل حزب و تعدادی از اعضای شورای سیاست گذاری برگزار شد.و در این جلسه آقای محسن ابراهیمی به عنوان دبیر شاخه جوانان و خانوم فاطمه قاسمی به عنوان قائم مقام وی انتخاب شد.

ابراهیمی

به گزارش گذارنیوز محسن ابراهیمی از اعضای شورای مرکزی شاخه و از فعالان جنبش دانشجویی و عضو مجمع عمومی دفتر تحکیم وحدت و دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشجویان در دانشگاه بوعلی سینای همدان به سمت دبیر، و خانم فاطمه قاسمی به سمت جانشین ایشان انتخاب شد که به همین بهانه مصاحبه ای با ایشان انجام گرفته که در ادامه می خوانید.

 

جناب آقای ابراهیمی لطفاً برای ورود به بحث، از سابقه شاخه جوانان و دانشجویان حزب اراده ملت مختصری بیان کنید؟

  • شاخه جوانان و دانشجویان حزب از سال ۱۳۸۲ تشکیل و فعالیت خودش را با دانشجویانی که عمدتاً از فعالین جنبش دانشجویی اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ بودند آغاز و در همان بدو تشکیل، به دلیل پتانسیل بالای هسته اولیه، خوش درخشید و تأثر گذاری خودش را در مناسبات سیاسی-اجتماعی همان سال ها به خوبی نشان داد و بنده این فرصت را غنیمت می شمارم و از سلف این شاخه یادی می کنم، عزیزانی که با بردباری و تحمل، هزینه هایی را بابت آرمان خود و حزب متبوع پرداخت نمودند و هم اکنون برخی از این دوستان در شورای مرکزی حزب فعال هستند از جمله آقای احمد تنوری، هاشم جباری، شمس افرازی زاده، حجت زارع، محمد مسیبی و بهزاد خسروانی و دیگر دوستانی که متأسفانه الآن به خاطر نمی آورم.

بسیار عالی به عنوان سوال دوم مکانیزم انتخاب دبیر شاخه چگونه بود؟حضرتعالی ملاک رای اعضای شورای مرکزی را چگونه ارزیابی می کنید؟

  • طبق آیین نامه اجرایی و مصوبه شورای سیاست گذاری حزب، دبیر شاخه باید از بین اعضای شورای مرکزی شاخه که در واقع منتخبین مجمع عمومی شاخه جوانان و دانشجویان حزب هستند و از نظر تشکیلاتی دارای رده کادر می باشند از طریق رأی مخفی انتخاب گردد که بجز بنده، دو نفر دیگر از شورای مرکزی شاخه جوانان صلاحیت نامزدی برای پست دبیری را داشتند که با عدم کاندیداتوری آقای مهران رئوف به دلیل مشغله کاری در شورای سیاست گذاری و همچنین مسئولیت روابط عمومی، این رقابت بین اینجانب و آقای سید احسان میرضیایی انجام شد. نکته جالب این رقابت به نظر بنده و دیگر دوستان در این بود که اعضای شورای مرکزی شاخه در یک فضای کاملاً شفاف و به دور از هرگونه احساس گرایی و با عقلانیت و با حفظ رفاقت ها، به برنامه ها، اولویت ها و سوابق افراد رأی دادند که این نشان از بلوغ فکری و سیاسی است و نقطه درخشانی در شروع فعالیت شاخه به حساب می آید.

همانطور که در ابتدا فرمودید رابطه نزدیکی با فعالیت های دانشجویی در قالب انجمن های اسلامی داشتید به نظر شما چه ارتباطی بین جنبش دانشجویی و شاخه جوانان و دانشجویان احزاب می تواند وجود داشته باشد؟

  • شاخه جوانان و دانشجویان بخش عمده ای از هویت خودش را در جنبش دانشجویی می بیند که مطالبات جنبش دانشجویی مطابق با ضروریات و نیازهای روز جامعه دانشگاهیست. پس بنا به دو خصلت ذاتی خود شامل اولاً آرمان خواهی و ثانیاً تعقل پذیری، به دلیل نزدیکی به کانون های علمی جامعه و از طرفی به دلیل اینکه از جنبش های اجتماعی ناشی می شود، می توان آن را به مؤلفه های جنبش اجتماعی گره زد و البته اعضای جنبش دانشجویی جزء قشر روشنفکر و جنبش های روشنفکرانه نیز محسوب می شوند که همین امر باعث شده در حزب شاخه ای به عنوان پل ارتباطی حزب با جریان های دانشجویی تشکیل شود.

خوب حالا با توجه به آزاد تر شدن فضا بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر وامید تحلیل شما از وضعیت  گذشته و حال جنبش دانشجویی چیست؟

  • با توجه به محدودیت های فراوان موجود و به انزوا کشانده شدن تشکل های دانشجویی که نماینده واقعی دانشجویان بودند و از موضع پرسشگرایانه مطالبات قشر جوان و دانشجو را در سطح جامعه دنبال می کردند، خصوصاً در تحولات بعد از انتخابات ۸۸ و انسداد سیاسی و نبود تشکیلات منسجم در بین دانشجویان و به حاشیه راندن و در واقع تعطیلی دفتر تحکیم وحدت توسط دولت که این مهم بیشتر رخ نشان داد، احزاب سیاسی هم متأثر از فضای حاکم بر کار تشکیلاتی نتوانستند ادامه فعالیت بدهند چه رسد به تشکیل شاخه جوانان و دانشجویان!

در پایان از شما به عنوان دبیر شاخه جوانان و دانشجویان حاما،راه حل فعال شدن جوانان در حوزه تشکیلات حزبی چگونه هستش؟

  • در شاخه جوانان با تشکیل جلسات هم اندیشی با فعالان فعلی و اسبق جریان های دانشجویی برنامه ای تنظیم و با توجه به فضای داخلی و بین المللی و اینکه دولت اعتدال بخش قابل ملاحظه ای از سازمان رأی خود را مدیون همراهی جوانان و دانشجویان متعلق به اردوگاه اصلاح طلبی است، رکه این حقیقت بر کسی پوشیده نیست، در پی آن هستیم که با همکاری وزارت علوم برنامه احیای انجمن های اسلامی دانشجویان را به صورت جدی دنبال کنیم که امسال بیشتر از هر زمان دیگری با توجه به انتخابات پیش رو نیاز به انسجام و کار تشکیلاتی وجود دارد.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس