تاریخ انتشار: ۱۴ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] جمهوریخواهان آمریکا پرداخت این پول را باج خوانده اند اما سخنگویان کاخ سفید و وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرده اند این پول به هیچ وجه باج نبوده است. پس از انتشار گزارش وال استریت ژورنال از جزییات ارسال ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد از سوی دولت آمریکا به ایران همزمان با آزادی ۴ […]

[ad_1]

جمهوریخواهان آمریکا پرداخت این پول را باج خوانده اند اما سخنگویان کاخ سفید و وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرده اند این پول به هیچ وجه باج نبوده است.

پس از انتشار گزارش وال استریت ژورنال از جزییات ارسال ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد از سوی دولت آمریکا به ایران همزمان با آزادی ۴ زندانی آمریکایی و نیز اجرای رسمی برجام، مخالفان دولت آمریکا این اقدام دولت اوباما را دادن باج به ایران خوانده و خواستار بررسی آن شدند.

به گزارش عصر ایران به نقل از واشنگتن پست با وجودی که سخنگویان کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در واکنش به انتشار گزارش وال استریت ژورنال ، جزییات این گزارش را تکذیب نکرده اما تاکید کردند ارسال پول نقد به ایران در چارچوب دعوای حقوقی بیش از ۳۰ ساله بین دو کشور بوده و ارتباطی به برجام و آزادی زندانیان آمریکایی از ایران نداشته ، اما مخالفان جمهوریخواه دولت اوباما در واکنش به این گزارش ، آن را دادن رشوه یا باج به ایران از سوی دولت آمریکا خواندند.

“پل رایان” رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا در این باره گفت: انتشار این گزارش نشان داد دولت اوباما تلاش داشته در پرداخت پول به ایران بابت آزادی ۴ زندانی آمریکایی، مخفی کاری کند.

“دونالد ترامپ” نامزد جمهوریخواه انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا نیز در صفحه توییتر خود در واکنش به این گزارش ، این اقدام دولت اوباما را یکی دیگر از شکست های پی در پی دولت او در عرصه سیاست خارجی توصیف کرده است.

همزمان “مارکو روبیو” سناتور فلوریدا و یکی از نامزدهای ناکام انتخابات درون حزبی اخیر جمهوریخواهان که از مخالفان سرسخت توافق هسته ای با ایران است در این زمینه اعلام کرد: دولت اوباما هواپیمای حامل پول نقد را در چارچوب  توافق با ایران برای آزادی ۴ گروگان  (زندانی) آمریکایی فرستاده است.

اما “جاش ارنست” و “مارک تونر” سخنگویان کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به مخالفان دولت، اتهام باج دادن به ایران را رد کردند.

جاش ارنست دیروز در پاسخ به سوالات خبرنگاران با اشاره به اینکه جمهوریخواهان پرداخت این پول به ایران را بهانه ای برای حمله به دولت اوباما کرده اند، افزود: جمهوری‌خواهان هنوز درگیر توجیه علت مخالفت خود با توافق هسته‌ای با ایران هستند… بگذارید صریح بگویم ایالات متحده آمریکا به هیچ وجه باج نداده است.”

مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز با رد باج دادن به ایران گفت ، آمریکا و ایران در سه فاز مختلف برای سه موضوع توافق هسته ای، مبادله زندانیان و آزادی دارایی های بلوکه شده ایران مذاکره کرده اند.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا این سه موضوع جدا از یکدیگر بوده و اگر واشنگتن توافق نمی کرد که ۱٫۷ میلیارد دلار بابت لغو خرید تسلیحاتی دولت شاه به ایران بپردازد، می بایست در آینده بسیار بیش از این رقم پرداخت می کرد. به گفته تونر پرداخت ۱٫۷ میلیارد دلار به ایران اقدامی بوده است که با در نظر داشتن جلوگیری از پرداخت بیشتر از پول مالیات دهندگان آمریکایی در آینده صورت گرفته است.

گفتنی است وال استریت ژورنال روز سه شنبه با انتشار گزارشی جزییاتی از پرداخت قسط اول اموال بلوکه شده ایران در آمریکا در ژانویه سال جاری میلادی را افشا کرد. به نوشته این گزارش آمریکا همزمان با آزادی ۴ زندانی آمریکایی مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد (یورو و فرانک سوییس) را با یک هواپیمای بی نام و نشان باری به ایران فرستاده است.

وال استریت ژورنال در گزارش خود به نقل از یک مقام آمریکایی مدعی شده است این پول با وجودی که در چارچوب توافق دو کشور برای آزاد کردن اموال بلوکه شده ایران در آمریکا صورت گرفته، اما برای تسریع در آزاد شدن ۴ زندانی آمریکایی از زندان های ایران پرداخت شده است.

گفتنی است ایران در دوره محمد رضا شاه قراردادی به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار برای خرید تسلیحات آمریکایی امضا کرده و حتی پول آن را نیز پرداخته بود که پس از انقلاب دولت ایران به صورت یکجانبه قراردادهای خرید تسلیحاتی ایران را لغو کرد. این پول در بیش از ۳۸ سال گذشته از سوی دولت آمریک بلوکه شده بود. دو طرف در نهایت سال گذشته توافق کردند دولت واشنگتن اصل ۴۰۰ میلیون دلار را به همراه ۱٫۳ میلیارد دلار سود آن به ایران پرداخت کند.

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس