تاریخ انتشار: ۲۷ شهر ۱۳۹۴
پیش بازی;

تیم ملی والیبال ایران در حالی ساعت ۱۴:۵۰ جمعه درهشتمین مسابقه خود در جام جهانی ۲۰۱۵ برابر ژاپن قرارمی گیرد که از سال ۲۰۱۰ میلادی تاکنون همه مصاف های جهانی با این حریف نامدار آسیایی را در خانه این میزبان با نتایج عالی برده است.

اگر در تقابل شش امتیازی و رودرروی فردا، بتواند پیروزی های سه برصفر را تکرار کند، در جدول بازی ها گام بلندی برای گرفتن عنوان بهترین آسیایی جام جهانی و متعاقب آن سهمیه صعود مستقیم به المپیک را خواهد برداشت.

به گزارش “گذارخبر” تیم ملی ژاپن به عنوان میزبان تاکنون در هفت مسابقه خود در جام جهانی ۲۰۱۵ والیبال به پنج پیروزی مقابل تیم‌های مصر (سه بر دو) ، استرالیا (سه بر یک) ، کانادا ( سه بر صفر)، تونس ( سه بر صفر) و ونزوئلا (سه بر صفر) دست یافته و برابر تیم های آمریکا ( سه بر یک) و ایتالیا ( سه بر صفر) شکست خورده است.

تیم ملی والیبال ژاپن با هشت قهرمانی، پرافتخارترین تیم آسیاست و البته تنها آسیایی حاضر در جدول مدال آوران تاریخ والیبال دنیا. ژاپن با یک طلا، سه نقره و چهار برنز و جمعا ۸ مدال جهان و المپیک، در رده نهم این جدول ایستاده که اگرچه عمده این مدال‌ها به دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ برمی‌گردد اما آخرینش برنز سال ۲۰۰۹ در جام قهرمانان قاره هاست.

ژاپن به دلیل همکاری وسیع فنی و اقتصادی با فدراسیون جهانی، موفق شده با عقد قراردادهای بلندمدت، میزبانی مسابقات مهمی همچون جام جهانی (که یک سال پیش از المپیک برگزار می‌شود)، انتخابی المپیک (که سه ماه قبل از المپیک برگزار می‌شود) و جام قهرمانان قاره‌ها (که یک سال پس از المپیک برگزار می‌شود) را به دست آورده و از این راه، به رغم افت فنی والیبالش همچنان به عنوان میزبان در رقابت‌های معتبر جهانی همیشه حضور داشته باشد و البته نقشی تعیین کننده در سرنوشت این مسابقات ایفا کند.

ژاپن طی چند سال گذشته که اقتدار آسیایی خود را به ایران باخته بود، در پی برنامه هایی بود که بتواند این قدرت را از ایران بازپس گیرد که البته بی نتیجه بود اما همه چیز در یک روز برای ژاپن عوض شد. روز هفتم سپتامبر سال ۲۰۱۳ هتل هیلتون شهر بوینس آیرس؛ پایتخت آرژانتین محل برگزاری ۱۲۵مین اجلاس عمومی کمیته بین المللی المپیک برای تعیین میزبان المپیک ۲۰۲۰ بود و توکیو – استانبول – مادرید سه کاندیدای حاضر … اینجا بود که طی سه دوره رای گیری، توکیو به عنوان میزبان بازی های تابستانی۲۰۲۰ انتخاب و معرفی شد و همینجا بود که استارت تغییرات در برنامه ریزی ژاپنی ها هم زده شد.

آنها به دنبال حضور موفق در المپیک آینده، برنامه ریزی و آغاز به کار کردند. در زمینه والیبال نیز از ابتدای سال ۲۰۱۴ ماساشی نامبو؛ ملی پوش دهه ۱۹۹۰ خود را که در این سال ها به عنوان مربی در لیگ ژاپن فعالیت کرده و سه دوره هم به عنوان مربی سال کشورش برگزیده شده، به هدایت مردان ژاپن انتخاب کردند.

ژاپنی ها که همه بازیکنان شان در لیگ داخلی کشورشان توپ می زنند، از نتایج دو سال اخیر خود با ماساشی نامبو در گروه ۲ لیگ جهانی رضایت دارند و با او به مدال نقره بازی های آسیایی ۲۰۱۴ و مدال طلای قهرمانی آسیا ۲۰۱۵ دست یافته اند. احمد مساجدی از ایران نیز به عنوان مربیِ مشاور در ترکیب کادرفنی ژاپن حضور دارد.

ایران و ژاپن در رقابت های مختلف آسیایی بارها مقابل یکدیگر صف آرایی کرده اند. اما دیدارهای جهانی آنها از سال ۲۰۰۴ که ایران قصد نزدیک شدن به دروازه های جهان و المپیک را داشت، آغاز شد. از آن سال تاکنون این دو تیم ۱۰ بار در جریان مسابقاتی که مستقیم زیر نظر فدراسیون جهانی برگزار می شود، با یکدیگر بازی کرده اند که سهم ایران هفت پیروزی و سهم ژاپن هم سه برد بوده است.

نتایج دیدارهای جهانی ایران با ژاپن به نقل از فارس

۲۰۰۴ (انتخابی المپیک): ایران (۳) – ژاپن (۲)

۲۰۰۸ (انتخابی المپیک): ایران (۱) – ژاپن (۳)

۲۰۰۹ (انتخابی قهرمانی جهان): ایران (۱) – ژاپن (۳)

۲۰۰۹ (قهرمانان قاره ها): ایران (۲) – ژاپن (۳)

۲۰۱۰ (قهرمانی جهان): ایران (۳) – ژاپن (۱)

۲۰۱۱ (جام جهانی): ایران (۳) – ژاپن (۱)

۲۰۱۲ (انتخابی المپیک): ایران (۳) – ژاپن (۰)

۲۰۱۲ (انتخابی لیگ جهانی): ایران (۳) – ژاپن (۰)

۲۰۱۲ (انتخابی لیگ جهانی): ایران (۳) – ژاپن (۰)

۲۰۱۳ (قهرمانان قاره ها): ایران (۳) – ژاپن (۰)

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس