تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۴

توافق هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی در تیر ماه سال جاری و به دنبال آن اجرای این توافق در ماه های آتی در قالب برجام فرصت های زیادی را نصیب کشور به خصوص در عرصه اقتصادی و سیاست خارجی خواهد کرد.

به گزارش “گذارخبر”  به طور خلاصه این فرصت ها را می توان در ده مورد به صورت زیر لیست کرد:

۱٫شکسته شدن فضای روانی حاکم بر مناسبات ایران با کشورها و بوجود آمدن فصل جدیدی از همکاری های بین المللی و شکل گیری همکاری ها و روابط جدید اقتصادی

۲- بوجود آمدن فضای تنفسی برای پیشبرد اهداف نظام به شرطی که براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب دولت با عزم جدی به ساخت درونی قدرت بپردازد و اقتصاد مقاومتی را به طور جدی پیاده سازی نماید.

۳- فراهم شدن فضای روانی برای ثبات بیشتر اقتصادی و کاهش هزینه های برخی از فعالیت¬های اقتصادی. از جمله کاهش هزینه های تولید، انتقال پول، خریدهای واسطه ای، هزینه درمان، دارو و تجهیزات پزشکی و… و ارتقاء بهره وری

۴- بوجود آمدن فضای رقابتی شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری و آمادگی ورود شرکت¬های بزرگ اقتصادی در اقتصاد و تغییر نگاه شرکت های خارجی در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران

۵-شکسته شدن جوّ جهانی علیه ایران؛ به گونه ای که جان کری در جمع اعضای سنا تصریح داشت که اگر برجام توسط کنگره تصویب نشود امریکا در انزوا قرار خواهد گرفت. در واقع این بیان، بیانگر این فرصت است که مهمترین بهانه برای اجماع سازی علیه ایران از دست کاخ سفید خارج شده است.

۶-آزاد شدن انرژی و توان دیپلماسی از موضوع هسته‌ای و فراهم شدن فرصت برای حوزه¬های مهمی مانند تحولات منطقه

۷- بوجود آمدن زمینه همکاری های گسترده بین المللی با ایران در خصوص انرژی هسته ای، ساخت نیروگاه های هسته ای، راکتورهای تحقیقاتی، ساخت سوخت مطمئن و…

۸- فراهم شدن زمینه های ذهنی و عینی ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه و به چالش کشیده شدن برنامه هسته‌ای رژیم صهیونیستی اسرائیل. با توجه به اینکه جمهوری اسلامی سال ها به دنبال خاورمیانه عاری از سلاح های اتمی است، در چنین شرایطی موقعیت نافذتری برای فشار بر رژیم صهیونیستی از طریق مجمع عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان ملل پیدا خواهد کرد.

۹-به هم خوردن فضای روانی موازنه قدرت در منطقه خاورمیانه؛ اکنون علی رغم محدودیت های ناشی از برجام، ایران اسلامی به عنوان یکی از دارندگان فناوری هسته‌ای و دارای اقتدار هسته‌ای است و براساس قطعنامه شورای امنیت نیز امتیازات داده شده به ایران نمی تواند رویه¬ای برای سایر کشورها شود. از این رو، جمهوری اسلامی در چنین شرایط از موقعیت متفاوتی برخوردار می گردد. از هم اکنون افکار عمومی ملت های عرب اعم شیعی و سنی برجام را یک پیروزی برای ایران می دانند که با قدرت و ایستادگی موفق به قدرت هسته‌ای شده در حالی که دولت های عرب علی رغم همپیمانی با غرب و رژیم صهیونیستی در وضعیت عقب مانده قرار دارند.

۱۰- بوجود آمدن اختلاف هر چند تاکتیکی میان کنگره با کاخ سفید و رژیم صهیونیستی با دولت امریکا. به نظر می رسد تیم اوباما بسیار در تلاش است تا با توجیه و استدلال های مختلف سطح منازعه را کاهش دهد. در حالی که این دوگانگی برای ایران می تواند فرصتی برای پیشبرد اهداف خود باشد. براثر این اختلاف اگر کنگره و لابی های صهیونیستی موفق به رد برجام می شدند، نیز براساس استدلال جان کری در کنگره امریکا، فرصت بزرگی برای ایران در نشان دادن حقانیت خود ایجاد خواهد شد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس