تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۴

درحالی که مذاکرات ایران و ۱+۵به خط پایان خود نزدیک می شود .دلواپسان باردیگر حملات خود را علیه تیم مذاکره کننده کشورمان اغاز کرده اند. به گزارش گذارنیوز درمیان دلواپسان، حمید رسایی که از جمله متنقدین پروپاقرص دولت روحانی است با کشیدن خط و نشان هایی برای ظریف و یارانش گفته است:«تیم مذاکره‌کننده اگر مذاکرات […]

درحالی که مذاکرات ایران و ۱+۵به خط پایان خود نزدیک می شود .دلواپسان باردیگر حملات خود را علیه تیم مذاکره کننده کشورمان اغاز کرده اند.

دلواپسیم

به گزارش گذارنیوز درمیان دلواپسان، حمید رسایی که از جمله متنقدین پروپاقرص دولت روحانی است با کشیدن خط و نشان هایی برای ظریف و یارانش گفته است:«تیم مذاکره‌کننده اگر مذاکرات را به توافقی با رعایت خطوط قرمز تعیین‌شده از سوی رهبر معظم انقلاب برساند یا به توافقی که خطوط قرمز امام خامنه‌ای در آن رعایت نشده تن ندهد، علاوه بر اینکه استمرار وجود چنین صفاتی را در خود نشان می‌دهد، با استقبال یکپارچه همه آحاد ملت- موافقان و منتقدان خود ـ مواجه خواهد شد، اما اگر به توافقی تن دهد که خطوط قرمز تعیین‌شده از سوی امام خامنه‌ای در آن نقض شده باشد، در حقیقت سند بی‌دینی، خیانت، بی‌غیرتی و امین‌نبودن خود را امضا کرده است.»وی ادامه می دهد:« بنده بدون تردید می‌گویم که همه ما دستی که پای توافق خوب با همان شرایطی که رهبر معظم انقلاب تعیین کرده‌اند را امضا کند و یا پای توافق بد را امضا نکند و تن به ذلت ندهد،‌ می‌بوسیم و همچنین دستی که پای توافق بد و ذلیلانه که خطوط قرمز رهبری معظم انقلاب در آن نقض شده را امضا کند یا چنین توافقی را برای ارائه به امام خامنه‌ای به ایران بیاورد، می‌شکنیم».
اما رسایی درحالی با زبان تهدید با روحانی و تیم دیپلماسی او سخن می گوید که هفته گذشته ، مقام‌معظم‌رهبری در حمایت از تیم مذاکره کننده گفته بود: «بنده هیأت مذاکره‌کننده را – همین دوستانی که این مدت این زحمات را بر دوش گرفته‌اند – هم امین می‌دانم، هم غیور می‌دانم، هم شجاع می‌دانم، هم متدین می‌دانم؛ این را همه بدانند.ایشان گفتند این تیم، با غیرت ملی و دقت کامل و با قصد باز کردن گره و پیش بردن کار کشور، در
مقابل تعداد کثیر مذاکره کنندگان طرفهای مقابل، مشغول تلاش است و انصافاً با شجاعت، مواضع را بیان و دنبال می کند.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند هرکسی از جزئیات مذاکرات با خبر شود حتماً به این مطالبی که درباره تیم هسته ای گفته شد، اذعان خواهد کرد .»
در همین حال رئیس‌ مجلس هم با انتقاد صریح از منتقدان تیم مذاکره کننده گفت:«شاهد هستیم برخی افراد به زعم خودشان براساس وظیفه شرعی در منافع ملی حرف‌هایی می‌زنند که غلط است حال این سوال پیش می‌آید که چرا برخی افراد با اظهارات نسنجیده اذهان را تخریب می کنند.برادری در یکی از استان ها در رابطه با مذاکرات هسته‌ای اعلام کرده که تمام واحدهای هسته‌ای کشور پس از توافق ژنو تعطیل شده، همچنین یک برادردیگر گفته که ما با توافق دار و ندار فناوری هسته‌ایمان را به آمریکا داده‌ایم. همچنین یک نفر دیگر در مسئله هسته‌ای مردم را تحریک می‌کند که آقا تنها است. حال این سوال پیش می‌آید که اگر این افراد مشکلی دارند چرا پشت رهبری پنهان می‌شوند. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب بارها فرموده‌اند که مذاکره‌کنندگان کشورمان متعهد، متدین، غیور و شجاع هستند. حال آیا اظهارات این گونه افراد با فرمایشات معظم له برابر
است.»
این سخنان رسایی همچون گذشته واکنش سیاسیون را به دنبال داشت.
ابوالقاسم رئوفیان ،سخنگوی جبهه ایستادگی  در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری آریا در واکنش به اظهارات حمید رسایی ، گفت:کسانی که ادبیات چارواداری به کار می برند تنها آبروی خودشان را در نزد ملت می برند چراکه تیم مذاکره کننده با برخورداری از حمایت و پشتیبانی رهبر معظم انقلاب و مردم به کار خود ادامه می دهند .
رئوفیان تاکید کرد:پس از اظهارات اخیر رهبر معظم انقلاب در حمایت از تیم مذاکره کننده بنده اگرچه فکر نمی کردم دیگر کسی از ادبیات سخیف علیه تیم مذاکره کننده استفاده کند اما بازهم شاهد اینگونه موضع گیری هاهستیم .
وی معتقد است :کسانی که به دنبال تخریب و تهدید تیم مذاکره کننده هستند آبروری خودشان را می برند لذا بهتر است این افراد حد واندازه خودشان را بدانند و بیش از این خود را در معرض آسیب قرار ندهند چراکه ملت تیم مذاکره کننده را شناخته و رهبری هم همواره بر حمایت از این تیم تاکید داشته اند.
این فعال سیاسی اصولگرا اظهار داشت:کسانی که برای توافق بد خط و نشان می کشند وقتی توافق خوب حاصل شد باید نسبت به اظهارات خودشان اظهار پشیمانی و ندامت کنند و از تیم مذاکره کننده حلالیت بطلبند تا بدین طریق تطهیر شوند چراکه دراین مدت آنها بدون توجه به توصیه های رهبری در جهت تخریب تیم مذاکره کننده گام برداشته اند و درحالی که این تیم را خائن خطاب کرده اند بازهم مدعی اند ما خط امامی و رهبری هستیم.

تخریب کنندگان تیم مذاکره کننده مقابل رهبری ایستاده اند
حجت الاسلام محسن غرویان ،عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری آریا ،گفت:همانطور که رییس مجلس هم تاکید کردند کسانی که با این ادبیات مقابل رهبری می ایستند خودشان مشکل دارند و بنده هیچ ارزش و بهایی برای حرفهای این آقایان قائل نیستم .
وی تاکید کرد:وقتی مقام معظم رهبری،روسای سه قوه و بزرگان و رجال سیاسی کشور تیم مذاکره کننده را حمایت و تایید می کنند و توافق خوب را برد-برد می دانند حرفهای این افراد هیچ ارزشی ندارد.
غرویان اظهار داشت:بنده معتقدم ازآنجایی که تیم مذاکره کننده از پشتیبانی مقام معظم رهبری برخوردارند لذا برای این حرفها ارزشی قائل نمی شوند.
وی تصریح کرد:همانطور که مقام معظم رهبری صریحا فرمودند ما دنبال توافق هستیم و باید توافقی که حقوق ملت ایران را تامین می کند بپذیریم البته تیم مذاکره کننده نیز به دنبال توافقی است که حقوق مسلم ملت به رسمیت شناخته شود از این رو این تیم مورد تایید رهبری است اما متاسفانه برخی برای تضعیف روحیه مذاکره کننده و ملت ایران شایعاتی پخش می کنند در حالی که اینها برخلاف مقام معظم رهبری و ملت ایران حرکت می کنند .
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان تاکید کرد:قرائن و شواهد گویای آن است که براساس منویات مقام معظم رهبری توافق انجام می شود .

بازگشت ظریف به تهران برای دلواپسان پیام دارد
اما پیش از این احمد شیرزاد ،فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری آریا با اشاره به موضع گیری های دلواپسان علیه تیم مذاکره کننده ،گفت:بازگشت ظریف به تهران علامتی است مقابل دلواپسان که مرتب تیم مذاکره کننده را جفاکارانه زیر آماج حملات بیرحمانه خود  قرار می دهند درحالی که این بازگشت نشان می دهد تیم مذاکره کننده با داخل کشور هماهنگ هستند .
وی ادامه داد:طبیعی است برخی هماهنگی ها میان تیم مذاکره کننده و مقامات کشور تلفنی و با سیستم های ارتباطی راه دور انجام می شود اما در برخی مواقع این تیم حتما باید گفتگوی روردررو با مسئولین بالای نظام انجام دهند لذا باید رنج سفر را به خودشان تحمیل کنند .
شیرزاد تاکید کرد:امری بدیهی است که اگر تیم مذاکره کننده بخواهد برای مشورت هرروز در رفت و آمد به کشور باشد اعتبارش در نزد دیگر مذاکره کنندگان خدشه دار می شود لذا به طور طبیعی درخصوص مسائل بزرگ باید با مسوولین بالای نظام مشورت صورت گیرد و تیم مذاکره کننده سرخود کاری انجام ندهد.

دلواپسان مجبور به عقب نشینی هستند

احمد شوهانی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در مصاحبه با خبرگزاری آریا گفت: رای مثبت مجلس به اظهارات دکتر ظریف تاثیر مثبتی بر مذاکرات هسته ای خواهد داشت و زمانی که مجلس از اظهارات دکتر ظریف قانع شد قطعا تاثیر مثبت در بر دارد و با آرامش بیشتری مذاکرات را به پیش می برد. کلیت مجلس از کار دکتر ظریف و تیم هسته ای خشنود هستند و نمایندگانی که اقدام به سوال از دکتر ظریف کردند با توجه به اتفاقاتی که با حضور دکتر ظریف در مجلس رخ داد برای مدتی مجبور به عقب نشینی هستند.
این نماینده استان ایلام افزود: قانون اساسی امکان سوال کردن را به نمایندگان مجلس داده است. به رغم آنکه برخی اقدام به برگزاری همایش دلواپسی کردند و اعلام داشتند که هدف از این اقدام تقویت دولت است اما برخی با اصل مذاکره مشکل دارند . مذاکره با غرب مورد تایید کلیت نظام  و مجلس است و تیم مذاکره کننده را همراهی می کند. برخی از نمایندگان مجلس مجبور به پس گرفتن سوال خود شدند نه به دلیل آنکه قانع شدند زیرا دکتر ظریف اظهاراتی که در مجلس بیان کردند در کمیسیون امنیت ملی عنوان کرده بودند و نماینده سوال کننده قانع نشده بود بلکه به این دلیل که نماینده سوال کننده متوجه شد سوال او رای نمی آورد.
شوهانی در پایان درباره روند مذاکرات هسته ای گفت:باید به روند مذاکرات خوش بین بود با توجه به اینکه طرفین ابراز رضایت کردند و گامهای خوبی برداشته شده است. در مسیر درستی حرکت می کنیم و با روندی که در پیش بوده انتظار می رود اختلافات با غرب در میان مدت حل شود و به نتایج مذاکرات امیدواریم زیرا غرب اصل غنی سازی و ادامه فعالیت هسته ای ایران را پذیرفته است.
به هرحال اگرچه بزرگان نظام با صراحت از تیم مذاکره کننده حمایت کرده اند اما باید منتظر برنامه بعدی دلواپسان برای مقابله با سیاست های روحانی باشیم چراکه درصورت نهایی شدن توافق هسته ای این طیف دلواپس برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود به تدبیر دیگری خواهند اندیشید.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس