تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۴

مخالفان حل مساله هسته ای کشور از طریق مذاکره، بر این باورند که حتی با حل این مساله غرب از فشار خود نمی‌کاهند و این فشار را به مسائل دیگری نظیر حقوق بشر منتقل می‌کند. شاید تعبیر درستی باشد و خواسته های غربی ها هیچگاه پایانی نداشته باشد، اما می توان نظیر این مسئله را […]

مخالفان حل مساله هسته ای کشور از طریق مذاکره، بر این باورند که حتی با حل این مساله غرب از فشار خود نمی‌کاهند و این فشار را به مسائل دیگری نظیر حقوق بشر منتقل می‌کند.

دلواپسیم

شاید تعبیر درستی باشد و خواسته های غربی ها هیچگاه پایانی نداشته باشد، اما می توان نظیر این مسئله را در داخل نیز مشاهده کرد.

چند هفته جنگ فکت شیتی

به گزارش گذارنیوز مخالفان توافق هسته ای، مخالفان دولت هستند و احتمالا از فردای روز توافق نه تنها از دلواپسی هایشان کم نخواهد شد که دلواپسی خود را به سایر حوزه ها نیز گسترش خواهند داد. البته احتمالا تا چند هفته و حتی بیشتر جنگ «فکت شیت» و «چه داده ایم، چه گرفته ایم» ادامه پیدا خواهد کرد.

اما در سالی که منتهی به انتخابات مجلس شورای اسلامی است، توافق هسته ای وزن سیاسی حامیان دولت را سنگین تر خواهد کرد و کفه ترازو به ضرر دلواپسان بالا و پایین می شود. چه بسا این مساله سبب شود که منتقدان دولت سنگین ترین هجمه ها را علیه دولت روانه کنند.

فرهنگ و هنر، پاشنه آشیل

اما این تنها آغاز ماجرا خواهد بود و دلواپسان به مسئله هسته ای بسنده نخواهند کرد. حوزه فرهنگ و هنر می تواند پاشنه آشیل دولت باشد. موضعی که دولت از دو سو به واسطه آن تحت فشار قرار گرفته است. از یک سو بخشی از اصلاح طلبان، دولت را متهم می کنند که در مسئله فرهنگی، دولت کوتاه آمده است. از سوی دگر بخشی از تشکل های صنفی حوزه فرهنگ و هنر هم به خاطر اتفاقاتی که در این حوزه افتاده است -نظیر لغو برخی از کنسرت ها- دولت را متهم به مسامحه در قبال نیروهای مخالف دولت می کنند.

از طرف دیگر بخش هایی از جامعه که سابقه مذهبی پررنگ تری دارند (علما و روحانیت) خواستار مراقبت بیشتر دولت در مسائل فرهنگی هستند و همین امر مستمسکی برای مخالفان تندرو دولت شده است که در ماه های اخیر برای دولت خط و نشان بکشند. بنابر این کار دولت در عرصه فرهنگ و هنر در ماه های پس از توافق هسته ای، سخت خواهد بود و احتمال اینکه نقطه توقف دلواپسان پس از حل مسئله هسته ای، حوزه فرهنگ و هنر باشد زیاد است.

حجاب و عفاف و آزادی های اجتماعی

موضوع دیگری که می تواند مورد توجه دلواپسان قرار بگیرد، بحث حجاب و عفاف است. اگرچه پیش از این هم مخالفان دولت به بهانه وضعیت حجاب و عفاف به دولت تاخته اند و حتی بدون مجوز در مقابل وزارت کشور تجمع به راه انداخته اند، اما نمی توان گفت که اصلی ترین بهانه دلواپسان برای مخالفت با دولت حجاب و عفاف بوده است. اما پس از حل و فصل نهایی پرونده هسته ای ایران، به احتمال زیاد نوبت به این مسئله هم خواهد رسید و یک موضوع جذاب برای انتقاد به دولت خواهد شد. اهمیت این موضوع وقتی بیشتر دیده خواهد شد که بخشی از بدنه جامعه با وعده های آزادی بیشتر اجتماعی به دولت رای داده اند و انتقاد به رفتار گشت ارشاد و مسایلی نظیر آن در وعده های انتخاباتی رئیس جمهور هم مشاهده می شود.

موضوع دیگری که می توان به صورت واضح به آن اشاره کرد، مسئله ورود زنان به ورزشگاه هاست که در این مسئله هم دولت از دو سمت بدنه اجتماعی و مخالفان خود مورد انتقاد قرار گرفته است.  البته رئیس جمهور در چند نوبت به این نوع مسائل اشاره کرده است. بارزترین نمونه آن اخیرا در جمع فرماندهان و پرسنل نیروی انتظامی بود که حجت الاسلام حسن روحانی گفت که پلیس موظف به اجرای قانون است نه اسلام. این مسئله نشان می دهد که نقطه بحران دیگری که بعد از حل و فصل مسئله هسته ای مجال بروز و ظهور پیدا می کند، موضوع آزادی های اجتماعی و طرح حجاب و عفاف است.

انتخابات مجلس

مسئله سومی که می تواند مورد نظر دلواپسان پس از حل مساله هسته ای باشد، بحث انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان رهبری است. انتقادی که در این زمینه می تواند مطرح باشد در دو بخش است. مخالفان دولت احتمال بحث ورود دولت و حامیانش را در مسئله انتخابات مطرح خواهند کرد. کما اینکه تا کنون نیز در موقعیت های مختلف این مسئله را مطرح کرده اند. این زمانی بحرانی تر می شود که اصلاح طلبان بخواهند با پرچم حمایت از دولت وارد انتخابات مجلس شورای اسلامی شوند.

**

البته قطعا دامنه فعالیت دلواپسان به این سه مسئله ختم نخواهد شد. هرگونه توفیق در اقتصاد، سیاست خارجی و سیاست داخلی می تواند خود بر فهرست دلواپسی های مخالفان دولت بیافزاید و هر گونه عدم توفیق آن، بهانه ای برای تخریب دولت خواهد شد.

 

سیدصادق روحانی

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس