تاریخ انتشار: ۱۶ مرد ۱۳۹۴
توافق هسته‌ای با ایران می‌تواند آغازگر اصلاحات در ان پی تی" باشد;

باید گفت که فجایع هفتاد سال گذشته نشان می‌دهد که توافق هسته‌ای با ایران فرصتی برای جلوگیری از آشوب و جنگ بیشتر در خاورمیانه است. در این میان باید به دست‌کم پنج درسی که در هفت دهه گذشته از دیپلماسی هسته‌ای آموخته‌ایم و…

راشل برانسون” مدیر اجرایی و ناشر بولتن دانشمندان اتمی با انتشار مقاله‌ای در نشریه “هافینگتون پست” ضمن اشاره به هفتاد سالگی سالروز فاجعه انفجار بمب هسته‌ای امریکا در هیروشیما می‌نویسد که تبعات آن حمله نظامی اهمیت توافق هسته‌ای ایران را روشن‌تر می سازد. او برای بیان صحت استدلال خود پنج دلیل ذکر کرده است.

به گزارش گذارنیوز، این پژوهشگر امریکایی در حالی از توافق هسته‌ای در آستانه سالروز انفجار هیروشیما حمایت می‌کند که پیشتر “جان کری” وزیر امور خارجه امریکا در پاسخ به پرسش خبرنگاری که پرسیده بود آیا در خصوص بمباران اتمی هیروشیما فکر می‌کند گفته بود که غیر ممکن است درباره این حادثه فکر نکند و مراسم یادبود قربانیان آن فاجعه اهمیت توافق هسته‌ای ایران را روشن‌تر می‌سازد.

 

در سال ۱۹۴۵ هواپیمای آمریکایی یک بمب اتمی را روی شهری هیروشیما در ژاپن انداخت


 

 

نویسنده این مقاله نیز با اشاره به تجربیات گذشته برای موفقیت توافق هسته‌ای می‌نویسد: “باید گفت که فجایع هفتاد سال گذشته نشان می‌دهد که توافق هسته‌ای با ایران فرصتی برای جلوگیری از آشوب و جنگ بیشتر در خاورمیانه است. در این میان باید به دست‌کم پنج درسی که در هفت دهه گذشته از دیپلماسی هسته‌ای آموخته‌ایم و می‌تواند به چشم‌انداز تاریخی موفقیت توافق با ایران کمک کند اشاره کنیم”:

درس اول: سلاح‌های هسته‌ای متفاوت از سایر سلاح‌ها هستند. برخی اشاره می‌کند که تنها چند ماه پیش از انفجار هیروشیما در سال ۱۹۴۵ میلادی در درسدن آلمان نیز انفجاری روی داد که کل آن منطقه را از بین برد. باید اشاره کرد که تنها بمب هسته‌ای برای نابود کردن یک شهر کافیست به همین خاطر است که سلاح هسته‌ای منحصر بفرد است. برخی از منتقدان می‌گویند توافق هسته‌ای باعث  تغییری در وضعیت خاورمیانه و رقابت قدرت‌های منطقه‌ای نخواهد شد با این حال، باید گفت که در آستانه یک توافق هسته‌ای از میزان آثار ویرانگر درگیری و شدت آن در منطقه کاسته خواهد شد.

درس دوم: نقص در کنترل تسلیحات می‌تواند به گسترش سلاح‌های هسته‌ای بیانجامد. پیمان منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی (ان پی تی) مصوب سال ۱۹۷۰ میلادی خواستار جلوگیری از گسترش این سلاح‌هاست. با این حال، ان پی تی دارای نقاط ابهام بسیاری دارد که باید حل شود به نظر می‌رسد این موضوع بدلیل اولویت‌بندی امضاکنندگان آن پیمان در زمان اولیه برای استفاده از مزایای فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز بوده باشد تا خطرات این موضوع برای امنیت بین‌المللی. در نتیجه توافق با ایران می‌تواند آغازگر اصلاحات در ان پی تی باشد.

درس سوم: معمولا تایید و انطابق کشورها با موافقت‌های کنترل تسلیحات کار دشواری است. در این میان رژیم بازرسی جدی مورد نیاز است. در حال حاضر باید درباره بازرسی‌ها تاکید جدی صورت گیرد.

درس چهارم: بازدارندگی هسته‌ای رویکردی کارآمد است. درباره شوروی و امریکا احتمال تخریب هر کشور توسط کشور دیگر سبب می‌شد تا هیچ یک از سلاح‌های هسته‌ای علیه یکدیگر استفاده نکنند. در صورتی که ایران خواستار دستیابی به سلاح هسته‌ای باشد یاداآوری اقدام تقابل امریکا و اسرائیل می‌تواند مانع از اجرای چنین تصمیمی شود.

درس پنجم: پیمان‌های کنترل تسلیحاتی پایان منازعات نیستند. جنگ سرد پس از موافقت هسته‌ای آغاز شد و سبب جنگ نیابتی خشونت‌آمیزی در سرتاسر جهان شد. در حال حاضر نیز باید توجه داشت که این موضوع می‌تواند درباره ایران و امریکا نیز روی دهد با این حال، نکته مهم ممانعت از دستیابی به سلاح هسته‌ای بوده است.

 

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس