تاریخ انتشار: ۱۷ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه حسن روحانی مظلوم ترین رئیس جمهور تاریخ ایران است، گفت: متاسفانه به گونه ای رئیس جمهور را مورد تهاجم قرار داده اند که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بی سابقه است. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهور، اسحاق جهانگیری عصر دیروز […]

[ad_1]


معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه حسن روحانی مظلوم ترین رئیس جمهور تاریخ ایران است، گفت: متاسفانه به گونه ای رئیس جمهور را مورد تهاجم قرار داده اند که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بی سابقه است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهور، اسحاق جهانگیری عصر دیروز (شنبه) در همایش بررسی راهکارهای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و توسعه منطقه ای که با حضور استانداران سراسر کشور برگزار شد، اظهار داشت: این شیوه تخریب برای رئیس جمهوری که شخصیتی روحانی، مجتهد و عضو مجلس خبرگان رهبری و سابقه طولانی حضور در شورای عالی امنیت ملی را دارد و امروز نیز رئیس این شورا است،‌ بسیار زننده است و حرفهایی که برخی افراد درباره ایشان مطرح می کنند سخنانی سخیف است که درباره شخصیت دوم کشور به زبان می آورند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: کسانی که ما نجابت می کنیم و نمی گوییم که در دوران مسئولیت خود چه کرده اند، کم کم دارند طلبکار می شوند و گویا فراموش کرده اند که چه حجم منابعی در اختیار آنها بود و با این منابع چه کردند و چه تورم و رکودی را بر کشور حاکم ساختند و چه فضای بین المللی و سیاست داخلی را در کشور به راه انداختند.

وی افزود: این افراد شخصیت های بزرگ کشور و ستون های انقلاب را که سال های طولانی در کنار یکدیگر بودند، در سالهای گذشته رو در روی هم قرار دادند اما پس از آنکه دولت تدبیر و امید با ریاست حسن روحانی کار خود را آغاز کرد، در مدت کوتاهی کشور به ثبات و آرامش رسید. در قوای سه گانه همدلی به وجود آمد و دیگر دولت، مجلس و قوه قضاییه رو در روی هم نیستند. البته ممکن است که در برخی موارد اختلاف نظر در برخی موضوعات وجود داشته باشد که با همفکری حل و فصل می شود.

جهانگیری همچنین با یادآوری دستاورد دولت تدبیر و امید در پرونده هسته ای و برقراری تعامل در فضای بین المللی خاطرنشان کرد: دولت روحانی بزرگترین پروژه تاریخی ایران در عرصه بین المللی را با مدیریت صحیح به انجام رساند و البته ممکن است که غربی ها براساس رویکرد استکباری خود آنطور که باید در قبال برجام عمل نکنند اما این موضوع چیزی از دستاورد دولت کم نمی کند و دولت تا به نتیجه رسیدن تمام تعهدات طرف مقابل پیگیری لازم را ادامه خواهد داد.

دولت مسئولیت همه تصمیمات خود را می‌پذیرد
معاون اول رئیس جمهور رویکرد و جهت گیری دولت تدبیر و امید را در تبعیت از مقام معظم رهبری بی نظیر توصیف کرد و افزود: ما بسیار خوشحال می شویم که اگر گاهی از مسیر اصلی فاصله می گیریم با یک تذکر و توصیه رهبر معظم انقلاب دوباره در مسیر صحیح قرار می گیریم و حاضر نیستیم هزینه ای بر دوش مقام معظم رهبری بگذاریم و دولت مسئولیت همه تصمیمات خود را بر عهده می گیرد.

وی ادامه داد: اگر موفقیتی باشد متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و اگر کاستی و نواقصی وجود داشته باشد، دولت با شجاعت مسئولیت عملکرد خود را می پذیرد و در صدد اصلاح آن بر می آید.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با یادآوری توفیقات دولت در بخش اقتصاد خاطرنشان کرد: دولت از ابتدای کار، اولویت ها را به خوبی شناسایی کرد و بر موضوع تورم و رکود متمرکز شد و خوشبختانه آرامش و ثبات بسیار قابل قبولی در شاخص های کلان اقتصاد کشور بوجود آمد و امروز شاخص های اقتصادی برای فعالان اقتصادی قابل پیش بینی است.

رشد اقتصادی با قدری کندی روبرو شد
وی افزود: برخی از کشورهای نفت خیز نظیر ونزوئلا و نیز کشورهای نفت خیز منطقه تحت تاثیر کاهش بهای نفت با مشکلات بزرگی روبرو شدند اما ایران فقط در تداوم و استمرار رشد اقتصادی ۳ درصد که در سال ۹۳ ایجاد شده بود با قدری کندی روبرو شد.

جهانگیری سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را نسخه ای شفابخش برای اقتصاد کشور توصیف کرد و گفت: دولت تدبیر و امید با تمام وجود برای عملیاتی کردن این سیاست ها اقدام و برنامه ریزی کرده است و آثار آن در این مدت مشخص شده است و برخلاف نظر برخی افراد که تصور می کردند تورم و رکود بیشتر می شود، شاهد آثار خوبی در این زمینه هستیم.

جهانگیری گفت: در بخش راه اندازی تولید قرار است ۷۵۰۰ واحد تولیدی راکد و یا نیمه فعال راه اندازی شود و صادرات غیرنفتی کشور نیز به حرکت درآید به گونه ای که به میزان ۱۰ میلیارد دلار نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور بر لزوم فعال شدن بخش مسکن، مبارزه با قاچاق کالا و واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی تاکید و این برنامه ها را از اولویت های دولت برشمرد و افزود: بررسی شاخص های اقتصادی کشور در ۴ ماهه نخست سال جاری نشان می دهد که تحرک خوبی در تولید کشور آغاز شده است و رشد ۴۴ درصدی اعطای تسهیلات نظام بانکی نیز نشان دهنده آن است که بانک ها پای کار آمده اند.

جهانگیری یکی دیگر از شاخص های مثبت کشور را افزایش مصرف برق صنعتی در استان های کشور عنوان کرد و گفت: براساس گزارش وزیر نیرو در ۴ ماهه اول سال میزان مصرف برق صنعتی در ۲۲ استان از رشد قابل توجهی بین ۵ تا ۳۸ درصد برخوردار بوده است که بیانگر اتفاقی مثبت در بخش صنعت و تولید است.

اقتصاد آزاد خوب است، اما فعلا اقتصاد باید مدیریت شود
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: مجموعه شاخص های اقتصادی نشان دهنده آن است که حرکتی امیدوار کننده و رو به رشد در اقتصاد کشور آغاز شده که باید این حرکت استمرار یابد. درست است که اقتصاد باید به سمت اقتصاد آزاد حرکت کند اما هم اکنون در مقطعی هستیم که اقتصاد باید مدیریت شود بدین معنا که از اقتصاد مراقبت شود و بخش خصوصی احساس کند که دولت از او حمایت می کند.

وی با اشاره به سخنان برخی افراد که سعی می کنند وانمود کنند اقتصاد کشور راه نیفتاده است و دلیل آن را انباشت تقاضا عنوان می کنند، خاطرنشان کرد: انباشت تقاضا به خصوص درباره فرصت های شغلی یک امر طبیعی است زیرا در این کشور حجم متراکم بیکاری در سال های گذشته با وجود دوران پردرآمدی وجود داشته است و هر سال به میزان بیکاری اضافه شده است اما در این دولت بر این موضوع تمرکز ویژه ای معطوف کرده ایم و برای رشد اقتصادی و افزایش تولید هدف گذاری خوبی صورت گرفته است.

وی از نظام بانکی کشور به عنوان تامین کننده ۸۷ درصد منابع مالی اقتصاد کشور یاد کرد و گفت: اینکه به این مجموعه با این مسئولیت خطیر تهاجم شود در حقیقت ظلم به کشور است. مجموعه ای که قرار است حجم قابل توجهی از منابع مالی را به اقتصاد کشور تزریق کند باید به مشکلاتش نیز رسیدگی کنیم.

در این نشست دبیران کارگروه های چهارگانه امور زیربنایی و محیط زیست، کارگروه بررسی مشکلات بخش تولید، کارگروه امور بانکی و کارگروه واگذاری طرح های تملک دارایی های سرمایه ای به بخش غیردولتی، گزارشی از جلسات برگزارشده و چالش های موجود ارائه و راهکارهای پیشنهادی خود را نیز مطرح کردند.

وزیر نیرو نیز در این مراسم با بیان اینکه برای اولین بار در تاریخ مدیریت منابع آب، دولت موفق شده است هم در بخش آب های سطحی و هم در بخش آب های زیرزمینی برنامه ریزی دقیقی را به تفکیک حوزه آب ریز، استان ها و دشت های مختلف انجام دهد، گفت: این برنامه ریزی به زودی ابلاغ خواهد شد.

حمید چیت چیان خاطرنشان کرد: وزارت نیرو اولویت ویژه ای برای بخش صنعت قائل شده است چرا که معتقد هستیم ارزش افزوده و اشتغال قابل توجهی در بخش صنعت وجود دارد و سهم بخش صنعت که هم اکنون ۲ درصد است در برنامه ریزی ها پیش بینی شده که به ۳٫۵ درصد افزایش پیدا کند.

رییس کل بانک مرکزی هم در این نشست با اشاره به اینکه بانکها با تنگنای مالی و محدودیت تسهیلات مواجه هستند، گفت: سال گذشته ۴۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی نظام بانکی ارائه شد که این تسهیلات در سه ماهه نخست سال ۹۵ نسبت به سال قبل ۴۴ درصد افزایش داشته است.

ولی الله سیف افزود: یکسان سازی نرخ ارز در سال ۹۵ از سوی بانک مرکزی با جدیت دنبال می شود و بانک مرکزی هم اکنون پیش نیاز های اجرای این برنامه را دنبال می کند.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس