تاریخ انتشار: ۱۱ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] روزنامه آفرینش در سرمقاله امروز خود نوشت: پس مرگ ملک عبدالله، نظام پادشاهی عربستان نیز دچار تحولات گسترده‌ای گردید. روی کار آمدن ملک سلمان اگرچه تغییر چندانی در روند حکومت داری آل سعود در داخل عربستان ایجاد نکرد. اما موجی از تحولات شگرف را در عرصه سیاست خارجی و منطقه رقم زدند که هزینه‌های […]

[ad_1]

روزنامه آفرینش در سرمقاله امروز خود نوشت:

پس مرگ ملک عبدالله، نظام پادشاهی عربستان نیز دچار تحولات گسترده‌ای گردید. روی کار آمدن ملک سلمان اگرچه تغییر چندانی در روند حکومت داری آل سعود در داخل عربستان ایجاد نکرد. اما موجی از تحولات شگرف را در عرصه سیاست خارجی و منطقه رقم زدند که هزینه‌های سنگینی را برای آنها و دیگر کشورهای منطقه به بار آورد.

اساساً قدرت حاکم درعربستان مشی محافظه کارانه و خویشتنداری گذشتگان را کنار گذاشته و با تیغ تیز شمشیر را بر قامت کشورهای منطقه نهاده‌اند. هدف اصلی آل سعود دیگر سردمداری جهان اسلام نیست، بلکه والیان فعلی حاضرند از اسلام و کشورهای اسلامی برای رسیدن به هدف بزرگتر خود که همان تبدیل شدن به یک قدرت بلامنازع در منطقه می‌باشد، هزینه کنند.

به خاک و خون کشیدن مردم یمن، دخالت نظامی در بحرین، تلاش برای سرنگونی حکومت سوریه، کمک‌های مالی و تسلیحاتی به مخالفان سوری و تروریست‌ها، همگی از بابت این است تا رقیب دیرینه خود را از میدان به درکنند و یا زمینه رویارویی مستقیم با آن را فراهم سازند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان رقیب دیرین عربستان، همواره در مصاف‌های سیاسی در مناطق تحت نفوذ به برتری نسبی در مقابل حریف دست یافته است و این مسئله از زمان توافق هسته‌ای با غرب و بی میلی آمریکا به خواسته های غیرمشروع عربستان، شکافی عمیق را میان تهران- ریاض به وجود آورده است.

عربستان تا پیش ازاین خواسته های خود را در پشت سایه آمریکا و از زبان وعمل آن پیگیری می‌کرد. اما در سال‌های اخیر به ویژه در گذر توافق هسته‌ای این هماهنگی میان آمریکا و عربستان از بین رفت، چرا که دیگر خواسته‌های منطقه‌ای عربستان با مولفه‌هایی همچون ایران هراسی و یکپارچه کردن کشورهای منطقه برعلیه این کشور حاصل نمی‌شد.

لذا اینبار عربستان برای دستیابی به جایگاه “قدرت هژمون منطقه” به دنبال شکست رقبا می‌باشد. طبق گفته های وزیر امور خارجه عربستان، این کشور از ابزارهایی همچون حمایت مالی و نظامی از گروه های شورشی و تروریست و باج دهی به قدرت های بزرگ برای رسیدن به اهداف و منافع خود استفاده می کند. تجاوز و حمله نظامی به کشورهای همسایه، سرکوب انقلاب های مردمی در کشورهای حاشیه خلیج فارس و تهدید و اتهام زنی به سایر کشورها از جمله ایران از دیگر روش های مذموم و غیر انسانی این کشور برای رسیدن به جایگاه رهبری منطقه ای بوده است.

یکی از این مهره‌های سوخته که عربستان اخیراً به دنبال استفاده از آنها برای فشار برایران می‌باشد، حمایت و رسمیت بخشیدن به گروهک منافقین می‌باشد. حضور یک مقام ارشد امنیتی سعودی در گردهمایی منافقین در پاریس و حمله مستقیم به مشروعیت جمهوری اسلامی، نشان از متوسل شدن عربستان به هروسیله‌ای برای شکست ایران به عنوان یک رقیب منطقه‌ای می‌باشد.

همچنین دیدار اخیر محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با سرکرده منافقین در پاریس نمونه دیگری از رفتارهای غیراخلاقی عربستان برای برانگیختن عصبانیت ایران می‌باشد. برکسی پوشیده نیست که محمودعباس عملاً مهره و گوش به فرمان آل سعود می‌باشد، چرا که سرپیچی از عربستان مساوی است با قطع دلارهای نفتی!.

بر این اساس مجموعه اهداف و ابزارهای سیاست خارجی عربستان سعودی در مقطع فعلی به نحوی تعریف شده است که این کشور را در تعارض و تقابل با سایر قدرت های منطقه ای ازجمله ایران قرار می دهد و چنان که این روند متوقف نشود حاصلی جز رویارویی نظامی این کشورها را در پی نخواهد داشت.

اما صعه صدر ایران و عقلانیت دستگاه دیپلماسی در واکنش‌ها و موضع گیری‌ها، تاکنون مانع ازتحقق هدف اصلی آل سعود یعنی تقابل مستقیم با ایران گردیده است. لذا باید بسیار هشیارانه از طریق فعالیت بیشتر در مجامع بین المللی و اسلامی همچون سازمان همکاری‌های اسلامی اتحاد و وحدت اسلامی را بین کشورهای منطقه و جهان ایجاد کند و از این طریق فشاری عمومی را به عربستان برای کاهش خصومت‌ها و بلندپروازی‌های منطقه‌ای وارد نمایند.

[ad_2]

منبع:عصر ایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس