تاریخ انتشار: ۱۱ اسف ۱۳۹۳

تا مدتی پیش کارت‌خوان‌ها را فقط می‌شد در فروشگاه‌ها دید، در حالی که با آمدن کارت‌خوان‌های مجهز به سیم‌کارت، این روزها دست‌فروشان حاشیه خیابان و مترو هم کارت‌خوان دارند! به گزارش گذارنیوز  در حال حاضر بیش از سه میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه کارت‌خوان در کشور وجود دارد، اما با این که در برخی واحدهای […]

تا مدتی پیش کارت‌خوان‌ها را فقط می‌شد در فروشگاه‌ها دید، در حالی که با آمدن کارت‌خوان‌های مجهز به سیم‌کارت، این روزها دست‌فروشان حاشیه خیابان و مترو هم کارت‌خوان دارند!

کارت خوان

به گزارش گذارنیوز  در حال حاضر بیش از سه میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه کارت‌خوان در کشور وجود دارد، اما با این که در برخی واحدهای صنفی چندین دستگاه‌ کارت‌خوان مشاهده می‌شود، بسیاری از مغازه‌ها، فروشگاه‌ها یا حتی مراکز عمده فروشی بدون کارت‌خوان فعالیت می‌کنند.

یکی از مهمترین دلایل نبود کارت‌خوان در فروشگاه‌های کوچک و بزرگ،‌ نبود امکان استفاده از خط تلفن یا اینترنت است. با این حال ورود دستگاه‌های کارت‌خوان مبتنی بر سیم کارت تلفن همراه، این مشکل را حل کرده‌‌است.

این کار‌ت‌خوان‌ها قابلیت استفاده در هر مکانی را دارند و بدون محدودیت می‌توان از آنها مشابه کارت‌خوان‌های قدیمی استفاده کرد. اما یکی از نکات قابل توجهی که این روزها مشاهده می‌شود، ظهور کارت‌خوان‌های سیم‌کارتی در دستان دست‌فروش‌های کنار خیابان‌ها و مترو است.

گرچه این کارت‌خوان‌ها امکان فروش را بیشتر می‌کند، اما نکته این است که وقتی یکی از الزامات دریافت کارت‌خوان از بانک‌ها، ارائه پروانه کسب است،‌ چطور ممکن است دست‌فروش‌ها هم کارت‌خوان داشته باشند؟

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در پاسخ به این سوال تاکید کرد که دریافت دستگاه کارت‌خوان از بانک‌ها منوط به ارائه پروانه کسب است و در غیر این صورت امکان ارائه دستگاه وجود ندارد.

ناصر حکیمی در گفت‌وگو با خبرنگار آنا با بیان این که متاسفانه در حال حاضر ارائه دستگاه کارت‌خوان ساماندهی خاصی ندارد، افزود: در شرایط کنونی هر واحد صنفی می‌تواند چندین دستگاه کارت‌خوان داشته باشد و در این زمینه محدودیتی وجود ندارد.

او ادامه داد: در این وضع، یک واحد صنفی ممکن است دستگاه کارت‌خوان خود را در اختیار افراد دیگری قرار بدهد که شاید این افراد دست‌فروش باشند. به گفته حکیمی، امکان سوء استفاده از این کارت‌خوان‌ها وجود ندارد و اتفاقا امنیت کارت‌خوان‌های سیم‌کارتی از کارت‌خوان‌های معمولی بیشتر است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس