تاریخ انتشار: ۱۷ آبا ۱۳۹۴
سخنگوی قوه قضاییه:

سخنگوی قوه قضاییه از دستگیری هفت نفر در ارتباط با مزاحمت برای نوامیس خبر داد و گفت: در شش ماهه نخست سال جاری، ۲۵۱ نفر از افرادی که حق قصاص داشتند، از حق شخصی خود صرف نظر کرده اند.

به گزارش “گذارخبر” حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز یکشنبه در هشتاد وهفتمین نشست خبری خود افزود: با توجه به اینکه حق قصاص توسط اولیا دم گذشت شده، این قاتلان قصاص نخواهند شد.
وی ادامه داد: اینها کسانی بودند که قبلا رضایت نگرفته بودند و احکام قطعی شده بود اما اکنون اولیا دم رضایت داده اند.
محسنی اژه ای گفت: حق قصاص یک حق شخصی است و شخص و یا ولی دم می تواند درخواست قصاص یا رضایت بدهد که خوشبختانه با همکاری شورای حل اختلاف و اجرای احکام تلاش جدی می شود تا جاییکه مقدور است رضایت اولیای دم گرفته شود.
معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه خانواده ها باید این گذشت را مغتنم بشمارند، افزود: امیدواریم این افراد تنبیه شده باشند و دیگر دست به چنین جرایمی نزنند.

** دستگیری ۷ نفر در ارتباط با مزاحمت برای نوامیس
محسنی اژه ای درمورد دستگیری افراد شرور در فاصله زمانی یک ماهه گذشته (از جلسه قبلی تا جلسه کنونی سخنگوی قوه قضاییه) گفت: هفت نفر از کسانی که افراد شری و برخی از آنها نیز مدت ها فراری بودند شناسایی شده و اکنون بازداشت هستند.
وی مزاحمت برای نوامیس، اخاذی و زورگیری را از جرایم این افراد عنوان کرد و افزود: همچنین پس از سرقت مسلحانه در مشهد و خوزستان، با کمترین زمان، عوامل آنها دستگیر و توصیه شده که پرونده آنها به خوبی رسیدگی شود.

** شناسایی و بازداشت چند نفر به خاطر اقدام علیه امنیت ملی کشور
محسنی اژه ای ادامه داد: همچینن درمورد کسانی که بر اساس گزارش سیستم اطلاعاتی کشور علیه امنیت کشور اقداماتی داشتند، چند نفر شناسایی و بازداشت شده اند و پرونده در حال رسیدگی مقدماتی است و از بیان جزییات آن معذورم.

** دستگیری بیش از ۳۰ قاچاقچی بزرگ مواد مخدر
سخنگوی دستگاه قضا گفت: طی یک ماه گذشته، بیش از ۳۰ قاچاقچی بزرگ مواد مخدر با کمک نیروی انتظامی، سیستم اطلاعاتی، وزارت اطلاعات و تلاش دادسراها دستگیر شده اند.
وی با بیان اینکه بیش از پنج هزار کیلوگرم مواد مخدر از این افراد کشف شده، افزود: طبیعی است که این افراد مجازات می شوند اما طبیعی است که برخی مدعیان به اصطلاح حقوق بشر می گویند چرا اینها باید مجازات شوند.
محسنی اژه ای ادامه داد: اگر پنج هزار کیلوگرم مواد مخدر که چند صد کیلوگرم هروئین و دیگر مواد می تواند باشد را بررسی کنیم، مشاهده می شود که این مواد چند نفر را تا مرز مرگ، فروپاشی خانواده ها و نابودی جوانان می کشاند، به همین منظور قوه قضاییه تلاش می کند آنها را مجازات کند.
وی گفت: از مردم کمک می طلبیم تا عوامل اصلی دستگیر شوند و به مجازات برسند.

** افزایش شکایت دستگاه های مختلف از رسانه ها
سخنگوی قوه قضاییه، موضوع رسانه ها را بحثی مهم دانست و ادامه داد: رسانه ها می توانند در تعالی و پیشرفت کشور و در افزایش رشد و آگاهی مردم نقش بسیار مفید و موثری داشته باشند، به شرط اینکه رسالت خود را درست ایفا کرده و در چارچوب مقررات عمل کنند.
معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه نقد سازنده و منصفانه می تواند بسیار مفید باشد، گفت: اگر خدای نکرده از طریق رسانه ها، توهین، نشر اکاذیب و افترا صورت گیرد، به اعتماد مردم از رسانه ها لطمه وارد می شود و باعث زحمت برای مردم و دستگاه قضایی خواهد شد.
وی افزود: متاسفانه شاهد افزایش شکایت دستگاه های مختلف، وزارتخانه ها، نهادها و افراد حقیقی و حقوقی علیه رسانه ها مانند خبرگزاری های، سایت ها و مطبوعات هستیم که توصیه می کنیم اگر در چارچوب قوانین عمل کنند به نفع همه است تا شاهد شکایات علیه رسانه ها نیز نباشیم.
سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: امیدواریم با رعایت قوانین، دستگاه قضایی نیز مجبور نباشد هر روز یک مدیرمسوول یا رسانه ای را احضار کند و پرونده تشکیل دهد و نهایتا حکم صادر کند.
محسنی اژه ای گفت: یک توقع به حق از ناحیه مردم نسبت به دولت و قوه قضاییه وجود دارد و این است که در چارچوب قوانین و مقررات با همه کسانی که تعدی و تجاوز به حقوق مردم دارند و امنیت کشور را خدشه دار می کنند و آرامش مردم را به هم می زنند برخورد مناسب و بازدارنده شود.
وی ادامه داد: در این راستا تلاش فراوانی شده، اما از مردم استمداد می طلبیم دولت، قوه قضاییه، سیستم اطلاعاتی، سیستم انتظامی و دادسراها را کمک کنند.

** خبر دستگیری چند عضو شبکه های غیراخلاقی صحت ندارد
محسنی اژه ای، دستگیری چند نفر از اعضای شبکه های غیراخلاقی را کذب دانست و گفت: این خبر صحت ندارد و دادستان قزوین نیز گفته است این خبر درست نیست و فردی که این موضوع را منتشر کرده را احضار کردیم.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس