تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] مدیرعامل بورس کالا گفت: در سال ۹۵ با حمایت دولت از بورس کالا مقرر شد محصولات ذرت دانه‌ای و جوی دامی عرضه شود و سیاست قیمت تضمینی جایگزین سیاست قبلی شود. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا؛ حامد سلطانی‌نژاد مدیر عامل بورس کالای ایران پیش از ظهر امروز در یک نشست خبری با اصحاب رسانه […]

[ad_1]

مدیرعامل بورس کالا گفت: در سال ۹۵ با حمایت دولت از بورس کالا مقرر شد محصولات ذرت دانه‌ای و جوی دامی عرضه شود و سیاست قیمت تضمینی جایگزین سیاست قبلی شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا؛ حامد سلطانی‌نژاد مدیر عامل بورس کالای ایران پیش از ظهر امروز در یک نشست خبری با اصحاب رسانه با ارائه گزارش پیشرفت بورس کالای ایران در شش ماهه نخست سال ۹۵ گفت: در بخش محصولات صنعتی و معدنی بیش از ۴ میلیون و ۷۸۰ هزار تن محصول به ارزش ۷ هزار میلیارد تومان معامله صورت گرفت که البته با کاهش ۹ درصدی در حجم معاملات این نوع از محصولات مواجه شدیم.


وی افزود: همچنین در بخش محصولات پتروشیمی یک میلیون و ۷۲۴ هزار تن محصول پتروشیمی معامله شد که ۳۲ درصد در مقدار معاملات و ۲۳ درصد در ارزش معاملات رشد داشته‌ایم.


 کاهش عرضه فراورده های نفتی/ رونق در عرضه محصولات کشاورزی


وی ادامه داد: در حوزه فراورده‌های نفتی علیرغم کاهش ۲ درصدی به دلیل پایین آمدن بهای نفت در ارزش معاملات نیز ۳۳ درصد کاهش داشته‌ایم در حوزه محصولات کشاورزی رونق قابل توجه بوده و یک میلیون و ۳۱۵ هزار تن محصول کشاورزی مورد معامله قرار گرفته که به لحاظ حجمی ۹۶ درصد و به لحاظ ارزشی ۱۱۳ درصد نسبت به مدت مشابه رشد داشته است.


سلطانی‌نژاد افزود: در بخش رینگ کشاورزی در صددیم تا طی دو سال آینده حداکثر تا ۳۰ درصد افزایش عرضه داشته باشیم. در حوزه بازار فرعی رشد ۱۶۲ درصدی حاصل شده و در خصوص کالاهای مختلفی رایزنی انجام شده تا این کالاها از سیستم بورس مزایده کالای ایران بهره‌مند شوند در بخش طلا نیز آینده روشنی در بورس کالا می‌تواند متصور بود و شاهد رشد ۲۱۳ درصدی بودیم و هر دو هفته یک بار عرضه مستمر شمش طلا در بورس کالای ایران صورت می‌گیرد.


مدیر عامل بورس کالای ایران با بیان اینکه در حوزه حجم معاملات بازار فیزیکی ارزش معاملات رشد داشته افزود: ارزش معاملات از ۱۶۱ هزار و ۷۵۸ میلیارد ریال به ۱۶۷ هزار و ۷۲۴ هزار میلیارد ریال رسیده است و طی ۵ ماهه اول سال حوزه طلا تلاطمات زیادی را تجربه کرد و باعث افزایش حجم معاملات در بازار شد.


معاملات قراداد آتی سکه ۱۳۶ درصد رشد کرد


وی خاطرنشان کرد: معاملات قراداد آتی سکه نیز در این مدت ۱۳۶ درصد رشد داشته و در بخش سلف موازی استاندارد ۳ هزار میلیارد تومان تامین مالی انجام شده که بخش عظیمی از آن در حوزه ت امین مالی گندم بوده است. همچنین معاملات بازار فیزیکی و مشتقه رشد ۳۱ درصدی داشته و در ارزش معاملات افزایش ۶۲ درصدی را تجربه کرده است.


وی ادامه داد: در ۶ ماهه سال ۹۵ نسبت به شش ماهه سال ۹۴ معاملات بازار فیزیکی و مشتقه رشد داشته است .


وی ادامه داد: همچنین در بازار مبتنی بر اوراق بهادار ارزش معاملات از بازار فیزیکال پیشی گرفته و ارزش معاملات بازار ابزارهای مالی به ۱۸۵ هزار میلیارد ریال و ارزش معاملات بازار فیزیکی به ۱۶۸ هزار میلیارد ریال رسیده است.


حرکت به سمت ابزارهای مالی و توسعه بازار اوراق بهادار از اهداف بورس کالاست


سلطانی‌نژاد با بیان اینکه حرکت به سمت ابزارهای مالی و توسعه بازار اوراق بهادار از اهداف بورس کالاست تصریح کرد: در شش ماهه ابتدای سال ۹۵ ارزش معاملات بازار سرمایه در بورس کالای ایران ۳۵۳ هزار میلیارد ریال با سهم ۴۰ درصدی بود که در میان سایر بورس‌ها رتبه برتر را به دست آورد و بورس اوراق بهادار با ارزش معاملاتی ۳۲۲ هزار میلیارد ریال سهم ۳۶ درصدی و فرابورس با ۱۹۴ هزار میلیارد ریال سهم ۲۲ درصدی و بورس انرژی با ۱۵ هزار میلیارد ریال سهم ۲ درصدی از کل ۸۸۴ هزار میلیارد ریال بازار سرمایه را به خود اختصاص داده است.


وی خاطرنشان کرد: در بخش بازار فیزیکی روند رو  به رشد بوده و سهم انواع قراردادها از ارزش کل معاملات بازار فیزیکی ۵۴ درصد نقدی و ۴۶ درصد سلف بوده است.


وی افزود: در قراردادهای آتی روند صعودی قابل توجه بوده و معاملات برخط قرارداد آتی و معاملات آتی توسعه مناسبی داشته‌اند به گونه‌ا یکه در شش ماهه نخست سال ۹۵ معاملات برخط ۵۱ درصد رشد داشته و این رقم در سال ۹۴ بالغ بر ۲۴ درصد بوده است و این نشان می‌دهد که مشتریان نسبت به معاملات آنلاین توجه ویژه‌ای دارند.


وی همچنین در مورد تامین مالی انجام شده در شش ماهه نخست سال ۹۵ گفت: از کل ۱۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تامین مالی ۴۹ درصد مربوط به محصولات صنعتی ومعدنی ۳۱ درصد محصولات کشاورزی ، ۱۷ درصد محصولات پتروشیمی ، ۲ درصد فرآورده‌های نفتی بوده و بازار فرعی سهمی نداشته است.


رشد ۲۱۳ درصدی معاملات طلا در ۶ ماهه نخست سال ۹۵


وی با اشاره به رشد ۲۱۳ درصدی معاملات طلا در ۶ ماهه نخست سال ۹۵ افزود: در بخش بازار فیزیکی معاملات طلا در شش ماهه اول سال ۵۳۳ کیلوگرم بود این در حالی است که این رقم در مدت مشابه سال ۹۴ بالغ بر ۱۷۰ کیلوگرم بوده است. همچنین در خصوص گواهی سپرده کالایی سیاست بورس کالا در حوزه جوی دامی ، ذرت دانه‌ای و سکه طلا همچنین با اتحادیه آهن به توافقاتی دست یافتیم که مصرف کنندگان و تجار خرد آهن نیز بتوانند از بورس کالا خرید کنند.


وی ادامه داد: در این راستا در بورس کالای ایران علاوه بر امکان بیزینس ساختار سازی مناسبی برای انبار و پذیرش محصولات صورت گرفته است.


وی افزود: در سال ۹۵ با حمایت دولت از بورس کالا مقرر شد محصولات ذرت دانه‌ای و جوی دامی عرضه شود و سیاست قیمت تضمینی جایگزین سیاست قبلی شود.


سلطانی‌نژاد گفت: ۶۵ هزار و ۷۰۰ کشاورز محصولات خود را به انبارهای مورد توافق بورس و مباشران تحویل دادند و امسال این سیاست در ۲ قالب گواهی سپرده و در بازار فیزیکی محصولات عرضه خواهد شد تاکنون ۹۳۲ هزار تن از یک میلیون و ۱۴۴ هزار تن محصول در بورس کالا معامله شده و با ۵۱ هزار کشاورز نیز تسویه شده است.


معاملات ذرت آغاز شد


وی تصریح کرد: معاملات ذرت نیز چند روزی است که آغاز شده و بخشی از ذرت در استان‌هایی که انبار مناسب دارند با سیاست تضمینی اجرا خواهد شد.


سلطانی‌نژاد ادامه داد: از اقدامات و نتایج راهبردی در ۶ ماهه اول ۹۵ می‌توان به صدور رای نهایی شورای رقابت مبنی بر ادامه یافتن معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا اشاره کرد.


وی افزود: همچنین اخذ مصوبه دستورالعمل بازارگردانی از سازمان بورس و نیز اخذ مصوبه دستورالعمل پذیرش صندوق‌های کالایی از سازمان بورس و ارائه پیش نویس دستورالعمل تابلوی مناقصه جهت تصویب در سازمان بورس اوراق بهادار از جمله اقدامات بورس کالا در این مدت بوده است.


جهش معاملات گواهی سپرده کالایی


وی ادامه داد: در این مدت معاملات گواهی سپرده کالایی ۲۳۰ برابر نسبت به مدت مشابه رشد داشته و ۹۲۳ هزار تن جوی دامی متعلق به ۵۰ هزار کشاورز در قالب ماده ۳۳ صورت گرفت و رشد ۱۵۶ درصدی صدور کد مشتری را شاهد بودیم و ۱۳۹ مجوز جدید برای فعالیت شرکت‌های کارگزاری صادر شد همچنین ۱۴ انبار جدید پذیرش شد.


راه‌اندازی معاملات آنلاین گواهی سپرده کالایی


سلطانی‌نژاد خاطرنشان کرد: در شش ماهه ابتدای سال معاملات آنلاین گواهی سپرده کالایی راه‌اندازی شد و در بازار مشتقه ارز زیرساخت‌های علمی و مبانی تئوریک انجام گرفت.


افزایش سرمایه بورس کالا به ۹۰۰ میلیارد ریال


وی افزود: افزایش سرمایه بورس کالا به ۹۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت و برای کمک و تعادل در بازار پتروشیمی ، همکاری با شرکت‌های پتروشیمی برای افزایش عرضه و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای معامله محصولات در قالب قراردادهای بلندمدت انجام شد همچنین پالایش متقاضیان خرید و تسهیل در تامین مالی شرکت‌های پتروشیمی از طریق قراردادهای سلف موازی استاندارد صورت گرفت.


تسهیل در حضور بنکداران در بورس کالا


وی افزود: در بخش شکر با همکاری نزدیک با عرضه کنندگان و تسهیل صدور کد معاملاتی برای مشتریان صورت گرفت و ما پیگیر افزایش عرضه از طریق وزارت جهاد هستیم. همچنین ۵۸۵ هزار تن شکر در این مدت عرضه شد و ۳۸۰ هزار تن وارد معامله قرار گرفت.


وی افزود: معاملات قراردادهای اختیار بر روی محصولاتی همچون سکه و ذرت در حال راه‌اندازی است و معاملات قراردادهای آتی ارز و پی وی سی و گواهی سپرده کالایی محصولات صنعتی و پتروشیمی انجام گرفت.


وی افزود: معاملات زنجیره سلف و راه‌اندازی معاملات تهاتری قیمت تضمینی ذرت و افزایش ساعات معاملاتی بازار قراردادهای آتی در این مدت انجام شد و ما پیگیر عرضه ۳ میلیون تن گندم از سوی شرکت بازرگانی دولتی هستیم. همچنین طراحی مدل کسب وکار برای بازار فیزیکی و مشتقه به تفکیک گروه‌های کالایی و طراحی و اجرای سیستم مدیریت ریسک یکپارچه در دستور کار است.


دستورالعلمل شورای رقابت ابهام و عدم شفافیت در عرضه محصولات پتروشیمی را خاتمه داد


وی در مورد ورود شورای رقابت به عرضه پتروشیمی‌ها گفت: این موضوع به دلیل انحصاری بودن محصولات پتروشیمی در سمت عرضه انجام شد و به کلیه مطالباتی که مطرح شد پاسخ دادند و دستورالعملی که ارائه شد ماحصل چندین جلسه بین فعالان مختلف بازار بود (هم پایین‌دستی‌ها هم بالادستی‌ها)


وی افزود: دستورالعمل نهایی برای همه ارسال شده و جلسه نهایی با وزیر صنعت برگزار شد که اخبار آن نیز انعکاس یافت.


سلطانی‌نژاد خاطرنشان کرد: قراردادهای بلندمدت در بورس کالا وجود داشت اما استفاده نمی‌شد با ورود شورای رقابت همه راه‌هایی که منجر به ابهام و عدم شفافیت در عرضه پتروشیمی‌ها می‌شد بسته شدند و مصرف‌کنندگان خاص نیز در سیستم عرضه و تقاضا می‌توانند کالا خریداری کنند.


وی افزود: در حال حاضر ۳۰۰ نوع محصول پتروشیمی در گریدهای مختلف در بورس کالا عرضه می‌شود  و شرکت‌هایی که این ساختار قانونی را نپذیرند مورد قبول واقع نخواهند شد. دستورالعمل شورای رقابت ساختار قانونی خود را دارد و بر اساس آن باید عمل شود. در مورد فولادی‌ها نیز ظرف چند ماه گذشته به دلیل عرضه محصولات خارجی در بازار و به وجود آمدن دامپینگ حمایت از صنعت فولاد در بخش پایین‌دستی و ورق‌های فولادی صورت گرفت. 

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس