تاریخ انتشار: ۰۸ اسف ۱۳۹۴
سخنگوی وزارت کشور:

سخنگوی وزارت کشور گفت: آمار اعلام شده از میزان مشارکت ۳۳ میلیونی حکایت دارد که این عدد با شمارش کل آرای ماخوذه به احتمال قوی بالا‌تر خواهد رفت.

به گزارش “گذارنیور” حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور با حضور در میان خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات وزارت کشور از آخرین اخبار مربوط به شمارش آرا خبر داد و گفت: کار شمارش آرای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی از دیشب آغاز شد.

وی گفت: شمارش آرا در حوزه‌های بزرگ، کلان شهر‌ها و تهران ادامه دارد و آخرین آماری که می‌توان اعلام کرد این است که در ۶۱ حوزه اصلی کار نهایی شد و در ۱۳ حوزه انتخابات به مرحله دوم کشیده شده است. از جمله این حوزه‌ها می‌توان به شبستر، مرند، جلفا، سلماس، پارس آباد، دهلران، خدابنده، مریوان، خرم آباد و ملایر اشاره کرد. در عین حال در ۴۸ حوزه منتخب مردم معلوم و به ستاد انتخابات کشور اعلام شده است.

امیری با اشاره به اینکه آمار اعلام شده از میزان مشارکت ۳۳ میلیونی در انتخابات بر اساس آمار مربوط به استعلام از سازمان ثبت احوال در موقع ثبت رای بوده است، گفت: این عدد با شمارش کل آرای ماخوذه به احتمال قوی بالا‌تر خواهد رفت.

سخنگوی وزارت کشور به التهاب‌های ناشی از اعلام نتایج موقت در کلان شهر‌ها اشاره کرد و گفت: رفتار انتخاباتی مردم ما یا بر اساس محله است یا قومیت و در شهر‌های سیاسی بر اساس نگاه سیاسی و تشخیص شخصی. بعضی از کاندیدا‌ها در یک شعبه از محبوبیت بالایی برخوردار‌اند و رای آن‌ها در صندوق‌های آن ناحیه طبیعتا بالا‌تر است در عین حال در جای دیگر ممکن است رای کمتری داشته باشند.

وی افزود: اگر اعلام نتایج موقت بر اساس شعب انجام بگیرد می‌تواند موجب ایجاد التهاب در این شهر‌ها شود. بنابراین ما باید صبر کنیم تجمیع آرا انجام شده و بر اساس جمع‌بندی نتیجه اعلام شود.

امیری در پایان به آرای شمارش شده مجلس خبرگان اشاره کرد و گفت: شمارش اکثر آرای مربوط به مجلس خبرگان شروع شده است.

وی در توضیح دلایل کندی شمارش آرا افزود: در این دوره اعضای هیات اجرایی خبرگان و مجلس شورای اسلامی یکی است. این باعث شده یک گروه نتواند هر دو کار را انجام دهند. از طرفی آرای شمارش شده باید ابتدا از حوزه به بخش، از بخش به شهرستان و در آخر پس از تجمیع اعلام شود.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس