تاریخ انتشار: ۲۹ شهر ۱۳۹۴
من یک دیپلماتم و از سئوالات نمایندگان ناراحت نمی شوم;

شخصا استقبال می کنم تا این تعاملات بین ما باشد از سال ۲۰۰۹ بنده سمت مدیرکلی را بر عهده گرفته ام و اولویت اول خود را حل مسئله هسته ای ایران از طریق دیپلماسی قرار دادم چرا که به این روش اعتقاد دارم.

مدیرکل آژانس بین المللی هسته ای در کمیسیون ویژه برجام اظهار داشت: آژانس به مسائل محرمانه احترام می گذارد چرا که آن را جدی تلقی می کند. ما رژیمی برای حفاظت از اطلاعات محرمانه داریم که به آن پایبند هستیم و آن را جدی می دانیم.

به گزارش «انتخاب»، یوکیا آمانو با حضور در مجلس شورای اسلامی در نشستی بااعضای کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: خوشحالم چنین فرصتی در اختیار من قرار گرفت تا در خدمت نمایندگان مجلس ایران باشم. فرصت پیش آمده برای تعامل در مسئله مهم هسته ای بسیار مهم است چرا که ما نیازمند گفتگو با هم هستیم.

مدیرکل آژانس بین المللی هسته ای اظهار داشت: قبل از اینکه افتخار حضور در مجلس ایران را داشته باشم در ۳ ماه گذشته ۲ بار با حسن روحانی رئیس جمهور و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ملاقات های متعددی داشته ام همچنین با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ظرف مدت یک هفته ۲ بار ملاقات کردم.

به نوشته خانه ملت، وی با بیان اینکه تمام این ملاقات ها را در مسیر گفتگوی سازنده می داند گفت: شخصا استقبال می کنم تا این تعاملات بین ما باشد از سال ۲۰۰۹ بنده سمت مدیرکلی را بر عهده گرفته ام و اولویت اول خود را حل مسئله هسته ای ایران از طریق دیپلماسی قرار دادم چرا که به این روش اعتقاد دارم.

آمانو تاکید کرد: از ۶ سال گذشته اکنون بهترین فرصت پیش آمده تا بتوانیم مسئله هسته ای ایران را حل و فصل کنیم با همکاری کامل ایران می توان اعتماد جامعه بین الملل را نسبت به مقاصد صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را جلب کرد.

تاریخچه همکاری ایران و آژانس بسیار طولانی است

مدیرکل آژانس بین المللی هسته ای با تأکید بر اینکه آژانس یک سازمان مستقل و فنی است اظهار داشت: آژانس نقش حیاتی در چالش پیش رو ایفا خواهد کرد چرا که ما از نیروهای متخصص برخورداریم و می توانیم وظایف خود را به درستی انجام دهیم.

وی با تأکید بر اینکه تاریخچه همکاری ایران و آژانس بسیار طولانی است گفت: تاریخچه فعالیت های سازمانی و همکاری ایران و آژانس به دهه ۷۰ میلادی بر می گردد.

آمانو با بیان اینکه از برجام استقبال می کند گفت: در ماه جولای بین ایران و گروه ۱+۵ توافق حاصل شد و ماه گذشته شورای حکام بنده را مسئول انجام فعالیت های مرتبط با آن انتخاب کرد مسئولیت من در زمینه راستی آزمایی خواهد بود که مطمئنم با همکاری ایران می توان این وظیفه را به درستی انجام داد و توافقی که ۲۰ ماه بر سر آن گفتگو شد را به سرانجام برسانیم.

وی تأکید کرد: ما با ایران بر سر یک نقشه راه توافق کردیم نقشه راهی که تا الان قدم های چشم گیری در آن برداشته شده است این نقشه راه بسیار محکم است و برنامه زمان بندی خود را دارد و قرار است در آن مسائل باقی مانده بین ایران و آژانس را تا پایان سال میلادی به اتمام برسانند.

آمانو تاکید کرد که این پروسه بی پایان نیست و قرار است این پرونده تا پایان سال میلادی بسته شود.

آژانس به مسائل محرمانه احترام می گذارد /اجرای پروتکل الحاقی درباره ایران بدون هیچ تبعیضی خواهد بود

مدیرکل آژانس بین المللی هسته ای اظهار داشت: آژانس به مسائل محرمانه احترام می گذارد چرا که آن را جدی تلقی می کند. ما رژیمی برای حفاظت از اطلاعات محرمانه داریم که به آن پایبند هستیم و آن را جدی می دانیم.

آمانو با بیان اینکه طبق برجام ایران به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد گفت: این اقدام از طرف ما مثبت تلقی خواهد شد و کمک می کند تا اثبات ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران محقق شود.

وی عنوان کرد: باید متذکر شوم که بیش از ۱۲۰ کشور در حال حاضر پروتکل الحاقی را اجرا می کند و ما این موضوع را در قبال ایران بدون هیچ تبعیض یا مورد ویژه و استثنایی اجرا خواهیم کرد.

عدم حل مساله سوخت ۲۰درصد رآکتور تهران ارتباطی با آژانس نداشت

آمانو با بیان اینکه آژانس یک نهاد مستقل، فنی و بی طرف است گفت: ما به اساسنامه توافق پادمانی متعهد هستیم و شخصا به همکاری با ایران در راستای ایجاد اعتماد بین المللی در خصوص برنامه هسته ای پایبند هستیم.

دبیرکل آژانس بین المللی هسته ای در خصوص سوخت ۲۰ درصد راکتور تهران گفت: در آن سال تلاش خود را برای تسهیل این موضوع انجام داد اما متأسفانه این توافق به موقع حاصل نشد و نتوانستیم از این طریق با کمک کشورهای دیگر موضوع را حل و فصل کنیم باید تاکید کنم که کشورهای دیگر موافقت نکردند و این موضوع ارتباطی با آژانس ندارد امیدوار هستم بعد از توافق اجرایی این کار در راستای همکاری های فنی صورت بگیرد.

پارلمان ایران دارای استقلال و اختیارات ویژه است

در نشست امروز حسین نجابت عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: در اینجا باید یادآوری کنم که ساختار سیاسی ایران با دیگر کشورها متفاوت است، به طوری که مجلس ایران مستقل بوده و تشکیلات حزبی در کشور وجود ندارد که تابع دولت باشد. از طرف دیگر پارلمان جمهوری اسلامی نظرات مستقل و وظایف و اختیارات ویژه‌ای دارد که در تصویب قوانین حرف اول و آخر را می‌زند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون ویژه بررسی برجام ادامه داد: علت این مسئله این است که ما نمایندگان مردم ایران هستیم و افکار عمومی برای ما مهم بوده و باید این امور را ساماندهی کنیم تا برنامه‌ها پیش برود.

وی خطاب به آمانو تصریح کرد: جنابعالی اشاره کردید که حاضرید در رابطه با نقش آژانس درباره ایران بحث جدی داشته باشید؛ از این‌رو دوستان ما در این جلسه مطالبی را با صراحت عرض خواهند کرد و بنده بابت صراحت و خارج بودن مطالب از ضوابط دیپلماتیک پیش از بیان آنها، از شما عذرخواهی می‌کنم.

مردم ایران آژانس را به جای یک بنگاه فنی، یک بنگاه سیاسی می‌دانند

در ادامه این نشست سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام با خیرمقدم به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: از تلاش‌های شما و تیم مذاکره‌کننده کشورمان برای رسیدن به نقطه مشترک درباره برجام تشکر می‌کنیم.

وی ادامه داد: در سال‌های قبل مجموعه اطلاعاتی از سوی یک گروه تروریستی که ماهیت آن برای همه کشورهای غربی و منطقه شناخته شده است، منتشر شد. خوب است بدانید که این گروه تروریستی تاکنون ۱۶ هزار نفر از مردم ایران را ترور کرده‌‌اند اما اطلاعات منتشر شده از سوی آنها موجب بروز اختلافات میان ایران و آژانس شد، پس از آن این موضوع موجب شد یک دوره سوالات میان آژانس و ایران مطرح شود. البته ابتدا سوالات یک‌موردی بود اما پس از گذشت یک سال ۶ سوال مطرح شد که ایران به همه آنها پاسخ داد.

نقوی حسینی افزود: شرط ایران برای پاسخگویی به این سوالات این بود که سوال اول از سوی آژانس ارائه شده و ما آن را پاسخ بدهیم، سپس سوالات بعدی به همین گونه مطرح شوند، از این‌رو جمهوری اسلامی به هر ۶ سوال به صورت جداگانه پاسخ داد و آژانس اعلام کرد که از پاسخ‌های ایران قانع شده است. اما مشکلات همچنان باقی ماند. از این‌رو ما این مسئله را یک موضوع طراحی شده و سیاسی می‌دانیم.

سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام گفت: مردم ایران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به جای یک بنگاه فنی و تخصصی، یک بنگاه سیاسی می‌دانند، بنابراین انتظار داریم که به اختلافات پایان داده شود، زیرا ما عضو ان‌پی‌تی هستیم و انتظار داریم که به این مسائل پایان داده شود.

گزینه توقف اجرای پروتکل الحاقی همواره روی میز مجلس ایران است

در ادامه این نشست، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با خیرمقدم به آمانو خطاب به وی گفت: دیوار بی‌اعتمادی میان ایران و آمریکا پس از برجام نیز دیوار بلندی است و همچنان شاهدیم ادبیات دولتمردان آمریکا، تهدید ایران و اعلام گزینه‌های مختلف روی میز است که این موضوع نشان‌دهنده سیاست‌های خصمانه آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: ما به هیچ وجه علاقه‌مند نیستیم که این سایه بی‌اعتمادی بر روی آژانس هم قرار داشته باشد. البته در تاریخچه همکاری‌های میان ایران و آژانس می‌بینیم که برخی اطلاعات جمهوری اسلامی که باید در بایگانی‌های آژانس محرمانه باقی بماند، سر از نشریات آمریکایی درآورد، این در حالی است که همکاری‌های ایران و آژانس، همکاری‌های صمیمانه‌ای بوده است.

بروجردی تصریح کرد: در مقطع فعلی اگر آمریکایی‌ها در بحث برجام قواعد بازی را برهم زده و سوءاستفاده کنند، قطعاً نمایندگان پارلمان ایران به‌عنوان منتخبان مردم تصمیمات مناسبی را درخصوص این تخلفات خواهند گرفت. البته در گذشته نیز زمانی که دولت ایران به صورت داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجرا می‌کرد، ما در مجلس دولت را مکلف به توقف اجرای این پروتکل کردیم و این گزینه همواره روی میز مجلس قرار دارد.

عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام ادامه داد: امیدوارم اجرای برجام به گونه‌ای باشد که مجلس ناگزیر به استفاده از ابزارهای خود برای کاهش با آژانس نشود.

برخی کارکنان سابق آژانس اطلاعات محرمانه کشورها را در رسانه‌ها نشر می‌دهند

در ادامه مهرداد بذرپاش عضو هیات رئیسه مجلس با خیرمقدم به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: نگرانی جدی کشورهای عضو آژانس نشر اطلاعات محرمانه است، از طرف دیگر شنیده‌ایم که آژانس از کارکنان خود تعهد گرفته که اطلاعات محرمانه هیچ کشوری از این بخش‌ها درز نکرده و خارج نشود، اما تجربه نشان داده که اطلاعات محرمانه از این آژانس به بیرون نشر یافته است.

وی خطاب به یوکیا آمانو تصریح کرد: برخی از همکاران شما که از سازمان خارج شده‌اند، اطلاعات محرمانه دیگر کشورها را در قالب نگارش مقاله، مصاحبه و گزارش در رسانه‌ها نشر داده‌اند. به طور مثال وقتی مقالات معاون مدیرکل آژانس را در رسانه‌های بین‌المللی دنبال می‌کنیم، می‌بینیم که این مقالات شامل اطلاعات محرمانه سایر کشورهای عضو آژانس است.

بذرپاش ادامه داد: همچنین در نوامبر ۲۰۱۱ گزارش ۶۴ پاراگرافی درخصوص مسائل پی‌ام‌دی ایران از سوی آژانس تهیه شد، اما در حالی که این گزارش باید به دست مسئولان جمهوری اسلامی ایران می‌رسید، این اقدام صورت نگرفت  و پیش از تحویل به ایران، این گزارش در رسانه‌های غربی منتشر شده و در اختیار ۵ کشور عضو دائم شورای امنیت قرار گرفت.

وی افزود: پس از آن ۱۲۰ کشور عضو جنبش عدم تعهد نسبت به این اقدام خلاف مقررات آژانس اعتراض کردند و شما نیز آن اعتراض را پذیرفتید. این در حالی است که اگر این جو ایجاد نمی‌شد، تاکنون مسئله پی‌ام‌دی ایران خاتمه یافته بود و هم‌اکنون شاهد باز بودن پرونده ایران نبودیم. از این‌رو موضوع بی‌اعتمادی ملت ایران نسبت به آژانس از این مسائل نشأت می‌گیرد.

در این نشست، حسین نجابت گفت: مردم ایران بر این باورند که ترور دانشمندان هسته‌ای کشورشان، به علت درز اطلاعات محرمانه برنامه هسته‌ای ایران از سوی اشخاصی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده است.

ترور دانشمندان ایران زخم عمیقی را در دل دانشگاهیان گذاشته است

همچنین در نشست امروز، محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام ضمن خوشامدگویی به آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: من از جانب جامعه دانشگاهیان ایران اعلام می‌کنم که ما به آژانس و عملکردش بی‌اعتماد هستیم، زیرا.

وی با اشاره به انجام تعهدات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی ایران افزود: براساس مواد ۴ و ۵ آژانس مکلف است که به توسعه علم و فناوری در حوزه صلح‌آمیز هسته‌ای کمک کند، اما آژانس درعمل نشان داده که همیشه مانع تحقیق و توسعه ایران بوده و حتی اجازه تحصیل به دانشجویان ایرانی را نمی‌داده است، همچنین شاهد بودیم که آژانس حتی دانشمندان ما را رصد و تحت تعقیب قرار داده است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در شرایط کنونی مسئولیت راستی‌آزمایی در بحث برجام برعهده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است، تصریح کرد: تجربه نشان داده که نمی‌توان در این حوزه به آژانس اعتماد کرد. به طور مثال زمانی که قرار بود در این رابطه تفاهمی صورت گیرد، آمریکایی‌ها مداخله کرده و مانع این توافق شدند.

زاهدی خطاب به آمانو گفت: در این رابطه رئیس سابق انرژی اتمی ایران به شما گفته بود که بیایید این پرونده را ظرف ۵ سال حل کنیم و حتی معاون شما اعلام کرد که ۵ هفته در این رابطه کافی است، اما آژانس این کار را انجام نداد.

تصویب پروتکل الحاقی در مجلس به نحوه عملکرد آژانس در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران بستگی دارد

در ادامه محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس مجلس با خیرمقدم به یوکیا آمانو گفت: گزارشات آژانس تا امروز درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران با یک تضاد درونی روبرو است، زیرا آژانس ضمن اظهار بر عدم انحراف فعالیت هسته‌ای از سوی ایران به گونه‌ای گزارش  خود را به پایان می‌رساند که انگار ایران اراده‌ای بر شفاف‌سازی در این حوزه ندارد.

عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به طور حتم بررسی و تصویب پروتکل الحاقی در مجلس به نحوه عملکرد آژانس در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران بستگی دارد. از این‌رو عملکرد آژانس می‌تواند نقش مهمی در بررسی پروتکل الحاقی در مجلس داشته باشد. البته شما گفتید که تا پایان سال میلادی موضوع هسته‌ای ایران را نهایی می‌کنید.

ابوترابی‌فرد افزود: قطعاً نگاه دوگانه آژانس به مسائل جهانی بی‌اعتمادی‌ها را افزایش می‌دهد، زیرا زمانی که بر ایران برای شفاف‌سازی فعالیت هسته‌ای خود فشارهای بسیاری وارد می‌شد، در این شرایط مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطع‌نامه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی را رد کرد.

وی ادامه داد: براساس آمار این رژیم دارای ۸۰ کلاهک هسته‌ای و براساس آمار دیگر دارای ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای است. این نگاه دوگانه درخصوص رد کردن نظارت بر فعالیت هسته‌ای رژیم صهیونیستی و فشار بر ایران درباره شفاف‌سازی برنامه هسته‌ای خود،‌ نکته تاریک و سیاهی در کارنامه آژانس است.

یوکیا آمانو با حضور در جلسه کمیسیون ویژه بررسی برجام در پاسخ به سوالات اعضای این کمیسیون گفت: من یک دیپلمات هستم اما از شنیدن سوالات شما ناراحت نشدم و حتی از آن استقبال می کنم چرا که کمک می کند تا چیزی که در ذهن شما را بهتر بشناسم.

وی ادامه داد: شما نظرات خود را دارید و من هم نظرات خود را و اکنون که نقطه نظرات شما را می شنوم باعث می شود تا بهتر شما را درک کنم.

دبیرکل آژانس بین المللی هسته ای با بیان اینکه تمام صحبت های نمایندگان را نت برداری کرده است گفت: تلاش من این است به تمام سوالات شما پاسخ دهم اما اگر چیزی جا ماند یادآوری کنید با این حال موضوعی که بارها در صحبت های شما تکرار شد مسئله ترور دانشمندان شما بود.

هیچگونه دخالتی از طرف آژانس در خصوص ترور دانشمندان هسته ای ایران وجود ندارد

آمانو با تأکید بر اینکه هیچگونه دخالتی از طرف آژانس در خصوص ترور دانشمندان هسته ای ایران وجود ندارد اظهار داشت: این مسئله به هیچ وجه مورد علاقه آژانس بین المللی نبوده است و می خواهم ضمن اینکه تأکید کنم این مسئله ارتباطی به آژانس ندارد “نه”صریحی به این مسئله بگویم.

وی ادامه داد: شخصا علاقه ای به ترور هسته ای ندارم و در هیچ یک از پادمان، اساسنامه و شورای حکام جایی برای ترور هسته ای وجود ندارد شخصا مخالف هرگونه خشونت و اعمال زور هستم تنها وظیفه من راستی آزمایی فعالیت های هسته ای است.

دبیرکل آژانس بین المللی هسته ای با اشاره به گفتگو با عباسی ادامه داد: در این گفتگو تأکید داشتم که هیچ ارتباطی بین آژانس و ترورها وجود ندارد و اگر اطلاعات و سندی در این زمینه دارید ارائه دهید اما آنها اطلاعاتی ارائه نکردند.

آمانو با تأکید بر اینکه وظیفه او در مسئله ترور هسته ای نیست گفت: این روزها به قدری درگیر هستم و باید مسئله برجام و کمک به دیگر کشورها در زمینه هسته ای در اولویت برنامه من است بنابراین مسئله ترور در هیچ کجای وظایف کاری من قرار ندارد.

وی با اشاره به حفاظت اطلاعات محرمانه اظهار داشت: ما در این مسئله بسیار جدی هستیم یک رژیم رعایت محرمانگی را داریم که به آن پایبند هستیم به کارکنان خود آموزش های لازم در این خصوص می دهیم و همیشه که با آنها صحبت می کنم متذکر می شوم مهمترین وظیفه ما حفاظت اطلاعاتی است.

افشای اطلاعات ممکن است از منابع مختلف به کشورهای عضو داده شده باشد

آمانو ادامه داد: با این حال من نمی توانم ادعا کنم که صد در صد در این زمینه موفق بوده ایم و یا کارمان را درست انجام می دهیم متأسفانه گاهی اوقات ممکن است کارکنان ارشدی باشند که اشتباهات جزئی در این زمینه مرتکب شوند اما در دوران ریاست من مشکلات جدی در این زمینه وجود نداشته است.

دبیرکل آژانس بین المللی هسته ای اظهار داشت: ممکن است قبل از اینکه کشورها گزارشاتی را دریافت کنند اطلاعات گزارش چند روز قبل در رسانه ها منتشر شود ما این مسئله را جدی می گیریم اگر احساس کنیم این کار به صورت جدی اتفاق افتاده است آن را پیگیری می کنیم اگر کسی در این زمینه تخلفی انجام داده باشد با آن برخورد می کنیم ضمن اینکه افشای اطلاعات ممکن است از منابع مختلف به کشورهای عضو داده شده باشد و آنها وسوسه شده باشند اطلاعات را در اختیار رسانه ها قرار دهند.

وی با بیان اینکه نباید در زمینه درز اطلاعات قضاوت عجولانه ای داشته باشیم گفت: ممکن است از منابع دیگری اطلاعات درز کرده باشد اما من این اطمینان را به شما می دهم که به حفاظت اطلاعاتی اعتقاد داریم و آموزش های لازم به کارکنان آژانس داده شده است.

آمانو با بیان اینکه متعهد هستم از اطلاعات حفاظت کنیم ادامه داد: در عین حال وظیفه دارم اطلاعات ضروری را در اختیار کشورهای عضو آژانس قرار دهم و نباید حفاظت از اطلاعات را با قرار دادن اطلاعات ضروری در اختیار کشورهای عضو یکی بدانیم.

وی توضیح داد: منظور از ارائه اطلاعات محرمانه به کشورها این است که گزارش های محرمانه برای تمام کشورها ارائه شود.

تشریح امانو درباره دوران مذارکات سال ۲۰۰۷ و نقل قول وی به سعید جلیلی

دبیرکل آژانس بین المللی هسته ای با اشاره به برنامه کاری سال ۲۰۰۷ گفت: این برنامه از نظر من یک پروسه بی پایان بود و برنامه مناسبی نبوداما نقشه راهی که اکنون داریم به مراتب بهتر از برنامه گذشته است و چارچوب بهتری دارد چرا که پروسه بی پایانی ندارد و قرار است تا پایان سال میلادی پرونده را مخدومه اعلام کنیم.

آمانو افزود: البته رویکرد ساختارمندی که داشتیم حدود ۲ سال آن را اجرا کردیم و به برخی اهداف نزدیک شدیم زمانی که با آقای جلیلی صحبت می کردم گفتم حفره هایی وجود دارد و ضمن اینکه ممکن است دولت ها تغییر کنند و برنامه به نتیجه نرسد آن صحبت ها و آن رویکردهای ساختارمند به ما کمک کرد تا به این نقشه راه برسیم.

وی با اشاره به همکاری های فنی آژانس و ایران و استفاده از انرژی هسته ای گفت: شعار ما این است که اتم باید در خدمت صلح و توسعه باشد در گذشته به خاطر قطعنامه های شورای امنیت همکاری هایی از این دست بین ایران و آژانس صورت نگرفت و این همکاری ها محدود شد و ما امیدواریم در آینده دیگر شاهد این روند نباشیم و شاهد همکاری های مفید و موثر بین ایران و آژانس باشیم که این خواست شخص بنده نیز هست.

اعتماد یک شبه حاصل نمی شود

دبیرکل آژانس بین المللی هسته ای تاکید کرد: ما کاملا با آن تروریسم مخالفیم، با ترور دانشمندان هسته ای مخالفیم و این جایی در برنامه فعالیت های آژانس ندارد. همچنین محافظت از اطلاعات محرمانه بسیار برای ما مهم است برای این کار یک رژیم خاص طراحی کرده ایم و آموزش های لازم به کارکنان داده شده است.

آمانو ادامه داد: مسئله دیگر همکاری های فنی با ایران انجام خواهیم داد. می خواهم بگویم اعتماد یک شبه به به دست نمی آید و لازمه آن این است که با یکدیگر تعامل متقابل داشته باشیم.

مقایسه محمدمهدی زاهدی درباره فعالیت هسته ای ایران و اسرائیل

محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام سوال کرد: آیا می توان تاریخ دقیقی برای آغاز راستی آزمایی ها که قرار است از طرف آژانس بین المللی هسته ای صورت گیرد اعلام کرد. آمانو در پاسخ به این سوال گفت  این موضوع بستگی به خود ایران دارد .

همچنین وحید احمدی عنوان کرد: این سوال در بین مردم وجود دارد که عضویت در NPTبرای ایران چه سود و منفعتی داشت چرا که کشورهایی که عضو NPTنیستند مانندا اسرائیل راحت تر توانسته اند کارهای خود را پیش ببرند اما ایران حتی نتوانست فعالیت خود را به راحتی ادامه دهد.

آمانو گفت: این سوال بسیار سخت است من که کار راستی آزمایی را بر عهده دارم نمی توانم به راحتی به آن پاسخ دهم.

حقیقت پور: ما دیپلمات نیستیم آقای آمانو، انقلابی هستیم

منصور حقیقت پور با بیان اینکه آمانو خود را یک دیپلمات معرفی کرد گفت: ایشان پاسخ های سیاسی به سوالات نمایندگان دادند افرادی که در مقابل شما نشستند دیپلمات نیستند بلکه انقلابی هستند.

وی ادامه داد: می خواهم سوال من را براساس مسائل دیپلماتیک پاسخ ندهید بلکه با تفکر راستگویی جواب دهید شما چند ماه گذشته بر پایه نیاز آمریکا اعلام کردید که ایران یک اقدام غیر قانونی در مریوان انجام داده است می خواهم که شما در این باره بیشتر توضیح دهید.

آمانو در پاسخ به این سوال گفت: در این باره در ضمایم سال ۲۰۱۱ توضیح دادیم حرف من این است که اطلاعاتی به دست ما رسید و ما از شما خواستیم به ما توضیحاتی در خصوص مریوان ارائه کنید ما در این باره نتیجه گیری نکردیم.

مکالمه آمانو و حقیقت پور درباره گزارش های آژانس بر پایه اطلاعات اثبات نشده

نماینده مردم اردبیل اظهار داشت: چطور ممکن است که آژانس به عنوان یک سازمان بین المللی مستقل بر پایه اطلاعاتی که صحت آن اثبات نشده است گزارشی ارائه می‌کند.

آمانو تاکید کرد: ما اطلاعات زیادی از منابع مختلف کسب می‌کنیم، می‌خواهم بگویم که منابع ما باز است اما پس از کسب اطلاعات نتیجه‌گیری نمی‌کنیم بلکه خدمت شما می‌آییم و اطلاعات را عنوان می‌کنیم تا شما به ما توضیح دهید این فرآیند تا پایان سال میلادی جاری به پایان خواهد رسید.

درخواست رییس کمیسیون برجام برای برخورد فنی آژانس با پرونده هسته ای/ انتظار داریم آژانس نسبت به حفظ مسائل دفاعی و امنیت ایران حساس باشد

علیرضا زاکانی در بخش پایانی این نشست با بیان اینکه ۵ درخواست از دبیرکل آژانس بین المللی هسته ای دارد، گفت: از شما می‌خواهیم برخورد فنی، شفاف و غیر سیاسی با موضوع فناوری هسته‌ای ایران داشته باشید، همچنین حل مسائل گذشته و بسته شدن پرونده‌های سیاسی علیه ایران را پیگیری کنید.

وی همچنین ادامه داد: حفظ دستاوردهای هسته ای و امانتداری از اطلاعاتی که از ایران به دست آژانس می‌رسد، از دیگر درخواست‌های ما است. همچنین می‌خواهیم به پیشرفت ایران در حوزه‌های هسته ای کمک شود، این انتظار جدی ما از عضو ارشد آژانس بین المللی است.

زاکانی با تاکید بر اینکه نسبت به خلع سلاح کشتار جمعی در جهان اقدام شود، از آمانو خواست که این کار از غرب آسیا و شمال آفریقا آغاز شود.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام اظهار داشت: ما نسبت به حفظ مسائل دفاعی و امنیت ایران و همچنین حفظ جایگاه، موقعیت و عزت ایران اسلامی حساس هستیم و می‌خواهیم این حساسیت را شما به عنوان خط قرمز در نظر بگیرید.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما
 1. امیر محمد فاطمی says:

  ۱- تعداد قابل توجهی از شخصیتها ، مقامات ، رسانه ها و علی الخصوص نمایندگان مجلس شورای اسلامی در برخورد با خبر حضور آمانو در کنگره آمریکا که در دهه اول مرداد انجام شد به شدت برآشفته و خطاب به آمانو و سازمان بین المللی انرژی اتمی بسیار چیزها در باب عمل خائنانه و حقیرانه آمانو گفتند و نوشتند. امروز آمانو به دعوت کمیسیون ویژه برجام و با هماهنگی وزارت خارجه در جلسه کمیسیون برجام حضور یافته و به سوالات نمایندگان کشورمان پاسخ داد.
  ۲- تصور می کنید مراجع آمریکایی در برخورد با خبر حضور آمانو در جلسه کمیسیون مجلس ایران و پاسخگویی به نمایندگان ایران چه گفته و خواهند گفت؟ حق دارند آمانو را به خیانت ، حقارت پذیری و بسیاری دیگر از جنس آنهایی که ما به او نسبت دادیم متهم کنند؟
  ۳- چرا آمانو در روزهای پس از امضای برجام توسط ۱+۵ و ایران برای پاسخگویی به سوالات مسئولین و نمایندگان کشورمان مانند حضور در کنگره آمریکا به ایران نیامد؟ شاید تأمل در این سوال نیز بی مناسبت نباشد که آیا در گذشته کسی در کشورمان از آمانو یا هر شخصیت شاغل در سازمانهای بین المللی سازمان ملل برای حضور و پاسخگویی به مردم و نمایندگان ایرانی دعوت بعمل آورده است؟ اگر چنین نبوده که نیست چرا بی دعوت از آمانو نیامدنش را محکوم و و پاسخگویی به دعوت کنگره آمریکا را نشانه خیانت و حقارت پذیری دانستیم؟
  ۴- چرا امروز دیگران نسبت به او که در کمیسیونی از مجلس ایران است چنین قضاوتی نمی کنند حتی برخی مقامات و نویسندگان غربی اقدام مجلس در دعوت از آمانو را زمینه ساز رفع برخی ابهامات فی مابین اعلام می کنند؟ گمان می کنید نمایندگان مجلس از این پس نیز بتوانند آمانو یا هر مقام بین المللی دیگر را بی مهابا مورد هجمه تخریبی قرار دهند؟ راستی نویسندگان و گویندگان ما نباید بواسطه نسبتهایی که بدلیل حضور در کنگره آمریکا به آمانو دادند از او طلب حلالیت کنند؟ تصور می کنم آمانو نیز بنده همان خدایی است که ما به خدایش شهادت می دهیم.
  ۵- شاید برخی تصور نمی کردند که آمانو دعوت به حضور در کمیسیون برجام را به راحتی بپذیرد. تصور نمی کنید در خصوص برخی دیگر از موضوعات بین المللی نیز می توانیم به چنین تجربه ارزشمندی دست بزنیم؟ معتقدم به دلیل عدم اعتماد به نفس و شناخت شأن و جایگاه کشورمان و البته کم اطلاعی از معادلات و ظرفیتهای روابط بین الملل فرصتهای متعدد اثرگذاری و تعامل سازنده را از دست داده باشیم. معتقدم به حق از نگاه تهاجمی دیگرانی مانند آمریکا باید نگران باشیم در عین حال معتقدم آنها نیز باید به شدت و بسیار بیش از ما نسبت به اثرگذاری و نفوذ فرهنگی و سیاسی ایران در کشورشان نگران باشند.
  ۶- معتقدم داشته های فرهنگی ، مذهبی و مبانی فکری ما بی بدیل است اما همچنان خود را باور نداریم که بتوانیم از داشته های خود بهره گرفته یا حفاظت کنیم ملتی که انقلاب اسلامی را در برابر چشمان و حوزه قدرت شرق و غرب به پیروزی رساند ، جنگ تحمیلی خانمانسوز را به دفاع مقدس ماندگار تبدیل کرد، با حکم صادره در باره سلمان رشدی ملعون جهان اندیشه و اقتدار را به چلش کشید، مذاکرات ۵۹۸ با قدرتی ستودنی به خدمت گرفته جهان را ناچار از اعتراف به متجاوز بودن عراق کرد ، دو نوبت خروج تمامی سفرای اروپایی و غربی از کشورمان را به شکست کشاند، بزرگترین تحریم جهانی را با تحمل مشغات بسیار به زانو درآورد و در رویارویی با نمایندگان سلطه و استکبار جهانی که در قالب ۱+۵ شناخته می شدند ناچار از پذیرش حقوق ایران کرد و توافق نامه دو جانبه ای را به امضا رساند که در یک سو ما و در سوی دیگر جهان قرار گرفت.
  ۷- آمانو در تهران و جمع نمایندگان به سوالات مورد نظر پاسخ گفت پس بعنوان ملتی پایدار و متشخص می توانیم به جای مناقشات و اختلافات تمام نشدنی داخلی به این بیاندیشیم که فهرست دیگرانی که باید در موضوعات مختلفی مانند سوریه ف یمن ، بحرین و …… به ایران آمده و در برابر نمایندگانمان توضیح چگونه تنظیم کنیم.

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس