تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۴
علی مطهري:

هم سیاست خارجی و موقعیت آن در دنیا و هم سیاست داخلی‌مان به شرایط عادی بازنگشته است لذا لازم است تلاش کنیم تا این شرایط عادی شود

به گزارش “گذارخبر”  مردی که تاریخی‌ترین نطق مجلس نهم را رقم زد امیدوار است از میان اسفند ماه تاریخی ایران مجلسی پدید آید که در آن علی مطهری صدای « تنهای » مجلس نباشد. می‌گوید خسته است و شاید برای نماینده‌ای که روزهایی همچون یکشنبه سیاه مجلس را از سر گذرانده است و در تمام این سال‌ها با وجود مخالفان جدی که در مجلس داشته است بارها بر مواضع خود تاکید کرده و از اصول خود عقب‌نشینی نکرده است طبیعی باشد. با این حال اما او دوباره وارد عرصه انتخابات شده است. فرزند شهید مطهری دیروز صبح به همراه محمد اشرفی اصفهانی و در حالی که پسرش او را همراهی می‌کرد برای ثبت‌نام به ستاد انتخابات کشور آمد. علی مطهری با صراحت گفت که دیگر خسته است، می‌گوید: «با خودم کلنجار رفتم و بارها ارزیابی کردم که آیا در این دوره شرکت داشته باشیم یا نه! احساس کردم شرایط کشور به گونه‌ای است که هنوز به کسانی در شرایط بنده نیاز دارد. گرچه حقیقتا بعد از هشت سال نمایندگی خسته شده بودم و انگیزه کمتری پیدا کردم اما با ارزیابی شرایط کشور در نهایت به این نتیجه رسیدم که در انتخابات مجلس شرکت کنم.» از او پرسیدم چقدر امیدوار است که در مجلس دهم دیگر تنها نباشد پاسخ او این بود: «ترکیب شورای نگهبان به نسبت قبل بهتر است. افرادی خوشفکرتر وارد شورای نگهبان شدند. بر همین اساس فکر می‌کنم اتفاقات بهتری رخ خواهد داد. همچنین با توجه به افرادی که تاکنون در انتخابات مجلس ثبت‌نام کرده‌اند و قرار است ثبت‌نام کنند فکر می‌کنم مجلس آینده مجلس بهتری خواهد بود و طبیعی است که با حضور آنها کارهای بهتری انجام خواهد شد و تکصدایی وجود نخواهد داشت. من در مجلس آینده تنها نخواهم بود.» شاید همین امیدواری است که مرد تاریخی مجلس نهم را ترغیب کرده تا بار دیگر نمایندگی مجلس را تجربه کند اما این بار تجربه‌ای متفاوت از قبل.
وی در ادامه گفت: شرایط کشور ما هنوز به حالت عادی بازنگشته است. هم سیاست خارجی و موقعیت آن در دنیا و هم سیاست داخلی‌مان به شرایط عادی بازنگشته است لذا لازم است تلاش کنیم تا این شرایط عادی شود. این نماینده مجلس همچنین گفت: اگر مجلسی به صورت واقعی تشکیل شود و نماینده واقعی ملت در آن حضور یابد خیلی کارها مطابق قانون اساسی انجام می‌گیرد. باید تلاش کنیم تا نمایندگان خوشفکر و غیروابسته که وامدار شخص یا گروهی نیستند به مجلس راه یابند و به دو وظیفه اصلی خود یعنی قانونگذاری و نظارت بر اجرای قانون به درستی رسیدگی کنند. وی ادامه داد: لازم است تحولاتی هم در آیین‌نامه داخلی مجلس و هم در مدیریت آن صورت گیرد. مطهری در پاسخ به سوالی درباره احتمال ردصلاحیتش گفت: من خودم دلیلی برای آن نمی‌بینم. آنچه گفتم و آنچه نوشتم مطابق قانون بوده است حالا اینکه رد صلاحیتم کنند یا نه نمی‌دانم. قاعدتا در صورت رد صلاحیت، هر کسی اعتراض می‌کند. وی افزود: اگر رد‌صلاحیت شوم اعتراض خواهم کرد، اما التماس نمی‌کنم. اگر این اتفاق بیفتد حجت بر من تمام می‌شود و پاسخی به مردم خواهد بود که اصرار می‌کنند در انتخابات حضور داشته باشم. این نماینده فعلی مجلس با اشاره به ائتلاف‌های پیش‌روی جناح‌های سیاسی کشور اظهار کرد: صحبت‌هایی درباره ائتلاف شده است. خیلی‌ها می‌خواستند اسم من در لیست‌شان باشد. من هم اصراری ندارم که در لیستی نباشم، چراکه اعتقاد دارم دسته‌بندی‌ها بیش از آنکه در مبانی فکری ریشه داشته باشند در روابط آدم‌ها ریشه دارد و این‌گونه دسته‌بندی‌ها اصالتی ندارد. هر گروهی که بخواهد اسم من در لیست‌شان باشد من مانع نخواهم شد. وی افزود: خودمان لیستی به نام صدای ملت ارایه خواهیم داد و در گروه دیگری به نام ائتلاف مستقلان و معتدلان از من خواسته‌اند که نام من در فهرست آنها باشد. مطهری در ارتباط با نامه اخیرش به رییس قوه قضاییه گفت: در نامه‌ای که به صادق لاریجانی نوشته‌ام به وظیفه مجلس خبرگان اشاره کردم. در قانون اساسی یکی از وظایف مجلس خبرگان نظارت بر بقای شرایط رهبری در شخص رهبر تعیین شده است. بنابراین قطعا مجلس خبرگان می‌تواند و باید بر رهبری و نهادهای زیرمجموعه رهبری نظارت کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس