تاریخ انتشار: ۲۲ مرد ۱۳۹۴
پیش‌بینی درباره سرانجام رای کنگره به توافق هسته‌ای;

راه دوم آن است که به مردم امریکا بگوید که علاقه به نمایندگی کشوری ندارد که بیش از دو سوم نمایندگان کنگره‌اش در سیاست خارجی خود را مدیون و وفادار اسرائیل می‌دانند و این‌گونه استعفا دهد.

جان ویتبک حقوقدان بین المللی و یکی از مشاوران پیشین تیم مذاکره‌کننده فلسطین با اسرائیل در مقاله تازه‌ای که در نشریه لبنانی “دیلی استار” نوشته به گمانه‌زنی درباره سرنوشت رای نمایندگان کنگره امریکا به توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ پرداخته است. او این پرسش را مطرح می‌کند در صورتی که “بنیامین نتنانیاهو” نخست‌وزیر اسرائیل به عنوان اصلی‌ترین فرد مخالف توافق هسته‌ای با ایران موفق شود حرف خود را به کرسی بنشاند چه آینده‌ای پیش‌روی “باراک اوباما” رییس جمهوری امریکا و “جان کری” وزیر امور خارجه آن کشور در ماه‌های پایانی زمامداری اوباما بر مسند قدرت در امریکا خواهد بود.

 

به گزارش گذارنیوز مشاور پیشین تیم مذاکره کننده فلسطینی با اشاره به تصمیم مهم اعضای کنگره امریکا در ماه سپتامبر در رد یا تایید مفاد توافق هسته‌ای اشاره می‌کند که خبر توافق هسته‌ای برای تمام جهان خوب بود؛ او در این باره می‌نویسد:”پس از برنامه اقدام مشترک که خطر جنگ میان ایران و اسرائیل را کاهش داد، اعلام توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ خبر خوبی برای تمام جهان بود. شورای امنینت سازمان ملل متحد با لغو تحریم‌های وضع شده علیه ایران موافقت کرد. در این میان تنها اسرائیل مخالف توافق بوده است. در کنار آن اعضایی در کنگره امریکا دنیز با توافق مخالف هستند. آنان در برابر این پرسش مهم قرار گرفته‌اند که آیا باید به امریکا وفادار باشند یا اسرائیل‌؟ در اینجا منافع امریکا و اسرائیل قرار گرفته است. تاریخ به طور سنتی نشان داده که کمتر نمایندگان امریکایی حاضر هستند منافع اسرائیل را به بهای نادیده گرفتن منافع امریکا در اولویت قرار دهند چرا که در نهایت حمایت عمومی را از دست خواهند داد. با این حال، نمی‌توان با استناد به این موضوع نتیجه گیری کرد که توافق حتما رای می‌آورد.”

 

نویسنده در ادامه به مخاطرات رای منفیث احتمالی نمیاندگان کنگره برای اوباما پرداخته و می‌نویسد:”در نگاه نخست به نظر می‌رسد که اوباما پیش‌دستی کرده است چرا که اعلام کرد اگر توافق با رای دو سوم اکثریت نمایندگان مجلس نمایندگان و سنا تایید نشود نظر نمایندگان را وتو خواهد کرد. با این حال، پیوستن سناتور “چارلز شومر” از سناتورهای بانفوذ دموکرات به جمع مخالفان توافق این پرسش را مطرح می‌سازد که اگر نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در نبرد با اوباما پیروز شود و چه سرنوشتی در انتظار اوباما و جان کری خواهد بود و آنان چگونه به چنین شکست تحقیر آمیزی واکنش نشان خواهند داد؟”

نویسنده مطلب در ادامه سناریو‌پردازی کرده و از احتمالات سخن می‌گوید:”در آن صورت اوباما سه راه پیش رو خواهد داشت که یکی بزدلانه و دو راه دیگر شجاعانه خواهند بود. نخست می‌تواند در ۱۶ ماه باقی‌مانده به پایان دوران ریاست جمهوری‌اش از تصمیم خود برای توافق هسته‌ای عقب‌نشینی کند. راه دوم آن است که به مردم امریکا بگوید که علاقه به نمایندگی کشوری ندارد که بیش از دو سوم نمایندگان کنگره‌اش در سیاست خارجی خود را مدیون و وفادار اسرائیل می‌دانند و این‌گونه استعفا دهد. راه سوم آن است که او می‌تواند سنت تاریخی رای وتو امریکا به نفع اسرائیل درباره موجودیت دولت فلسطینی در سازمان ملل را پس بگیرد و از تشکیل دولت مستقل فلسطینی حمایت کند که تبعات عدم پذیرش آن از سوی اسرائیل وضع تحریم علیه آن رژیم خواهد بود و وادار کردن نتانیاهو به عقب‌نشینی از بلندی‌های جولان در سوریه و اراضی اشغالی.”

 

او در پایان اشاره می‌کند که در صورت شکست اوباما جان کری باید از مقام خود استعفاد دهد.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس