تاریخ انتشار: ۰۵ آبا ۱۳۹۴
روسیه:

بزرگ‌ترین شرکت صادرکننده تسلیحات روسیه اعلام کرد: مسکو در حال به روزرسانی سیستم دفاعی موشکی S-300 برای تحویل به ایران است.

به گزارش”گذارخبر”  به نقل از اسپوتنیک، آناتولی ایسایکین، مدیرعامل شرکت روسوبرن اکسپورت که بزرگ‌ترین شرکت صادرکننده تسلیحات در روسیه محسوب می‌شود روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: مسکو در حال مدرنیزه کردن سیستم دفاع موشکی S-300 برای ایران است که قرارداد آن در گذشته متوقف شده بود.

او ادامه داد:‌ قرارداد فروش این سامانه دفاعی به ایران به حالت تعلیق درآمده بود اما ما اکنون دستور از سر گیری اجرای این قرارداد را گرفته‌ایم و اجراکنندگان در حال کار روی آن هستند.

ایسایکین با بیان این که چند سال از زمان قرارداد میان ایران و روسیه می‌گذرد گفت: سامانه S-300 تغییرات زیادی کرده است و ما هم اکنون در حال مدرنیزه کردن این سیستم دفاعی هستیم.

مدیرعامل شرکت روسوبرن اکسپورت افزود: من اطمینان دارم که این قرارداد سرانجام رضایت‌بخش خواهد بود و نتیجه آن مثبت است. در حال حاضر هیچ مشکلی برای اجرای کامل این قرارداد وجود ندارد.

وی هم‌چنین بیان کرد: ایران نیز شکایت ۴ میلیارد دلاری خود علیه روسیه را که به دلیل تعلیق در انتقال سامانه دفاعی S-300 مطرح کرده بود پس خواهد گرفت. ما با ایران توافق کردیم که این کشور شکایت خود را پس بگیرد.

به گزارش اسپوتنیک، روسیه و ایران در سال ۲۰۰۷ قراردادی را برای انتقال ۵ سامانه دفاعی موشکی S-300 امضا کردند اما رییس‌جمهور وقت روسیه تحت فشارهای آمریکا و غرب به بهانه این که این قرارداد نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است اجرای آن را متوقف کرد. ایران سپس در سال ۲۰۱۱ از شرکت روسوبرن اکسپورت در دادگاهی در ژنو شکایت کرد.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در آوریل ۲۰۱۵ در اقدامی غیرمنتظره دستور لغو ممنوعیت تحویل این سامانه دفاعی به ایران را صادر و اعلام کرد دیگر دلیلی برای ادامه این ممنوعیت وجود ندارد.

براساس این گزارش انتظار می‌رود سامانه دفاعی S-300 تا پایان سال جاری میلادی به ایران منتقل شود.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس