تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴
بعیدی‌نژاد در اینستاگرام:

دیپلمات برجسته کشورمان در یادداشتی به تصمیم عربستان سعودی درباره قطع رابطه سیاسی با ایران واکنش نشان داد.

به گزارش “گذارخبر”  حمید بعیدی‌نژاد دیپلمات ارشد کشورمان در این یادداشت که در صفحه اینستاگرام خود به اشتراک گذاشته٬ چنین نوشته است:

اقدام سعودی در قطع یکباره روابط سیاسی خود با ایران از مجموعه اقدامات عجولانه‌ای که طی این دوره اخیر از سوی رهبران جدید این کشور اتخاذ شده است٬ جدا نیست.

حمله گسترده نظامی به یمن و کشتار بی‌سابقهٔ مردم غیر نظامی و ناامیدی از پایان فوری آن، وقوع فاجعه منا، شکست سیاست‌های جنگ‌طلبانه در سوریه که با شکست‌های اخیر گروه‌های افراط‌گرا و تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت رسما همگام شده است، شکست سیاست‌های خشونت‌طلبانه و فرقه‌گرایانه در عراق که نهایتا آنها را مجبور به عقب‌نشینی و تصمیم به برقراری روابط سیاسی با آن کشور کرد، محکومیت تمامی کشورهای جهان در برابر به شهادت رساندن آیت الله نمر حتی از سوی متحدان عربستان، همه این کشور را در شرایط بسیار سختی قرار داده است.

امروز آشکارا انگشت اتهام جهانیان در تامین ایدئولوژی افراط‌گرایانهٔ داعش و دیگر گروه‌های افراطی متوجه عربستان است.

در این میان سعودی با بهانه قرار دادن حمله به سفارت این کشور در تهران تصمیم به قطع روابط خود با ایران گرفت. اینکه حمله به سفارت عربستان در تهران اشتباه بود جای شک و تردیدی نیست و همه مقام‌های رسمی کشور نیز آن را محکوم کردند. اما به شهادت جهانیان که از ایران تجلیل نیز کردند، دولت ایران مسئولانه عمل کرد و سریع وارد عمل شد و با متخلفان برخورد کرد و امنیت سفارت و کنسولگری عربستان در مشهد را تامین نمود.

اما مشکل سعودی در رابطه دوجانبه خود با ایران نیست. امروز حتی کشورهای متحد عربستان و اندیشکده‌های سیاسی جهان همه تاکید می‌کنند که مشکل حاکمان سعودی، قدرت روبه تزاید منطقه‌ای ایران است که با سیاستهای مدبرانه جمهوری اسلامی در منطقه از عراق و سوریه گرفته تا لبنان و یمن همه باعث تقویت ثبات و امنیت منطقه بوده است.

در این میان اجرای قریب الوقوع توافق هسته‌ای که عربستان دقیقا برای جلوگیری از تثبیت قدرت ایران با تمام قوا سعی بر برهم زدن آنرا داشت ولی موفق نشد، حاکمان این کشور را دچار یک سرخوردگی مضاعف نموده است، چرا که به وضوح تحقق کابوس همیشگی خود در افول قدرت منطقه‌ای خود در برابر ایران را به عیان نظاره می‌کنند.

مطمئنا قطع رابطه با ایران اشتباه دیگری در حلقه‌های غلط تصمیم‌گیری رهبران این کشور محسوب می‌شود و هیچ کمکی در این شرایط به این کشور برای جبران ضعف استراتژیک و راهبردی خود در منطقه نخواهد کرد٬ اما امروز این آرامش و صبوری انقلابی ایران است که باعث عصبانیت سعودی شده است و ایران با ادامه همین سیاست خردمندانه ولی توام با صراحت و قاطعیت است که می‌تواند افراط و تندروی از سوی سعودی و هر کس دیگری را هم به شکست بکشاند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس