تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۴

سازمان ملل متحد اعلام کرد اوضاع انسانی یمن در وضع بحرانی درجه ۳ قرار گرفته است. به گزارش گذارنیوز به  نقل از شبکه تلویزیونی روسیاالیوم، بر اثر حملات توپخانه ای انصارالله بیش از سی و پنج نفر در شهر عدن در جنوب یمن کشته و شماری نیز زخمی شدند. همچنین بر اثر حملات کشتی های […]

سازمان ملل متحد اعلام کرد اوضاع انسانی یمن در وضع بحرانی درجه ۳ قرار گرفته است.

یمن

به گزارش گذارنیوز به  نقل از شبکه تلویزیونی روسیاالیوم، بر اثر حملات توپخانه ای انصارالله بیش از سی و پنج نفر در شهر عدن در جنوب یمن کشته و شماری نیز زخمی شدند. همچنین بر اثر حملات کشتی های جنگی نیروهای ائتلاف به شهر عدن شماری از شهروندان یمنی کشته شدند. حملات هوایی به مواضع انصارالله در استان های صعده و صنعا ادامه دارد.
عبدالعزیز الهیاجم خبرنگار این شبکه در صنعا در گزارشی در این زمینه افزود:حملات جنگنده های ائتلاف به استان های یمن ادامه دارد و درگیری های شدیدی میان عناصر مسلح انصارالله با طرفداران حزب اصلاح و عبد ربه منصور هادی در چند استان گزارش شده و این درگیری ها ده ها کشته و زخمی از دو طرف برجا گذاشته است.
صنعا پایتخت یمن در یک هفته گذشته شامل چند عملیات تروریستی بوده و در این عملیات از خودروهای بمب گذاری شده و بسته های انفجاری استفاده شده که ده ها نفر کشته برجا گذاشته است.
از سوی دیگر بر اثر حملات توپخانه ای انصارالله به شهر عدن شماری از غیرنظامیان کشته شدند.
عمار مرشد دبیر کل حزب آزادی یمن گفت: آنچه که در یمن وجود دارد ادامه سیاست های فاجعه بار عربستان است. این رژیم تلاش می کند یمن را به عراق و سوریه دیگری تبدیل کند و یمن به میدانی برای فعالیت گروه های تروریستی تبدیل شود.
همچنین حملات سعودی ها به یمن بیانگر شکست سعودی ها در عملیات به اصطلاح طوفان قاطعیت است.
سعودی ها به دلیل این شکست این عملیات تلاش می کنند زنان،کودکان و مردان یمنی را هدف قرار دهند.
عمر الورفی کارشناس سیاسی یمنی گفت:ادامه حملات هوایی و درگیری ها در یمن تنها باعث ویرانی این کشور و کشته شدن کودکان و زنان یمنی می شود و هیچ راه حلی در پی ندارد.
تنها از طریق مذاکرات میان همه گروه ها و عدم دخالت خارجی در امور داخلی یمن است که می توان به راه حل رسید. تنها باید گروه های یمنی برای عبور از این بحران به توافق برسند.
خبرنگار این شبکه افزود: همزمان با ادامه درگیری ها و حملات روز به روز بر وخامت اوضاع انسانی در یمن افزوده می شود و کالاهای اساسی در این کشور به شدت کمیاب شده است. ناظران سیاسی بر این باورند عملیات تروریستی در یمن برای کامل کردن اوضاع مصیبت بار این کشور صورت می گیرد.

درگیری شدید نیروهای انصار الله و گروههای مخالف انقلاب مردمی یمن     
منابع خبری از درگیری شدید میان نیروهای انصار الله و عناصر مسلح مخالف انقلاب مردمی یمن در شهر مارب – شرق یمن- خبر دادند.
این درگیری ها از بامداد امروز آغاز شد و همچنان ادامه دارد. گفته می شود دو طرف در این درگیری ها از سلاح سنگین و نیمه سنگین استفاده می کنند.
به گزارش خبرگزاری آلمان از صنعا، منبعی قبیله ای در استان مارب در گفتگو با خبرنگار ما گفت:« درگیری ها زمانی آغاز شد که حوثی ها(انصار الله) و نیروهای وابسته به علی عبدالله صالح (رئیس جمهوری پیشین) به یکی از پادگان های نیروهای ارتشی هوادار عبد ربه منصور هادی در منطقه جفینه در غرب مارب حمله کردند.»
نیروهای وابسته به انصار الله و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح پس از روبرو شدن با مقاومت سخت گروههای مسلح، از میدان درگیری عقب نشینی کرده و تلفاتی را نیز متحمل شده اند.

حمله سعودی به انبار کمکهای انسان دوستانه در حیدان صعده     
جنگنده های سعودی در حملات خود مناطق غیر نظامی یمن را هدف قرار می دهند و تلاش می کنند همه راه های کمک به مردم یمن را ببندند.
عبدالله الحمران خبرنگار شبکه المسیره گزارش داد: جنگنده های سعودی بارها استان صعده و مرکز منطقه حیدان( haydan )را هدف قرار دادند.
در اولین حمله به حیدان، انبار کمکهای انسان دوستانه آلمان هدف قرار گرفت.
این هجوم زمانی رخ داد که مردم در حال دریافت کمکها بودند که در اثر آن چهار نفر شهید و نه نفر دیگر زخمی شدند.
در حمله دیگر منزل یکی از شهروندان هدف قرار گرفت و بکلی ویران شد.
در این هجوم ، صاحب منزل به نام حسین عبدالله هُویس به شهادت رسید.
یکی از شهروندان یمنی گفت: در این اماکن هیچ فرد مسلح یا پایگاه نظامی نظامی وجود ندارد. ملک سلمان خائن الحرمین الشریفین است که قصد کشتار ملت یمن را دارد.

مقاومت نیروهای مردمی و ارتش یمن در برابر تکفیری ها در تعز     
فضل النهاری خبرنگار شبکه المسیره گزارش داد: درگیری ارتش و نیروهای مردمی یمن با عناصر حزب الاصلاح و القاعده در استان تعز ادامه دارد. تکفیری ها در تعز تلاش کردند تا با حمله به انبار های غذای شرکت هائل سعید انعم بر آنها مسلط شود که با واکنش ارتش و کمیته های مردمی مواجه شد. در ضد حمله نیروهای کمیته های مردمی شماری از تکفیری به هلاکت رسیدند و بقیه نیروها مجبور به فرار شدند.

پاسخ موشکی به ادامه حملات سعودی ها
همزمان با ادامه حملات هوایی و توپخانه ای سعودی ها به مناطق مختلف یمن شبکه خبری المسیره از حمله موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن به پایگاه نظامی « جلاح» ارتش سعودی در جیزان خبر داد.
شبکه ی تلویزیونی پرس تی وی نیز در خبری فوری از حمله ی ارتش یمن به پایگاه نظامی سعودی در  ظهران  خبر داد.
درعین حال مقامات سعودی، فرماندهان و افسران حاضر در پایگاه هوایی خمیس مشیط را به خیانت متهم کردند. این نظامیان علیرغم اینکه موشک اسکاد ارتش یمن ۴۰ دقیقه قبل از شلیک، از سوی رادارهای ارتش سعودی شناسایی شده بود نتوانستند آن را ردیابی کنند.
بنابر اخبار موجود شماری از فرماندهان و افسران این پایگاه برکنار شده اند. توپخانه های ارتش سعودی هم منطقه الغور را در ناحیه غمر صعده هدف قرار دادند.
درگیری ارتش و نیروهای مردمی یمن با عناصر حزب الاصلاح و القاعده در استان تعز ادامه دارد. تکفیری ها در تعز تلاش کردند تا با حمله به انبار های غذایی بر آنها مسلط شود که با واکنش ارتش و کمیته های مردمی مواجه شد. درضد حمله نیروهای کمیته های مردمی شماری از تکفیری به هلاکت رسیدند و بقیه نیروها مجبور به فرار شدند.همچنین بر اثر حملات کشتی های جنگی نیروهای ائتلاف سعودی به شهر عدن شماری از شهروندان یمنی کشته شدند. ارتش سعودی ناحیه رازح را در صعده با موشک هدف قرار داد.جنگنده های سعودی هم منطقه حاره الضباط و جبل العبلا را در صعده بمباران کردند.

وخامت اوضاع انسانی یمن
سازمان ملل متحد اعلام کرد اوضاع انسانی یمن در وضع بحرانی درجه ۳ قرار گرفته است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از مقر سازمان ملل در نیویورک، در پایان نشست استفن اوبرین ، رئیس عملیات بشردوستانه سازمان ملل و مدیران نهادهای بشردوستانه اعلام شد وخامت اوضاع انسانی یمن در وضع اضطراری درجه سه، که بالاترین حد آن تعریف شده، قرارگرفته است.
بر اساس این گزارش، فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کرد تمام نهادهای بشردوستانه به این باور رسیده اند که باید وضع اضطراری درجه ۳ به مدت شش ماه در یمن به مورد اجرا در آید.
تنها سه کشور دیگر در چنین وضعیتی قرار دارند: عراق، سودان و سوریه. جمهوری افریقای مرکزی نیز تا چند ماه پیش در چنین وضعیتی قرار داشت.
به گفته سازمان ملل، بیش از ۲۱ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از شهروندان یمنی، که ۸۰ درصد از جمعیت کشور را شامل می شود، به کمک های بشردوستانه نیاز دارند. ۱۳ میلیون نفر از این عده از کمبود شدید مواد غذایی رنج برده و ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر نیز دسترسی محدودی به آب دارند.
چند روز پیش، استفن اوبرین، رئیس عملیات بشردوستانه سازمان ملل هشدار داده بود که یمن در آستانه قحطی قرار گرفته است.
به گفته فرحان حق، طرح اضطراری سازمان ملل، کمک به ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از یمنی ها را که بیش از دیگران نیازمندند، در نظر گرفته است.

حمایت آمریکا ازجنگ عربستان در یمن
دستیار معاون وزیر امور خارجه آمریکا بر حمایت واشنگتن از جنگ عربستان سعودی در یمن تاکید کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، جرالد فارستاین در مصاحبه با این شبکه بر حمایت کامل از عربستان سعودی و متحدانش در جنگ یمن تاکید کرد.
فارستاین از عربستان سعودی خواست در حملات به یمن حتی الامکان از وقوع تلفات انسانی و خسارت های مالی جلوگیری کند.
وی گفت: ما از ائتلاف (سعودی) حمایت و برای کمک به آن تلاش می کنیم. ما با عربستان و دیگر اعضای ائتلاف در تعامل هستیم تا به طور جدی برای در حد امکان برای جلوگیری از وقوع هر نوع تلفات یا خسارت های حاشیه ای تلاش کنند.
این مقام آمریکایی خاطر نشان کرد: ما از قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت حمایت می کنیم و در بحث های مربوط به آن مشارکت داریم. این قطعنامه پایه و اساس خوبی برای پیشرفت در یمن است. ما معتقدیم درگیریها در یمن باید هم اکنون متوقف شود و همه طرف ها باید پای میز مذاکره بازگردند. مشکل یمن راه حل نظامی ندارد.

ابراز اطمینان فرستاده سازمان ملل به یمن درباره دستیابی به آتش بس
اسماعیل ولد شیخ احمد فرستاده سازمان ملل متحد به یمن درباره دستیابی به آتش بس بشردوستانه در دو هفته باقی مانده از ماه مبارک رمضان در یمن ابراز اطمینان کرد.
ولد شیخ احمد در پایان روز دوم مذاکرات با دولت مستعفی یمن در ریاض گفت :« ما درباره فرصتها و دستیابی به آتش بس خوش بین هستیم.»
وی افزود :« روز یکشنبه در صنعا خواهم بود تا به یک سند واحد برسیم.»
به گزارش خبرگزاری فرانسه از ریاض ، وی اضافه کرد :« تضمینهایی دریافت کردیم در خصوص اینکه به آتش بس آینده بیشتر از آتش بس اول احترام گذاشته شود.»
ولد شیخ گفت :« این آتش بس بی نقص نخواهد بود اما توافق جامعی داریم از جمله در خصوص ناظرانی که اجازه خواهند داشت درباره اینکه به این آتش بس احترام گذاشته می شود یا نه اطمینان پیدا کنند.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس