تاریخ انتشار: ۱۷ خرد ۱۳۹۵

مردم سوییس روز گذشته در رفراندوم مربوط به پرداخت یارانه ۲۵۶۳ دلاری از سوی دولت به هر شهروند سوییسی شرکت کردند و به این طرح «نه» گفتند. در این رفراندوم ۷۸ درصد مردم سوییس رأی منفی به صندوق‌ها ریختند.

به گزارش “گذارنیوز”  در حالی که مسئولان سوئیسی در حال پرداخت یارانه نقدی ۲۵۰۰ دلاری به افراد بالغ و یک چهارم آن به افراد کمتر از ۱۸ سال بودند مردم این کشور با این طرح مخالفت کردند.

مردم سوییس روز گذشته در رفراندوم مربوط به پرداخت یارانه ۲۵۶۳ دلاری از سوی دولت به هر شهروند سوییسی شرکت کردند و به این طرح «نه» گفتند. در این رفراندوم ۷۸ درصد مردم سوییس رأی منفی به صندوق‌ها ریختند.

براساس این طرح  قرار بود که به هر سوییسی بالغ که به سن کار کردن رسیده باشد، مبلغ ۲۵۶۳ دلار پرداخت شود و به هر کودک زیر ١٨ ماه نیز ۶۵٠ دلار پرداخت شود. در پرداخت این مبلغ نیز معیارهایی نظیر این‌که فرد مذکور چقدر کار می‌کند به هیچ وجه لحاظ نشده بود. حامیان این طرح بر این عقیده بودند که این کار دولت سوییس موجب افزایش سطح رفاه مردم و کیفیت بیشتر خدمات رفاهی و همچنین همبستگی بیشتر میان شهروندان سوییسی خواهد شد؛ اما شهروندان سوییسی با رأی خود نشان دادند که علاقه‌ای به دریافت پول مفتی که برای آن کار نکرده باشند، ندارند.

دولت سوییس یکی از اصلی‌ترین مخالفان این طرح بود. دولت سوییس بر این عقیده بود که این طرح هزینه بسیاری بر دوش دولت تحمیل می‌کند و اقتصاد کشور را تضعیف خواهد کرد. در نظرسنجی‌هایی هم که از مردم سوییس صورت گرفته بود، این‌گونه مشخص شد که از هر ۵ شهروند سوییسی ۴ نفرشان با این طرح مخالفند.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که در اقتصاد ایران طی سال های اخیر پرداخت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی به عنوان یکی از اصلی ترین چالش ها مطرح است و با توجه به کاهش قابل توجه درآمدهای نفتی، دولت برای تامین منابع مالی مورد نیاز به منظور پرداخت یارانه نقدی با مشکلات متعددی مواجه است.

مسئولان دولتی متعقدند پرداخت یارانه نقدی به شیوه کنونی کمکی به اقتصاد کشور نمی کند و تنها به تزریق بی هدف پول به جامعه منجر می شود که تورم به همراه دارد. از همین رو طرح اصلاح شیوه پرداخت یارانه نقدی در دستور کار قرار گرفته و در سال گذشته نیز یارانه نقدی ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر قطع شده است.

در این شرایط که دولت در حال شناسایی افراد ثروتمند و حذف نام آنها از لیست یارانه بگیران است نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ تصویب کردند که دولت در سال جاری یارانه نقدی ۲۴ میلیون نفر را حذف کند که این موضوع با مخالفت دولت مواجه شد و مسئولان دولتی بر این اعتقادند که امکان شناسایی این افراد در بازه زمانی محدود وجود ندارد.

اما در این شرایط که بسیاری از کارشناسان اقتصادی و مسئولان دولت بر این موضوع تاکید دارند که پرداخت یارانه نقدی به صلاح اقتصاد کشور نیست، می توان از تجربه روزهای اخیر کشور سوئیس به منظور اصلاح شیوه پرداخت یارانه نقدی استفاده کرد.

۷۸ درصد مردم سوئیس مخالف پرداخت ۲۵۰۰ دلار به صورت ماهیانه شده اند و دلیل اصلی آن نیز شفاف سازی های صورت گرفته از سوی دولت در این زمینه است. دولت سوئیس این موضوع را در افکار عمومی جاری ساخته است که پرداخت بی هدف پول در جامعه آسیب های غیر قابل جبرانی برای اقتصاد به همراه دارد.

حال در این شرایط به نظر می رسد اگر در ایران نیز دولت و مجلس و تمام نهادهای مسئول درباره آسیب های پرداخت یارانه نقدی به صورت شفاف با مردم سخن بگویند و مردم را از آسیب های احتمالی با خبر کنند به نظر می رسد بسیاری از مشکلات قانون هدفمندی یارانه ها برطرف شود.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس