تاریخ انتشار: ۲۲ آبا ۱۳۹۴

مراجع معظم تقلید درست امروز برخلاف دلواپسان سخن گفتند و این نشان می‌دهد که دلواپسان در مقابل تیم مذاکره کننده هسته‌ای، تنها هستند و دیگر کمتر کسی به حرف‌های آنها توجه نمی‌کند

به گزارش “گذارخبر”  محمد جواد ظریف ، روز گذشته به دیدار مراجع معظم تقلید به قم رفت. وزیر خارجه در این دیدارها به تشریح برجام پرداخت و مراجع را در امور جریان توافق هسته‌ای گذشت. در این دیدارها نکته‌ای قابل توجه است که نمی‌شود به سادگی از آن گذشت. ظریف در قمبا مراجع عظام تقلید حضرات آیات مکارم شیرازی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، موسوی اردبیلی و جوادی آملی دیدار کرد و در تمام این دیدارها مراجع تقلید از از زحمات ظریف تقدیر کردند و برجام را دستاوردی بزرگ برای جمهوری اسلامی دانستند.

این رفتار مراجع تقلید درست برخلاف نظرات دلواپسان طی دو سال گذشته است. علما روز گذشته درس بزرگی به دلواپسان دادند. آنها که بیش از همه نگران اسلام و مردم هستند از ظریف تقدیر کردند و با کلید واژه‌هایی همچون تشکر، رحمت، اعتلای انقلاب اسلامی، فضای آرام و … نشان دادند که باید از سرداران عرصه دیپلماسی به دلیل جهاد بزرگی که انجام داده تقدیر کرد نه آنها را زیر سنگ آسیاب نقد له کرد.

مراجع معظم تقلید درست امروز برخلاف دلواپسان سخن گفتند و این نشان می‌دهد که دلواپسان در مقابل تیم مذاکره کننده هسته‌ای، تنها هستند و دیگر کمتر کسی به حرف‌های آنها توجه نمی‌کند. دلواپسان بارها در سخنان خود تیم مذاکره کننده را خائن معرفی کردند و در این میان به مردم می‌گفتند که علما و جامعه نیز از روند برجام راضی نیست.

امروز ولی ما دیدم که مراجع تقلید تمام قد در حمایت از تیم مذاکره کننده هسته‌ای و برجام وارد میدان شده است که این معنا می‌تواند دل گرمی بزرگی برای روحانی، ظریف و دولت باشد.

شاید برای دلواپسان لازم باشد یک بار دیگر سخنان مراجع تقلید خطاب به تیم مذاگره کننده را یکبار دیگر مرور کنند.

نفی برجام، با هیچ عقل و حکمتی سازگار نیست

آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه گفت: اگر زحمات و جدیدت شما نبود، برجام به فرجام نمی رسید. زحمات شما در تاریخ ثبت خواهد شد. هرچند بعضی ها شاید حق شناس نباشند. شما کار غیر ممکن را ممکن ساختید.

وی در این دیدار گفت: همانطور که قبلا گفته ام باید اصل برجام را پایان یافته تلقی کرد. مناقشه کردن و نفی برجام، با هیچ عقل و حکمتی سازگار نیست.

این مرجع تقلید در ادامه افزود:«الان فقط باید برای نحوه اجرای آن بحث شود. ضمنا شما در برابر مخالفت ها، حساسیت نشان ندهید

وی در خصوص مبارزه با گروه های تکفیری گفت: این افراد را تنها با برخورد نظامی و امنیتی نمی توان از بین برد،بلکه باید به موازات کار سیاسی و نظامی، کار فکری کرد و ریشه های این جریان را خشکاند و الا این روند ادامه پیدا می کند.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به سفر موفقیت آمیز هیات های خارجی به قم تصریح کرد:

وزارت امور خارجه کاری کند که این سفرها به قم بیشتر انجام گیرد و زمینه دیدار علما و نخبگان جهان با علمای حوزه بیشتر فراهم شود، چون ما تاثیر این گفت و گوها را در مقامات خارجی دیده ایم.

**آنهایی که اهل فهم هستند ارزش کار شما را درک می کنند

آیت الله وحید خراسانی نیز در دیدار وزیر امور خارجه با تقدیر از زحمات وی اظهار کرد: «شما هم اهل خدمت هستید و هم اهل فکر. هنر شما قابل تقدیر است مردم هم باید از شما تشکر کنند.من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق»

وی در ادامه افزود: بالاخره آنهایی که اهل فهم هستند ارزش کار شما را درک می کنند. امیدوارم در این خدمتتان موفق شوید.

وی خاطر نشان کرد: باید برای خدمت به مردم کمر بست چون این مردم مورد عنایت ولی عصر(عج) هستند. خدمت به این ها باعث کسب آبرو نزد پیامبر (ص) و اهل بیت(ع) است.

**مردم قدر زحمات شما را می دانند

آیت الله صافی گلپایگانی نیز در دیدار محمد جواد ظریف با اشاره به انجام مذاکرات طاقت فرسای هسته ای گفت: توفیقاتی که حاصل شده را باید قدر دانست. من از شخص جناب عالی و همکارانتان تشکر می کنم. مردم هم قدر زحمات شما را می دانند.

وی تاکید کرد: در سایر موضوعات منطقه ای و بین المللی نیز همین مسیر را ادامه دهید.

آیت الله صافی گلپایگانی در ادامه افزود: «ما به دنبال گفت و گو و زندگی مسالمت آمیز با دنیا هستیم. نباید بگذاریم هویت ما را جوری معرفی کنند که بدخواه دیگران جلوه کنیم

وی تاکید کرد: درباره بهبود وضع معیشت مردم هر کاری که می توانید، انجام دهید. چون این تلاش اسباب خوشحالی امام زمان (ع) می شود.

** همه چیز در فضای آرام به نتیجه می رسد

آیت الله موسوی اردبیلی از دیگر مراجع تقلید در دیدار وزیر امور خارجه با اشاره به موضوع برجام از تلاش و جدیت دستگاه دیپلماسی تشکر کرد و برای استمرار موفقیت تلاش های دیپلماتیک دولت دعا کرد.

وی افزود: «در فضای آرام و بدون التهاب همه چیز به نتیجه می رسد، اما فضای ملتهب نتیجه معکوس می دهد

**در مذاکرات چیزی از دست ندادیم

آیت الله جوادی آملی ظهر امروز در دیدار با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای دیدار با این مرجع تقلید به محل بنیاد علوم وحیانی اسراء در شهر قم آمده بود، با اشاره به مذاکرات هسته‌ای و آغاز اجرای برجام در کشورمان خاطرنشان کرد: به عقیده من اینکه برخی می‌گویند ما در این مذاکرات امتیازاتی را از دست داده‌ایم و در عوض امتیازاتی گرفته‌ایم در واقع درست نیست.

وی افزود: من معتقدم ما در این مذاکرات هیچ چیز از دست ندادیم؛ طرف مقابل می‌خواست قدرت ساخت سلاح هسته‌ای را از ما بگیرد اما ما با آنکه قدرت ساخت سلاح هسته‌ای را داشتیم، هرگز به دنبال ساخت اینگونه سلاح‌ها نبودیم.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس