تاریخ انتشار: ۰۱ خرد ۱۳۹۴

دو شیخ ،یکی از جامعه مدرسین و یکی از جامعه روحانیت مبارز .آیت الله محمد یزدی رییس جامعه مدرسین است، اما حسن روحانی زمان زیادی است که در جلسات جامعه روحانیت حضور ندارد.هردو از تشکیلات قدرتمند روحانیت در قم و تهران حضور موثری در سیاست ایران در سالهای بعد از انقلاب داشته اند . به […]

دو شیخ ،یکی از جامعه مدرسین و یکی از جامعه روحانیت مبارز .آیت الله محمد یزدی رییس جامعه مدرسین است، اما حسن روحانی زمان زیادی است که در جلسات جامعه روحانیت حضور ندارد.هردو از تشکیلات قدرتمند روحانیت در قم و تهران حضور موثری در سیاست ایران در سالهای بعد از انقلاب داشته اند .

روحانی

به گزارش گذارنیوز تورق اخبار آرشیوی نشان می دهد که روسای جمهور قبل نیز با نظرات متفاوت این تشکل روحانی مواجه بوده اند .بعد از انتخاب حسن روحانی به جهت روابطی که او با روحانیون قم داشت تصور براین بود که سطح انتقادات به نسبت دو سال آخر محمود احمدی نژاد کاهش یافت جامعه مدرسین اما یکی از منتقدان رییس جمهور در برخی حوزه های خاص است طرفه ان که نامه محرمانه جلسات خصوصی با رییس جمهور هم نتوانسته دامنه این انتقادات را کم تر کند چه اینکه آیت الله محمد یزدی لااقل در ماه اخیر دو انتقاد جدید از حسن روحانی داشته است.

حتی به تذکر ما هم گوش نمی دهد
در تازه ترین تحول در این مورد رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت:مردم می توانند با بدحجابی و مسائل دیگر در جامعه برخورد کنند، ولی چون تابع دستورات رهبری هستند می‌خواهند این موضوع از سوی دولت پیگیری شود.
آیت‎الله یزدی به شعار سال از سوی رهبری معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: معنای شعار سال  این نیست که در جامعه فقط مردم به حرف دولت گوش کنند و  دولت را در  همه حال حمایت کنند، پس کار دولت این وسط چه خواهد بود؟
آیت‎الله یزدی اظهارکرد: دولت نیز باید به درد جامعه گوش کند و به خواسته‎های مردم توجه کند خواسته‎های مردم این است که بدحجابی از بین برود؛ مردم، بدحجابی را نمی‎خواهند، باید با بد حجابی در دستگاه‎های دولتی مبارزه شود.
رئیس مجلس خبرگان رهبری ابرازکرد: مگر دولت این وضعیت نامناسب را نمی‌بیند آیا این همزبانی نباید دو طرفه باشد؟ آیا دولت تنها از مردم انتظار دارد که او را حمایت کنند پس وظیفه دولت نسبت به مردم چه خواهد شد؟
وی افزود: مردم خواستار مبارزه با قاچاق کالا،  فحشا، منکرات و بی مبالاتی‌هایی که در جامعه انجام می شود هستند، این مسائل بارها به دولت تذکر داده شده،  ولی دولت حتی گوش به این حرف ها نمی‌دهد و وقتی اعتراض می‎شود می گویند این کار حوزه‎ها است، حوزه باید کار فرهنگی انجام دهد.
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین خاطر نشان کرد: مردم خیلی راحت می‎توانند این وضعیت را سروسامان دهند، ولی به خاطر فرمایشات رهبری که فرموده است باید از دولت حمایت کنند، پیرو فرمایشات رهبری هستند.
رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: مردم می‎توانند با بد حجابی و مسائل دیگر در جامعه برخورد کنند، ولی چون تابع دستورات رهبری هستند می‎خواهند این موضوع از سوی دولت پیگیری شود به هر حال این حمایت و همزبانی باید دو طرفی باشد.
وی تصریح کرد: دولت و کسانی که قدرت در دست آنها است باید مسئله حجاب را  پیگیری کنند و موضوع حجاب باید از سوی دولت ابتدا در خانواده دولت به اجرا در بیاید تا مردم ببیند که دولت هم از خود حرکتی نشان داده است.

ماجرای یک نامه
سال گذشته مجله “مباحثات” در گفت و گو با آیت الله یزدی از موسسان و رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خبر داد جامعه مدرسین مدتی پیش نامه ای برای حسن روحانی نوشته و در این “نامه محرمانه” به رییس دولت تذکراتی داده است.تذکراتی که مشخص نیست چه محورهایی از عملکرد دولت یازدهم را در بر می گیرد و اساسا چرا به صورت محرمانه صرفا حسن روحانی را خطاب قرار داده است. آیت الله یزدی حتی گفت ممکن است عدم توجه به تذکرات محرمانه و فوق محرمانه جامعه مدرسین کار را به تقابل با دولت بکشاند.
اعضای جامعه مدرسین  از این که محتوای این تذکرات علنی و رسانه ای شود خودداری می کردند .حتی آیت الله احمد خاتمی در واکنش به این سوال   می گوید”اصلا قرار نیست بحث هایی که در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطرح می شد رسانه ای و عمومی شود.”
آیت الله محمد غروی هم از دیگر اعضای جامعه مدرسیین حوزه علمیه قم است که با رسانه ای شدن رایزنی های جامعه و دولت مخالف است و در مورد تذکرات اخیر جامعه مدرسین به حسن روحانی  می گوید:«اگر منظورتان نامه ای است که مربوط به چند ماه پیش است تذکراتی بود که در حدود دو ماه پیش نوشته شده بود»  او می گوید در جریان تذکرات محرمانه دیگر نیست و نمی داند بیشترین انتقادات جامعه مدرسین بر چه محورهایی بوده است . او همچنین می گوید:«اصلا نمی دانم باید مطرح بکنم یا نه من اطلاعات دقیقی ندارم شاید تازگی هم نامه ای نوشته اند که من خبر ندارم.»
آیت الله حسن ممدوحی هم مانند دیگر اعضای جامعه مدرسین تاکید دارد که این تشکل سیاسی نمی خواهد به هیچ وجه محتوای این تذکرات علنی و عمومی شود و در پاسخ به سوال تدبیر درباره محورهای انتقادات جامعه به دولت یازدهم می گوید:«مگر شما نمی گویید محرمانه بوده است پس نمی شود رسانه ای شود.»
این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم معتقد است جامعه صرفا نقش پدرانه خود را ایفا کرده است.
او توضیح می دهد:«این تذکرات اختصاص به دولت یازدهم ندارد و معمولا جامعه پدرانه و ناصحانه برای همه دولت ها این کار را انجام داده است و معمولا از شخصیت های طراز اول دولت دعوت می شود تا در مورد مسائل روز صحبت کنند تا جامعه نقش پدرانه خود را داشته باشد.از سویی اساسا این موضوعات محرمانه است و من نمی توانم در مورد محورهای این تذکرات چیزی بگویم.»
او در پاسخ به این سوال که اگر تذکرات جامعه مدرسین آن گونه که اعضای آن خواسته اند برآورده نشود برنامه بعدی جامعه چیست گفته بود:« شما مطمئن باشید که این تذکرات حتما تاثیرگذار است ولی درباره این که این تذکرات چه بوده و در چه محدوده ای بوده است  نمی توانم صحبت کنم.»

دیدار در قم
اما حسن روحانی در سفر استانی که به قم داشت در دیدار که با اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم داشت،گفت:دولت یازدهم در شرایط سختی بار مسوولیت را پذیرفت و ما از حوزه به ویژه جامعه مدرسین با آن سابقه درخشان و انقلابی انتظار کمک داریم؛ چرا که همه ما هدف واحدی داریم.
روحانی تصریح کرد:این دولت هدف جناحی ندارد، حزبی عمل نمی کند و از همه جناح ها در دولت حضور دارند؛ اهدافی که ما دنبال می کنیم همان هدف رهبر معظم انقلاب، حوزه های علمیه و جامعه مدرسین است.
اقتصاد بدون فرهنگ رشد نمی کند؛ بدون فرهنگ نمی توان مسیر تحولات اقتصاد پایدار داشت و ما در این زمینه نیاز به نظرات جامعه مدرسین داریم، به تذکرات کارشناسی فقهی، حقوقی، حدیثی شما احتیاج داریم، این دولت خودش را متعلق به حوزه علمیه می داند.

تاکتیک روحانی
حسن روحانی در قم منتقد سخت تری هم دارد .آیت الله مصباح یزدی از همان روزی که رییس جمهور شد اعتراضات تندی داشته است.طبیعی است که رییس جمهور بنا ندارد که اتفاقات دو سال آخر ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد برای او نیز تکرار شود.پس حالا باید چاره ای اندیشیده و برای گذار از شرایط فعلی تدبیر شود.سفیر دولت شاید راهی قم شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس