تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] وزیر بهداشت گفت: تغییر مقادیر کارانه های پرداختی به پزشکان و متخصصان نیازمند تغییر قوانین مصوب در این زمینه است و در وزارتخانه هیچ پرداخت غیرقانونی نداریم به گزارش گذارنیوز، سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در حاشیه نشست سازمان‌های مردم نهاد و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی استان سیستان و بلوچستان گفت درباره گزارش دیوان […]

[ad_1]

وزیر بهداشت گفت: تغییر مقادیر کارانه های پرداختی به پزشکان و متخصصان نیازمند تغییر قوانین مصوب در این زمینه است و در وزارتخانه هیچ پرداخت غیرقانونی نداریم

به گزارش گذارنیوز، سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت در حاشیه نشست سازمان‌های مردم نهاد و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی استان سیستان و بلوچستان گفت درباره گزارش دیوان محاسبات گفت: اگرچه از قبل می‌دانستیم که در گزارش دیوان محاسبات درباره پرداخت‌های نامتعارف نام وزارت بهداشت برده می‌شود اما در وزارت بهداشت هیچ پرداخت غیر قانونی وجود ندارد. 


هاشمی گفت: برای شفاف سازی ما از دستگاههای نظارتی می‌خواهیم که تمام حقوق و مزایای کارکنان وزارت بهداشت را با همه دستگاه‌های دیگر مقایسه کنند تا مردم درباره حقوق کارکنان وزارت بهداشت قضاوت کنند. 


وزیر بهداشت در توضیح این موضوع خاطرنشان کرد: پرداخت حقوق و مزایا در وزارت بهداشت رقمی مشخص است که میزان آن نیز پایین است. علاوه بر این به کادر درمانی طبق قانون در قبال کاری که انجام می‌دهند، مبلغی به عنوان کارانه پرداخت می‌شود که حدود یک سوم درآمدزایی آن‌ها برای دولت است. 


وی ادامه داد: پزشکانی که با فعالیت خود برای دولت درآمدزایی دارند، طبق قانون سهم کارانه خود از این درآمد که بسیار کمتر از درآمدی است که ایجاد می‌کنند را دریافت می‌کنند و مبلغی بیش از آن دریافت نمی‌کنند. 


وزیر بهداشت درباره عوارض حذف کارانه نیز عنوان کرد: دریافت کارانه موجب می‌شود پزشکان بیش از آنچه وظیفه قانونی آنهاست به درمان بیماران بپردازند و از این طریق مشکل کمبود پزشک بخصوص در مناطق محروم جبران شود؛ اگر این کارانه حذف شود مردم مجبور می‌شوند برای دریافت خدمات پزشکی به بخش خصوصی مراجعه کنند و چهار یا پنج برابر بیشتر هزینه کنند و مهم‌تر از آن اینکه مناطق محروم و فقیر از پزشکان متخصص خالی شود. 


هاشمی با اشار به گزارش دیوان محاسبات خاطرنشان کرد: اگر به گزارش دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کشور درباره کارانه‌های بالای پزشکان نیز مراجعه کنید، می‌بینید که هیچ پزشکی در تهران آن مقادیر بالا را دریافت نکرده و همه مربوط به نقاط محروم کشور بوده که پزشک متخصص به دلیل کمبود نیروی متخصص در آن منطقه خدماتی بسیار بالا‌تر از میزان معمول انجام داده است که طبیعتا کارانه بیشتری دریافت کرده است. 


وزیر بهداشت گفت: تصمیمی که ۲۷ سال پیش برای پرداخت کارانه به پزشکان گرفته شده، تصمیم درستی بوده است و بسیاری از افرادی که کارانه بالا دریافت کرده‌اند متخصصانی هستند که به تعداد کافی در کشور تربیت نشده‌اند و در آن حوزه کمبود داریم. 


وی یادآور شد: تربیت چنین متخصصانی نیز در دوره کوتاه ممکن نیست و تنها کاری که می‌توانیم در این مورد انجام دهیم این است که توزیع نیروهای خود در کشور را به شکل عادلانه‌ای انجام دهیم تا همه نقاط کشور به یک میزان به نیروی متخصص دسترسی داشته باشند و کارانه‌ها بین آن‌ها تقسیم شود. 


هاشمی با تاکید بر اینکه در وزارت بهداشت هیچ مبلغ غیرقانونی‌ای پرداخت نمی‌شود اعلام کرد: این مبالغ به عنوان کارانه و مطابق مصوبه‌های قانونی به پزشکان و متخصصان پرداخت شده است و اگر لازم است این مقادیر کاهش یابد، نیاز است که قوانین مصوب در این مورد تغییر کند. 


وی در پایان گفت: درخواست و انتظار ما از دستگاه قضا این است که با افراد و رسانه‌هایی که به صورت ادامه دار و بدون ارائه مدرک به وزارت بهداشت تهمت می‌زنند برخورد کند تا این موضوع تکرار نشود.

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس