تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۴
شهربانو امانی:

زنان نباید ابزار رای برای منویات یک جریان سیاسی خاصی در مجلس باشند.

به گزارش “گذارخبر” شهربانو امانی،عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در گفتگو با آریا،درباره علت حضور کم رنگ زنان در نهادهای حکومتی ،گفت:از دو منظر می توان این موضوع را مورد نقد و بررسی قرار داد. اول اینکه نگاه حاکمیتی به اداره جامعه نگاه مردسالارانه است. درواقع این مقاومت در میان مدیران و تصمیم گیران ارشد جامعه وجود دارد که  زنان نمی توانند در بخش های مدیریتی کلان حضور داشته باشند البته هرازچندگاهی با باز شدن فضا به این بخش از جامعه توجه شده است این در حالی است که با تغییر دولت ها از حضور زنان در عرصه های مختلف جلوگیری شده به طوری که آمار ها نشان می دهد در برخی مواقع خانم ها دستاوردهایشان را از دست داده اند.
وی اظهار داشت:بی توجهی به زنان درحالی صورت می گیرد که اگر خانم ها در اداره جهان  نقش اساسی و کلیدی داشته باشند طبیعتا جنگ افروزی ها، خونریزی ها و درگیری ها جای خود را به صلح طلبی ،زندگی با آرامش و توسعه شاخص های انسانی می دهد .
این نماینده مجلس ششم تاکید کرد:اعتمادی که زنان در ابتدای انقلاب به مردان کردند این بود که هرچیزی در جای خودش قرار بگیرد . شبکه ارتباطی و دوستانه مردان با یکدیگر رابطه را جایگزین ضابطه کرده است و قدرت لابی مردان در پشت صحنه برای گرفتن پست ها بسیار جدی تر از زنان است . از سوی دیگر اینکه در سطح کلان گفته می شود زنان به دلیل نداشتن تجربه نباید در پست های کلیدی حضور داشته باشند این مسائل موجب حضور کم رنگ زنان در نهادهای حاکمیتی شده است.درحالی که باید در پاسخ به این دیدگاه گفت مردان این تجربه را از کجا به دست آورده اند آیا غیر از این بوده که مردان هم مدیر زاده نشده اند و بخش عمده مدیریت صحیح اکتسابی است .
وی خاطرنشان کرد: زنان جامعه ایران هر وقت فرصت فراهم شده  موفقیت و کارآمدی خودشان را نشان داده اند  به عنوان مثال در بحث ورود به مراکز علمی و دانشگاهی وقتی کنکور عادلانه تر است زنان توانایی خودشان را نشان می دهند این درحالی است که در پست های انتصابی چون زنان قدرت لابی و چانه زنی ندارند و همچنین فضا بسیار مردانه و بسته است نقش زنان کم رنگ می شود.
امانی گفت:درحالی که زنان به آقایان در پای صدوقهای رای که زمینه ساز تصاحب پست های انتصابی است اعتماد می کنند اما متاسفانه برای خارج کردن زنان از پست های مدیریتی کشور مردان موضوع آسیب های اجتماعی را مطرح می کنند درحالی که این معضل معلول علت های بسیاری  از جمله بی کفایتی دولت های مختلف است .
وی معتقد است:حضور زنان نه تنها در پست های اقتصادی به سالم سازی اقتصاد کشور کمک می کند بلکه در حوزه مجلس نیز بیش از  ۸۰پست معاونت یا مدیرکل حقوقی و پارلمانی دراین حوزه وجود دارد که زنان می توانند دراین جایگاه حضور داشته باشند این در حالی است که از این تعداد پست فقط یک بار یک زن معاون پارلمانی شده که آن هم در دوره وزارت ارشاد آقای مهاجرانی بوده است .
امانی تاکید کرد:نگاهی که امروز به زنان در جامعه ایران می شود هیچ سودی جز مایوس و ناامید کردن نیمی از سرمایه انسانی و اجتماعی نداشته است .
وی گفت:در بحث توسعه پایدار حضور زنان در پست های مدیریتی زمانی شتاب منطقی و درست خواهد گرفت که نگاه مردم به جامعه زنان در همه حوزه ها اصلاح شود سوالی که بنده دارم این است که آیا در میان تعداد قابل توجهی از زنانی که ما در حوزه های علمی داریم هیچ زن فقیهی نیست که کاندیدای مجلس خبرگان رهبری شود به هرحال من معتقدم باید از سرچشمه خیلی از تصمیات گرفته شود.
این عضو حزب کارگزاران اظهار داشت:تا زمانی که احزاب فراگیر در کشور با یک کارنامه روشن و مانیفست قابل ارائه برای به دست آوردن قدرت نباشد جامعه همواره شاهد چنین رفتارهایی خواهد بود .
وی همچنین تاکید کرد:زنان نباید ابزار رای برای منویات یک جریان سیاسی خاصی در مجلس باشند.
امانی با انتقاد از وضعیت نمایندگان زن مجلس نهم گفت:کارآیی خانم هایی که در مجلس نهم حضور دارند در تصمیم گیری های مهم چون جلسات رای اعتماد، بودجه سالیانه و تدوین برنامه پنجم و قوانین مختلف و حتی مباحث مربوط به استیضاح وزرا و به طور کلی دستورجلسات مهم مجلس در جامعه نمود بیرونی نداشته است حتی در موضوع برجام هم ما نقش آفریی از سوی زنان این مجلس ندیده ایم .
وی گفت:در جلسه ای که در یکی از دانشگاهها داشتم سوال دانشجویان این بود که ما چه کار کنیم این زنان در مجلس نباشند چرا که نبودنشان بهتر از بودنشان است در این میان حتی برخی معتقدند درجایی که مردان فراموش کرده اند در لوایح و طرح ها  علیه حقوق مدنی  و اجتماعی زنان بندی را تصویب کنند خانم های مجلس از مردان پیشی گرفته اند که این در کارنامه زنان مجلس نهم ثبت و ضبط شده است.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس