تاریخ انتشار: ۱۸ فرو ۱۳۹۵

القاعده درآمدهای خود را بر پایۀ هدایای خارجی استوار می سازد، داعش نیز با تعیین مالیات ها و عوارض برای شرکت ها و مردم غیرنظامی بخشی از عواید خود را در سطح محلی تأمین کرده است.

روزنامه ایتالیایی ایل جورناله نوشت: القاعده درآمدهای خود را بر پایۀ هدایای خارجی استوار می سازد، داعش نیز با تعیین مالیات ها و عوارض برای شرکت ها و مردم غیرنظامی بخشی از عواید خود را در سطح محلی تأمین کرده است.
به گزارش”گذارنیوز”، داعش به احتمال زیاد با بزرگ ترین بحران مالی خود مواجه است. این نتیجه گیری وزارت خزانه داری در گزارش جدیدی است که به تحلیل توان اقتصادی خلافت در حال حاضر می پردازد.
برای اولین بار مقامات آمریکا در گزارش خود به موارد متعددی از فساد، سوءمدیریت و دزدی اشاره می کنند که در این سرزمین ها، زمانی که هنوز تحت کنترل داعش بودند، صورت گرفته است.
«کمبودهای مالی تاکنون این گروه را وادار نمود دستمزد پیکارجویان عراقی و سوری را به نصف کاهش دهد. فرارهای مکرر این افراد از این موضوع حکایت دارد که بسیاری از واحدها به مدت چند ماه حقوق دریافت نکرده اند. لیکن نارضایتی مردم غیرنظامی به سبب بالا رفتن میزان مالیات ها همچنان رو به افزایش است».
به عقیدۀ وزارت خزانه داری، علت آشفتگی اقتصادی کارزار نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا و روسیه بوده که باعث گردید که درآمدهای اصلی خلافت همچون تأسیسات نفتی و ذخایر ارزی هدف قرار گیرد.
«دولت اسلامی تولید نفت خود را به میزان یک سوم کاهش داده است در حالی که کل حجم معاملات وابسته به چنین تجارتی به میزان ۵٠% کاهش یافته است. در این میان، عملیات نظامی آمریکا تعداد معینی از مقامات عالی رتبه از جمله حاجی ایمان، وزیر دارایی را از میان برداشت. مرگ وی یک هفته پیش مورد تأیید قرار گرفت.»
بر اساس آخرین برآوردها، دولت اسلامی، نسبت به سال گذشته ۴٠% سرزمین ها را از دست داده است. بر خلاف القاعده که عوایدش را تا حدودی بر پایۀ هدایای خارجی استوار می نمود، دولت اسلامی به طور سنتی درآمد خود را در سطح محلی از طریق مالیات ها و عوارض در مورد شرکت ها و مردم غیرنظامی تأمین می کرد.
«آنان اگر بر سرزمین نظارت نداشته باشند نمی توانند از مردم بهره کشی کنند. نمی توانند از ذخایر طبیعی شامل نفت، گندم یا آب بهره ببرند.»
به طور کلی اکثر حملات اخیر تروریستی در اروپا واکنشی در برابر چشم اندازهایی به شمار می آید که بر وخامت این گروه دلالت دارد. در کوتاه مدت فشار بر دارایی های دولت اسلامی ممکن است این گروه را خطرناک تر و غیرقابل پیش بینی تر نماید.
«دولت اسلامی هنوز هم ۶٠ درصد چاه های نفتی در سوریه و ۵ درصد آنها را در عراق در دست دارد. این ذخایر همچنان یک گردش مالی عظیمی را تأمین می کنند لیکن آن مقدار پول، به سرعت صرف تأمین یک ارتش مبارز می گردد.»
وزارت خزانه داری تخمین می زند که در سال ٢٠١۴ دولت اسلامی موفق گردید به لطف فقط نفت بودجه ای بیش از ٧٠٠ میلیون دلار انباشته سازد. این عواید غیرقانونی این گروه را به ثروتمندترین سازمان تروریستی در جهان تبدیل ساختند.
«آن پول اکنون یا در قالب حقوق یا بر اثر اصابت موشک های ما که آنها را به خاکستر تبدیل کرده است، به میزان فراوانی از بین رفته است.»
پنتاگون تخمین می زند که فقط در هفته های اخیر بین ده تا بیست انبار به ارزش ده ها میلیون دلار به ویرانی کشیده شده است.
«آنها باید در جایی آن پول را اندوخته سازند. زمانی که آنها را کشف می کنیم، آنها را منفجر می سازیم.»
در سال ٢٠١۵ این گروه موفق شد با تنها فروش نفت به خریدارانی در ترکیه و سوریه مبلغی معادل نیم میلیارد دلار دریافت نماید. لازم به ذکر است که تا زمان سوءقصدهای ماه نوامبر گذشته در پاریس، اوباما انجام حملات برق آسا علیه تأسیسات نفتی را وتو کرده بود. هواپیماهای شکاری عملیات تیدال ویو ٢ بیش از ٢٠٠ حملۀ هدف دار به چاه های نفتی، پالایشگاه ها و خط لوله های نفتی به انجام رسانده اند.
«از اوایل این کارزار، تولید نفت توسط دولت اسلامی با کاهش روبرو گردید. خلافت توان پالایش و نیز دسترسی آسان خود را به دلالان بازار سیاه در سوریه و جنوب ترکیه از دست داده است. این گروه تروریستی بیش از پیش به پولی وابسته است که از مردم محلی در شهرها و روستاهایی که هنوز تحت کنترل دارد، جمع آوری می کند. از سال ٢٠١۴ دولت اسلامی صدها میلیون دلار از مردم عراق و سوریه از طریق یک سیستم پیچیده از مالیات ها و عوارض جمع آوری کرده است.»
ضربۀ محکم دیگری که به اقتصاد دولت اسلامی وارد آمده است سال گذشته بود. زمانی که دولت عراق تصمیم گرفت پرداخت حقوق ها به هزاران تن از کارمندان دولت در موصل و سایر شهرهای تحت کنترل داعش متوقف سازد.
«این حرکت باعث قطع یک گردش مالی ٢ میلیارد دلاری در سال گردید در حالی که ظرفیت خرید همچنان رو به کاهش گذارده است. کالاهای ضروری کاهش می یابند و بر میزان مالیات ها به سبب نقض به عنوان مثال قوانین مربوط به پوشش افزایش می یابند.»

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس