تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۴

ینجا سرزمین نفتی داعش است. این گروه تروریستی توانسته با کنترل بخش هایی از سوریه و عراق به فروش نفت بپردازد و هزینه فعالیت های نظامی خود را تامین کند

 

روزنامه “فایننشال تایمز” با انتشار گزارشی به جزئیات و چگونگی فروش نفت توسط گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه اشاره کرده است. این روزنامه تاکید می کند که فروش نفت سبب شده تا سوخت مالی لازم برای ادامه فعالیت های تروریستی آن گروه و گروه های مشابه افراطی فراهم شود.

 

خبرنگار “فایننشال تایمز” که برای تهیه گزارش از نزدیک به سوریه سفر کرده است می گوید:”در حومه میدان نفتی “آل عمر” در شرق سوریه جنگنده ها بر فراز منطقه پرواز می کنند و خط ممتدی از کامیون ها منتظر هستند. صفی ۶ کیلومتری که یک ماه است منتظر پر کردن مخازن شان از نفت خام هستند. در گوشه ای از جاده نیز دست فروش ها فلافل و چای به رانندگان می فروشند. رانندگان کامیون برای خرید نفت به آنجا آمده اند. گاهی اوقات نوبت ها آن قدر طولانی است که بسیار از کامیون داران چندین هفته کامیون های خود را ترک می کنند و دوباره باز می گردند”.

داعش

فایننشال تایمز در ادامه می نویسد:”اینجا سرزمین نفتی داعش است. این گروه تروریستی توانسته با کنترل بخش هایی از سوریه و عراق به فروش نفت بپردازد و هزینه فعالیت های نظامی خود را تامین کند”. فایننشال تایمز اشاره می کند که تخمین های انجام شده توسط بازرگانان محلی و مهندسان نشان می دهند که داعش در حدود ۳۴ هزار تا ۴۰ هزار بشکه نفت در روز تولید می کند و با قیمت ۲۰ تا ۴۵ دلار بازای هر بشکه در روز به فروش می رساند. در نتیجه به طور میانگین آن گروه روزانه ۱٫۵ میلیون دلار درآمد از فروش نفت کسب می کند.

 

فایننشال تایمز اشاره می کند که عمده مناطق تحت کنترل داعش در سوریه نیز در نواحی شرقی آن کشور است که منابع عظیم نفتی را در خود جای داده اند. یکی از شیوخ محلی در نزدیکی کرکوک در عراق می گوید:”داعشی ها آماده و تجهیزشده هستند. آنان نیروهای را برای معامله با بازرگانان دارند و هم چنین دارای تکنسین هایی هستند که می توانند تولید نفت و عرضه آن به بازار را افزایش دهند”. او در ادامه می افزاید:”صدها کامیون از کرکوک و موصل با بارهای پر از نفت می روند. به طور میانگین ۱۵۰ کامیون در روز از میدان های نفتی تحت کنترل داعش خارج می شوند که هر یک حاوی نفتی به ارزش ۱۰ هزار دلار هستند.”

 

فایننشال تایمز اشاره می کند که در طول ۱۰ ماه گذشته داعش توانسته مبلغی ۴۵۰ میلیون دلاری را از فروش نفت کسب کند. این نشریه اشاره می کند که همین موضوع است که سبب شده تا داعش از القاعده قوی تر باشد چرا که آن گروه صرفا متکی به کمک حامیان خارجی بود.

 

این نشریه در ادامه اشاره می کند که از اوت سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۰٫۶۰۰ حمله هوایی توسط نیروهای ائتلاف تحت رهبری امریکا انجام شده اند که تنها ۱۹۶ حمله علیه منابع نفتی و زیرساخت های تحت کنترل داعش بوده اند. این نشریه اشاره می کند که داعش به خبوی آگاه است که جریان فروش نفت آن گروه توقف ناپذیر است چرا که شریان های زندگی در سوریه و عراق به نفت وابسته است.

 

فایننشال تایمز با اشاره به جزئیات فروش نفت توسط داعش می نویسد:”بازرگانان مجوز خود و فهرستی از میزان ظرفیت تانکرهای شان را به اعضای داعش ارائه می دهند. داعشی ها وارد حزئیات بحث و گفت و گو درباره میزان فروش نفت می شوند. بازرگانان معمولا نفت را به قیمت ۳۰-۲۵ دلار بازاری هر بشکه از داعش می خرند. آن گروه نفت را بازای ۱۰۰-۶۰ دلار به ازای هر بشکه به افراد محلی می فروشد”.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس