تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۴

احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه با ادعای اینکه داعش و پ.ک.ک در ۲۸ ماه مه در حسکه توافق کردند، گفت: داعش و پ.ک.ک از مظنونان اصلی حمله انتحاری روز شنبه گذشته آنکارا هستند.

داوداوغلو در گفت و گو با شبکه خبر موسوم به «آ.خبر» که بطور زنده از این شبکه پخش شد، این مطلب را عنوان کرد.

داوداوغلو مدعی شد پ.ک.ک، داعش و رژیم سوریه در ۲۸ ماه مه گذشته در حسکه پیرامون طرحی علیه ترکیه بر سر میز مذاکره نشسته و به توافق رسیدند. براساس این طرح منطقه پالمیرا (تدمر) به داعش تحویل داده شد.داعش نیز تل ابیض را به پ.ی.د ( حزب اتحاد دمکراتیک سوریه – که ترکیه آن را ادامه پ.ک.ک می داند) واگذار کرد و تصمیم گرفتند هر سه باهم علیه مخالفان میانه رو اقدام کنند.

او با غیر ممکن ندانستن هم پیمانی مستقیم و یا غیر مستقیم پ.ک.ک با داعش گفت: آنها برای بی ثبات کردن ترکیه بطور موقت هم که شده می توانند هم پیمانی داشته باشند.

نخست وزیر ترکیه در خصوص احتمال حمله ترکیه به پ.ی.د گفت: ما هر آنچه که برای تامین و تضمین امنیت ترکیه لازم باشد انجام می دهیم و در این راستا هیچ تردیدی نخواهیم داشت.

وی تصریح کرد که ترکیه به صراحت به آمریکا و روسیه گفته است که اگر سلاحهایی که در اختیار پ.ی.د قرار می گیرد به دست پ.ک.ک بیفتد و یا به نوعی علیه ترکیه استفاده شود، ترکیه در نابودی پ.ی.د هیچ تردیدی نخواهد داشت.

وزارت خارجه ترکیه روز گذشته سفرای آمریکا و روسیه را در این رابطه احضار کرده است.
داوداوغلو گفت: تنها در شرایطی پ.ی.د را در خارج از معادله قرار می دهند که پ.ک.ک دست از سلاح بردارد.

داود اوغلو با اشاره به اینکه شمار کشته شدگان حمله انتحاری روز شنبه به ۹۹ نفر رسیده است، گفت: ۹۴ جنازه به خانواده هایشان تحویل داده شده و جنازه ۴ نفر از اتباع ترکیه و یک فلسطینی در انتظار تحویل به خانواده هایشان می باشد.

روز شنبه در دو حمله انتحاری در میان صدها تن از فعالان مدنی ترکیه که از سراسر این کشور برای شرکت در همایش صلح به آنکارا آمده بودند، نزدیک به ۱۰۰ نفر کشته و صدها تن زخمی شدند که حال قریب به ۵۰ تن از آنان وخیم گزارش شده است.

هنوز هیچ گروهی مسوولیت این حملات را به عهده نگرفته است.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس