تاریخ انتشار: ۱۴ شهر ۱۳۹۴
از آیلان 3 ساله و ابوغریب تـا ...;

انتشار تصاویر جسد “آیلان” در ساحل ترکیه این سوال را مطرح می کند: آیا این نخستین باری است که یک تصویر افکار عمومی بین المللی را تحت تاثیر قرار داده است؟

انتشار تصاویر مرگ “آیلان” کودک دو ساله کردی که مایل ها دورتر از زادگاهش به همراه پدرش برای فرار از بحران سوریه دل به دریا زده بود دنیا را منقلب کرد. انتشار تصاویر جسد “آیلان” در ساحل ترکیه این سوال را مطرح می کند: آیا این نخستین باری است که یک تصویر افکار عمومی بین المللی را تحت تاثیر قرار داده است؟ پیش از این چه عکس هایی باعث شدند تا مسیر تاریخ تغییر کند؟

به گزارش خرداد، نشریه “استار” کانادا و روزنامه بریتانیایی “گاردین” با انتشار عکس هایی به تصاویری اشاره کرده که در طول تاریخ شگفتی ساز شدند:

 

فاجعه هایندبرگ

در مه سال ۱۹۳۷ میلادی، یک فروند بالن هوایی آلمانی ال زد ۱۲۹ در حالی که تلاش می کرد تا به ایستگاه نیروی دریایی در نیوجرسی برسد آتش گرفت و سقوط کرد. این بالن هوایی عظیم ۲۴۵ متر طول داشت و در جریان این حادثه ۳۶ نفر از ۹۷ سرنشین آن جان خود را از دست دادند. این حادثه باعث شد تا توجه بیش تری به سوی لزوم اصلاحات در صنعت هوانوردی جلب شود.

 

شکنجه در زندان ابوغریب

 

در سال ۲۰۰۴ میلادی، در جریان جنگ عراق انتشار عکس هایی که در آن بدرفتاری و شکنجه زندانیان در بازداشتگاه ابوغریب در عراق توسط نیورهای نظامی امریکایی و کارکنان دستگاه های امنیتی آن کشور نشان داده بود سبب شد تا افکار عمومی حساسیت بیش تری نسبت به نقض حقوق بشر در بازداشتگاه ابوغریب از خود نشان دهند.

 

شلیک به سر یک افسر ویت کنگ

در فوریه سال ۱۹۶۸ میلادی در جریان جنگ ویتنام عکسی منتشر شد که در آن رییس پلیس ویتنام جنوبی فردی دیگر که رییس جوخه های مرگ دشمن بود را به ضرب گلوله به قتل رساند. ادی ادامز عکاس این تصویر به دلیل تاثیرگذاری این عکس و نمایش قساوت در جریان در جنگ جایزه پولیتزر سال را از آن خود کرد. پس از آن بود که موج مخالفت علیه جنگ ویتنام تقویت شد.

 

فرار از حمله با بمب های ناپالم

در جریان جنگ ویتنام، عکسی منتشر شد که نشان می داد کودکان ویتنامی در خیابانی در ترانگ بانگ پس از حمله صورت گرفته با بمب های ناپالم در حال فرار هستندذ. “نیک یو تی” عکاس خبری خبرگزاری “آسوشیتدپرس” به دلیل این تصویر جایزه پولیتزر سال را از آن خود کرد چرا که توانسته بود توجه مخاطبان بین المللی به جنایات روی داده در جریان جنگ ویتنام جلب کند.

 

 

جسد سوخته سرباز در جریان جنگ اول خلیج فارس

 

انتشار تصویری از سربازی که در جریان بمباران هوایی نیروهای امریکایی در جریان جنگ اول خلیج فارس کشته شده بود باعث شد تا افکار عمومی از آنچه در این جنگ گذشته مطلع شود. این عکس در سال ۱۹۹۱ میلادی گرفته شد و نشان می داد که یک سرباز عراقی در وسیله نقلیه سوخته است.

 

 

کودک مبتلا به آلبینو در بیافرا

 

 

در سال ۱۹۶۹ میلادی “دان مک کالین” از مدرسه ای در بیافرا دیدار کرد و در آن کودکی نه ساله را دید که به آلبینو مبتلا بود. انتشار این عکس سبب شد تا افکار عمومی متوجه شوند که گرسنگی و قحطی در نیجریه تا چه اندازه غوغا می کند. پس از آن بود که سازمان های خیریه برای کمک رسانی به مردم در بیافرا اقدامات خود را سرعت بخشیدند.

 

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس