تاریخ انتشار: ۱۳ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] سوپرخودروی برزیلی می تواند ۳۰۰ کیلومتر را با یک لیتر الکل اتیلیک طی کند. به گزارش ایسکانیوز، سوپرخودروی برزیلی می تواند ۳۰۰ کیلومتر را با یک لیتر الکل اتیلیک طی کند. هر چند این ایده فانتزی علمی به نظر می رسد، اما واقعیت محض است. کارمندان دانشگاه مهندسی ایالت « پاران» برزیل نوعی خودرو […]

[ad_1]

خودرو

سوپرخودروی برزیلی می تواند ۳۰۰ کیلومتر را با یک لیتر الکل اتیلیک طی کند.

به گزارش ایسکانیوز، سوپرخودروی برزیلی می تواند ۳۰۰ کیلومتر را با یک لیتر الکل اتیلیک طی کند.

هر چند این ایده فانتزی علمی به نظر می رسد، اما واقعیت محض است.

کارمندان دانشگاه مهندسی ایالت « پاران» برزیل نوعی خودرو را طراحی کردند که برای طی ۳۰۰ کیلومتر فقط یک لیتر الکل اتیلیک مصرف می کند.

استفاده از الکل به عنوان سوخت خودرو، ایده تازه ای در برزیل نیست که از دهه ۱۹۷۰ میلادی، طرح هایی دراین زمینه انجام می شوند و اکثر خودروهای مدرن مجهز به سیستم « فلکس» است که صاحبان خودرو می توانند به سلیقه خود باک را با بنزین پر کنند و یا با الکل. الکلی که توی باک خودرو ریخته می شود با استفاده از نیشکر تولید شده است.

اولین بار است که ساخت چنین خودرو با صرفه ای که با الکل اتیلیک کار کند ممکن شده است.

برونو مدیروس، یکی از طراحان این خودرو در این خصوص گفت: بهترین نتیجه در مسابقات خودرورانی بین المللی « دیترویت» — پایتخت خودروی آمریکا — به ثبت رسید. در آنجا خودروی ما ۳۱۶ کیلومتر را با مصرف یک لیتر الکل اتیلیک طی کرد و ما جای مهمی در فهرست قهرمانان قاره آمریکا بخود اختصاص دادیم و فقط از یکی از گروه های تحقیقاتی آمریکایی عقب ماندیم. ما به پیشرفت خود در این جهت ادامه خواهیم داد».

به گفته پروفسور دانشگاه، این خودرو فعلا فاصله زیادی تا خودروی خانوادگی دارد. وزن این خودرو فقط ۴۵ کیلوگرم و به گنجایش یک نفر است. شاسی فیبر کربن، موتور ۳۲ سیلندر و بسیاری از ترفندهای فناوری که به منظور کاهش تلف شدن انرژی بر اثر اصطکاک و افزایش بهره وری موتور در ساخت این خودرو به کار رفته اند از دیگر رازهای موفقیت این خودروست.

سرعت در اینگونه مسابقات اصل مطلب نیست. سرعت هر چه کم تر باشد سوخت را می توان بیشتر صرفه جویی کرد. در مرحله کنونی سرعت — هدف ما نیست. اما اگر چنین هدفی مطرح شود، کمک کارخانه بزرگ خودروسازی ضروری خواهد بود تا بتوان خودرویی از این نوع را طراحی کرد که وارد تولید سریال بشود. فعلا چنین مذاکراتی با هیچ یک از شرکت های بزرگ خودروسازی انجام نشده است».

۶۰۷/۶۰۲

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس