تاریخ انتشار: ۱۰ اسف ۱۳۹۳

خارج کردن ارز از کشور برای مسافران هوایی چطور و تا چه اندازه ممکن است؟ این سوالی است که بسیاری از مسافران سفرهای خارجی و به خصوص دانشجویان و بازرگانان با آن مواجه‌اند. به گزارش گذارنیوز مدتی است که موضوع خروج چمدانی ارز از کشور و هدرفت سرمایه‌های ملی از این طریق به موضوع مورد […]

خارج کردن ارز از کشور برای مسافران هوایی چطور و تا چه اندازه ممکن است؟ این سوالی است که بسیاری از مسافران سفرهای خارجی و به خصوص دانشجویان و بازرگانان با آن مواجه‌اند.

ارز

به گزارش گذارنیوز مدتی است که موضوع خروج چمدانی ارز از کشور و هدرفت سرمایه‌های ملی از این طریق به موضوع مورد توجه برخی رسانه‌ها تبدیل شده‌است. در بحبوحه نوسانات نرخ ارز در سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ نیز این موضوع به شدت مطرح می‌شد که عده‌ای با روش‌های مختلف، حجم قابل توجهی دلار از کشور خارج یا به کشور وارد می‌کنند.

اما این کار با توجه به قوانین بانک مرکزی و همچنین نظارت‌های موجود در فرودگاه‌ها چندان هم کار ساده‌ای نیست. از سوی دیگر چون حجم تردد مجاز با وسایلی غیر از هواپیما به خارج کشور چندان زیاد نیست، طبیعی است که حجم گسترده‌ ارز نمی‌تواند با این روش‌ها از مرزهای کشور تبادل شود. بنابراین تنها روش ممکن برای انتقال ارز، قاچاق آن با روش‌های غیرقانونی و مخفیانه یا استفاده از روش‌های قانونی محرمانه است.

بر اساس قوانین بانک مرکزی، میزان مجاز ورود و خروج ارز برای هر مسافر به صورت اسکناس تا سقف ۵ هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزهای دیگر است. خروج ارز بیش از سقف مجاز با اظهارنامه ارزی، اعلامیه بانک مربوط یا هر سند بانکی که مبین پرداخت وجه به صورت اسکناس از محل حساب ارزی و یا فروش ارز باشد، امکان‌پذیر خواهد بود.

همچنین ورود ارز به کشور نیز بیش از سقف مجاز تنها از طریق اظهار آن در مبادی ورودی و تکمیل اظهارنامه ارزی ممکن می‌شود.

در همین باره مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا به تشریح روند نظارتی خروج ارز در فرودگاه‌های کشور پرداخت و گفت: با توجه به اینکه مسئولیت ورود و خروج ارز از کشور بر عهده اداره گمرک است، بنابراین درصورت تقاضای افراد برای ورود و خروج ارز باید نامه بانک مرکزی همراه محموله مورد نظر در فرودگاه به گمرک ارائه شود.

محمدعلی ایلخانی با بیان اینکه در صورت تحویل پول و اشیای قیمتی مسافر به بخش بار در ازای هر کیلوگرم تنها ۲ دلار هزینه دریافت خواهد شد، افزود: بر اساس مقررات اگر اشیای قیمتی و پول به بخش بار تحویل داده شود، محموله پس از کنترل تحویل گرفته خواهد شد، بنابراین امکان خروج چمدانی ارز از این طریق وجود ندارد.

وی تصریح کرد: اما در صورت تمایل مسافر برای به همراه داشتن پول و اشیای قیمتی در هواپیما، نظارت دقیقی از محموله‌های داخل لوازم و ساک هنگام عبور از گیت‌های مسافری صورت می‌گیرد که در این حالت نیز پول کشف می‌شود و مسافر باید برای میزان بیش از سقف مجاز خروج، مجوز بانک مرکزی را ارائه کند.

ایلخانی در پاسخ به این پرسش که آیا در فرودگاه‌ها نسبت به ورود ارز بیش از سقف مجاز به کشور نیز نظارت صورت می‌گیرد، ادامه داد: تمامی قوانین و مراحل نظارتی مربوط به خروج ارز از کشور در فرودگاه‌ها برای ورود ارز نیز صدق می‌کند، به طوری که مسافر باید برای ورود ارز همراه خود به کشور نیز اظهارنامه ورود را ارائه دهد.

وی اظهار کرد: در زمان صدور اظهارنامه ورود به همان میزان ارز، اظهارنامه خروج نیز صادر می‌شود تا امکان خروج ارز از سوی مسافر در زمان دل‌خواه نیز وجود داشته باشد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس