تاریخ انتشار: ۲۴ شهر ۱۳۹۴
در نشست حزب اراده ملت مطرح شد;

خرد عمومی مانع جنگ خواهد شد اما آنچه که باعث می‌شود از صلح دور شویم ، باور به جهل است.

به گزارش “گذارخبر” عماد‌الدین باقی عصر امروز در سلسله نشست‌های آموزشی گفتمان فردا حزب اراده ملت که با موضوع روز جهانی صلح در دفتر این حزب برگزار شد، با تقسیم صلح به صلح مثبت وصلح منفی گفت: صلح مثبت به معنای ازبین بردن زمینه‌های جنگ همچون جهل، فقر و هر چه جامعه را به سمت جنگ ببرد، می باشد.

باقی با تاکید بر اینکه حقوق بشر فقط انتخابات آزاد نیست گفت: هر چه به زیست بشری مربوط باشد حقوق بشر است و دموکراسی جزئی از حقوق بشر به شمار می رود.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم به صلح پایدار برسیم بایدآبشخورهای جنگ و صلح را بشناسیم، خاطرنشان کرد: اگر کشوری به حدی از شعور رسیده باشد که اعتراض خود را از طریق راهپیمایی سکوت نشان دهد باز هم لشکر جهل می‌تواند چماق بر سر آنها بزند ولذا خرد عمومی مانع جنگ خواهد شد. آنچه که باعث می‌شود از صلح دور شویم باور به جهل است.

باقی ادامه داد: نه خرد به تنهایی باعث جنگ می شود و نه جهل به تنهایی موجب جنگ می‌شود.

وی با اشاره به ناسازگاری‌های امروز بشری گفت: افرادی هستند که به طبیعت بشری معتقدند اما در این دیدگاه هم نمی توان گفت جنگ تعطیل می شود چراکه در این دیدگاه هم بینشی پرورش می‌یابد که می تواند آفریننده جنگ باشد. بسیاری از مفاهیم دو قطبی آبشخور جنگ هستند و تا زمانی که این مسائل حل نشود، جنگ ادامه دارد و بشریت همواره در سیطره این دوگانه ها بوده است.

باقی افزود: این تفکر که آدم های خوب بمانند وآدم های بد بمیرند از این باور سرچشمه می‌گیرد که آدم‌های بد ذاتا شرور هستند و اساس فیلم‌هایی مثل هری پاتر و مرد عنکبوتی هم همین است.

وی تاکید کرد: این دو قطبی ها جنگ نیست اما بستر جنگ است. عرب و عجم هم که با هم مخالفت می کنند از نمونه این دوگانه ها است‌، به این ترتیب وقتی جنگ شروع می شود، گویی انگیزه های کشتن از قبل وجود داشت و مسئله بیگانه هراسی هم ریشه در همین معنا دارد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس