تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۴
۱۰ سوال از نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا;

بلومبرگ ویو نوشت: با وقوع حمله جهادی ها در پاریس، سی بی اس نیوز سوالات مطرح شده در مناظره دموکرات ها را مرتبط با تروریسم و روابط خارجی اختصاص داده بود.

به گزارش “گذارخبر”  برای هیلاری کلینتون که مدت ها رهبر جناح تندروی حزبش بوده است، این فرصتی است که مسئله امنیت ملی را مجدداً در حزب دموکرات مطرح کند.

اما برای این اقدام هیلاری باید اقدامی بیش از همدردی با قربانیان انجام دهد. این قسمت آسان ماجرا است. در این جهت ۱۰ سوال از کلینتون مطرح می شود که باید به آنها پاسخ دهد.

۱) شما قول داده اید که داعش را بدون «در باتلاق فرو رفتن نیروها در جنگ زمینی دیگری» شکست خواهید داد و هم اکنون ایالات متحده و متحدینش از تابستان ۲۰۱۴ نتوانسته اند اراضی قابل توجهی در عراق یا سوریه را بازپس بگیرند. هم اکنون ۳۵۰۰ نیروی ویژه ایالات متحده در عراق حضور دارند. آیا این میزان نیرو خیلی زیاد است یا خیلی کم است؟ شما می خواهید تعداد نیروی بیشتری اعزام کنید؟

۲) گزارش های اولیه نشان می دهد حداقل یکی از حمله کنندگان روز جمعه مهاجری از سوریه بوده است. رئیس جمهور باراک اوباما پیشنهاد افزایش پذیرش مهاجران سوری را داده است، شمار این مهاجران می تواند تا سال ۲۰۱۷ به ۱۰ هزار نفر برسد. آیا شما موافق نظر رئیس جمهور مبنی بر اجازه دادن به این تعداد از سوری ها برای اسکان در کشور هستید، و چه پیشنهادی برای نظارت بر آنها به منظور جلوگیری از حملات تروریستی دارید؟

۳) شما گفته اید که در سال ۲۰۱۲ به اوباما پیشنهاد داده بودید که باید همکاری بیشتری با شورشیان میانه رو سوری صورت بگیرد، و شکست این طرح موجب ظهور داعش شده است. اوباما گفته که این نیروها هیچ وقت شانس زیادی برای توقف جنگ داخلی کشورشان نداشته اند. شما در این رابطه موافق نظر وی هستید؟ یا شما فکر می کنید مداخله زودهنگام می توانست نتیجه دیگری داشته باشد؟

۴) شما در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ وزیر خارجه دولتی بودید که پس از کشته شدن اسامه بن لادن اعلام کرده بود تهدید آمریکا از سوی القاعده کاهش یافته است. آیا این اشتباه بود؟ چرا دولت شما متوجه نشانه های تقویت گروه های جهادی پس از بهار عربی نشد؟

۵) اف بی آی می گوید در تمام ۵۰ ایالت در حال بررسی مظنونان داعش است. این نهاد همچنین نگرانی اش از این که نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده نمی توانند ارتباطات آنلاین رمز گذاری شده این گروه ها را مورد نظارت قرار دهند، اعلام کرده است. شما به عنوان وزیر خارجه از سیاست برنامه های چت رمزگذاری شده برای کمک به مخالفان غیرخشونت آمیز از جمله در ایران حمایت کرده بودید. آیا امروز هم از این سیاست حمایت می کنید؟

۶) آیا شما فکر می کنید لایحه سال ۲۰۰۱ کنگره مبنی بر استفاده از نیروی نظامی در افغانستان، صلاحیت قانونی لازم را به رئیس جمهور برای آغاز جنگ داد؟ شما فکر می کنید که کنگره باید لایحه جدیدی را هم در رابطه با جنگ با داعش و گروه های مرتبط با القاعده صادر کند؟

۷) پای داعش به لیبی باز شده است. شما همچنان حامی مداخله ناتو در لیبی در سال ۲۰۱۱ هستید. لیبی چگونه تبدیل به بهشت امن تروریست ها شد؟ کجای کار اشتباه بوده است؟ شما هیچ گونه مسئولیتی را در رابطه با تبعات این مداخله بر عهده می گیرید؟

۸) اوباما این هفته به ای بی سی گفته است داعش در سوریه و عراق مهار شده است، به این معنا که در این کشورها به قلمروی مهم و قابل توجهی دست نیافته اند. شما موافقید که آنها مهار شده اند؟ آیا این کافی است؟

۹) آیا ایالات متحده می تواند با روسیه و ایران برای شکست داعش، متحد شود؟ شما به عنوان رئیس جمهور به دنبال چنین ائتلافی خواهید بود؟

۱۰) شما در سال ۲۰۱۴ در مصاحبه ای که با جفری گلدبرگ از آتلانتیک داشتید گفتید که ایالات متحده برای مبارزه با داعش به رویکردی همانند جنگ سرد نیاز دارد. آیا می توانید توضیح بیشتری در این رابطه بدهید که ایالات متحده چگونه می تواند در چنین جنگ ایدئولوژیکی بدون متحد شدن با اکثریت مسلمانان جهان، موفق شود؟

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس